اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۸

۴۰۰ تن در اعتراضات الجزایر بازداشت شدند

۴۰۰ تن در اعتراضات الجزایر بازداشت شدند

پلیس الجزایر در جریان اعتراضات علیه انتخابات ریاست جمهوری در این کشور ۴۰۰ نفر را در شمال غرب این کشور بازداشت کرد.

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی انجمن دفاع از حقوق بشر الجزایر در صفحه رسمی خود اعلام کرد: این بازداشت‌های دسته جمعی عصر جمعه در جریان یک راهپیمایی مسالمت‌آمیز در استان وهران انجام شد.

عبدالمجید تبون در انتخابات اخیر الجزایر با کسب ۸۵.۱۵ درصد آرا پیروز شد. پیش از او عبدالعزیز بوتفلیقه سال‌ها ریاست جمهوری الجزایر را در دست داشت، اما در آوریل گذشته با اعتراضات مردمی و فشارهای ارتش مجبور به استعفا شد.

همچنین دو حزب مخالف الجزایر که انتخابات ریاست جمهوری اخیر را تحریم کرده بودند، از رئیس جمهور جدید آغاز گفتگویی جدی و جامع و نیز آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی را خواستار شدند.

تبون روز جمعه پس از پیروزی در انتخابات، جنبش مردمی این کشور را که از ۲۲ فوریه گذشته ادامه دارد، به گفتگویی جدی برای الجزایر دعوت کرده و آمادگی خود را برای دیدار و گفتگو با احزاب سیاسی و دیگر گروه‌ها جهت پایان دادن به آشوب و تفرقه در کشور اعلام کرد.

حزب "جبهه عدالت و توسعه" وابسته به جریان اسلامی الجزایر در بیانیه‌ای تدوین طرحی فوری و در چارچوب پاسخ به خواسته‌های مردم را خواستار شد؛ طرحی که حافظ وحدت ملی بوده، امید را در دل‌های مردم زنده کند، به آنها درباره آینده خودشان و کشورشان اطمینان دهد، از شرط ایجاد اعتماد میان مردم و حاکمیت برخوردار باشد، تمامی مفسدان و آنهایی که در بحران کشور دست داشته‌اند را از قدرت دور کند و روند جدیدی را برای ایجاد جمهوری جدید الجزایر ایجاد کند.

این حزب پایان سیاست نادیده‌ گرفتن خواسته‌های قانونی مردم، تلاش برای ایجاد یک ساختار قانونی کارآمد، عادل و انعطاف‌پذیر را که از منافع کشور و حقوق و آزادی‌ها و خواسته‌های مردم از جمله عدالت، پیشرفت و رفاه حفاظت کند، خواستار شد.

همچنین این حزب دوری از هرگونه موضعگیری و یا سیاست و اقدامی که وحدت و ثبات کشور را به خطر اندازد، تلاش برای بازگرداندن امید به فعالیت‌های سیاسی، تغییرات مسالمت‌آمیز و انتقال آسان قدرت، گشودن رسانه‌های مختلف به روی همه بدون هیچ تبعیضی، عدم محدودسازی جنبش‌های مردمی و دوری از سیاست بازداشت و پیگرد قانونی را خواستار شد.

حزب عدالت و توسعه الجزایر در پایان نیز آمادگی خود را برای همکاری با تمامی گروه‌های ذی نفوذ در جامعه الجزایر جهت آغاز طرحی مشترک برای مرحله آتی که اهداف و برنامه‌های مشخصی داشته باشد و تلاش برای برقراری وحدت ملی و دموکراسی صحیح اعلام کرد.

حزب جبهه نیروهای سوسیالیست، قدیمی‌ترین حزب مخالف در الجزایر با اشاره به "عدم مشروعیت رئیس جمهور منتخب که جامعه بین‌الملل نباید به او تبریک بگوید"، انتخابات اخیر این کشور را "غیردموکراتیک و غیر شفاف" خواند.

همچنین این حزب درباره برگزاری گفتگویی "جعلی" تحت نظارت این دولت در کنفرانسی "غیرحاکمیتی" با هدف تصویب نقشه راهی که پیشتر تدوین شده بود با کمک چهره‌های مورد انتخاب خود هشدار داد و اقداماتی همسو با گفتگوها به ویژه آزادی زندانیان سیاسی و احترام به آزادی بیان، آزادی تظاهرات و تجمع را خواستار شد.

حزب یاد شده از زنان و مردان الجزایری خواست به تجمع‌های خود برای ایجاد یک دولت مدنی و غیرنظامی ادامه دهند و ساختار مسالمت‌آمیز و یکپارچه خود را حفظ کنند./ایسنا

 

بیشتر بخوانید/"عبدالمجید تبون" رئیس جمهور الجزایر شد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.