اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
روایت مجید انصاری از دیدار با اعضای شورای نگهبان

دیدار درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان نبود

دیدار درباره ردصلاحیت اصلاح‌طلبان نبود

گروه سیاسی/ پس از اعلام یک عضو حقوقدان شورای نگهبان مبنی بر اینکه چهره‌های مختلفی از اصلاح‌طلبان از جمله محمدرضا عارف، صادق خرازی و مجید انصاری با اعضای این شورا دیدارهای جداگانه‌ای داشته‌اند، مجید انصاری، عضو مجمع روحانیون مبارز درباره محتوای جلسه‌اش با شورای نگهبان گفت که این جلسه درباره مسائل کلی مجلس بوده، درباره شیوه کار و روندهای رسیدگی و مسائلی که می‌تواند به بهبود وضع مجلس کمک کند و قرار نداشته به موضوع رد صلاحیت‌های اصلاح‌طلبان به صورت مصداقی وارد شود.

انصاری در گفت‌وگو با خبرآنلاین گفت: در جلسه‌ای که با اعضای شورای نگهبان داشتیم، من جمع‌بندی‌های خودم را که طی یک مدت طولانی از جمله زمان حضورم به عنوان معاون پارلمانی رئیس‌ جمهوری، درباره آسیب‌شناسی مجلس و مشکلاتی که درباره مجلس وجود دارد، می‌خواستم ارائه کنم که بعضی از این موارد می‌توانست در روند بررسی و تأیید صلاحیت‌ها مؤثر باشد.

نامه سرگشاده حضرتی به فرمانده سابق سپاه
همزمان با تأکید انصاری بر اجتنابش از ورود مصداقی به بحث تأیید صلاحیت اصلاح‌طلبان در رایزنی با شورای نگهبان، الیاس حضرتی، عضو فراکسیون امید مجلس به اظهارات فرمانده سابق سپاه درباره این موضوع واکنش نشان داد و  خطاب به او نامه‌ای سرگشاده منتشر کرد. محمدعلی جعفری در اظهاراتی با انتقاد از شورای نگهبان در نحوه تأیید صلاحیت‌ها با بیان اینکه « در کشورهای مهد دموکراسی هم باید نگاه فرد با نگاه حکومت بخواند و آقایانی که اینجا روی کار می‌آیند ابایی ندارند که بگویند دیدگاه ما با رهبری اختلاف دارد»، خواستار آن شده بود که این شورا با دقت بیشتری روی مبانی فکری افراد تمرکز کند.
حضرتی در نقد این اظهارات با بیان اینکه «واقعاً نمی‌دانم شما کدام کشور دموکراتیک دنیا مورد نظرتان بود که چنین ادعایی مطرح کردید»، نوشت: «اتفاقاً در تمامی ممالک دموکراتیک، حتی در ممالکی که به ظاهر قواعد مردمسالارانه را رعایت می‌کنند، احزاب سیاسی با اعلام صریح مواضع متفاوت خود اقدام به فعالیت انتخاباتی می‌کنند و هیچ قیدی برای بیان آشکار مخالفت‌شان ندارند، ایضاً نه تنها تفاوت نگاه نامزد انتخاباتی‌شان را با نگاه کلی حکومت پنهان نمی‌کنند بلکه عملاً بر آتش اختلاف‌نظر می‌دمند و آن را شعله‌ورتر می‌کنند. چیزی که می‌گویم، به قدری آشکار است که نیاز به حجت و برهان ندارد. هرکدام از فیلم‌های تبلیغاتی و انتخاباتی کشورهای دموکراتیک را نگاه کنید، می‌بینید که حرف شما که آن را خیلی بدیهی می‌پندارید درست نیست و در جهان دموکراتیک، تنور انتخابات معمولاً به کمک همین اختلاف‌ها داغ می‌شود.» حضرتی افزود: «اصل غیرقابل تغییر هر نظام دموکراتیک این است که هیچ کس فراتر از قانون نیست و دیدگاه هیچ کس را نمی‌توان جایگزین قانون کرد؛ رهبران هم در هیچ کشور دموکراتیکی از قانون فراتر نیستند بلکه رفتار و گفتارشان همواره با متر و معیار قانون سنجیده می‌شود.» او تأکید کرد: «این از افتخارات نظام سیاسی اسلام است که افراد جامعه می‌توانند نظریاتی متفاوت با رهبران داشته باشند و آزادانه آنها را بیان کنند و حتی بی‌واهمه به نقد رهبر بنشینند.» او با تأکید بر اینکه شخصاً نهاد شورای نگهبان را یکی از مهم‌ترین دستاوردهای انقلاب اسلامی می‌داند؛ تعبیر و تفسیر دبیر و بعضی از اعضای شورای نگهبان از نظارت استصوابی را در عمل باعث بیرون ماندن بهترین و شاخص‌ترین چهره‌های سیاسی و بسیاری از چهره‌های توانمند و خوشفکر از دایره خدمت به کشور و تشکیل مجالس ضعیف‌تر و ناکارآمدتر عنوان کرد. او سپس اظهارات سردار جعفری را مصداق مداخله غیرمستقیم نهاد نظامی در امور سیاسی  دانست و در پایان نامه مفصل خود نوشت: شایسته است در این وضعیت راهکارهایی را مطرح نفرمایید که به جای امیدوار کردن مردم، ناامیدی آنان از آینده نظام را مضاعف می‌کند. واکنش عباسعلی کدخدایی به همه این مباحث چه درخواست‌های اصلاح‌طلبان برای تغییر رویکرد مثبت و چه توصیه فرمانده سپاه برای تفتیش مبانی فکری داوطلبان در یک توئیت خلاصه شد. به گزارش ایسنا، کدخدایی شامگاه شنبه در توئیتی  نوشت: «این روزها در رسانه‌ها افراد مختلف توصیه‌هایی برای رد یا تأیید صلاحیت داوطلبان دارند. اگر مقصود از این توصیه‌ها رعایت موازین قانونی باشد، اشکالی ندارد، در غیر این‌صورت انتظار نداشته باشند شورای نگهبان برای خشنودی افراد، حقوق داوطلبان را نادیده انگارد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها