اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

گمانه‌زنی‌ها درباره نخست‌وزیری مجدد حریری

گمانه‌زنی‌ها درباره نخست‌وزیری مجدد حریری

با ادامه بن بست سیاسی در لبنان، منابع لبنانی احتمال می‌دهند که سعد حریری مجددا به تشکیل دولت مکلف شود.

شبکه ال بی سی لبنان به نقل از منابعی اعلام کرد: شرایط در لبنان به گونه‌ای است که احتمالا سعد حریری مجددا به تشکیل دولت جدید مکلف شود.

این منابع اعلام کردند: مذاکرات پارلمانی به تأخیر نیفتاده و میشل عون، رئیس‌جمهور لبنان موضع خود را تغییر نداده است. او خواهان تشکیل دولت تکنوسیاسی است.

پیش از این جبران باسیل، وزیر خارجه لبنان گفته بود که بزرگترین فراکسیون سیاسی مسیحی در کشور براساس شرایطی که حریری بر آن پافشاری می‌کند در دولت جدید شرکت نخواهد کرد.

وی گفت: جریان آزاد ملی مانع تشکیل دولت جدید نخواهد شد.

منابع سیاسی می‌گویند، مشارکت باسیل مسئله حساسی در مذاکرات تشکیل دولت با میشل عون است. عون همچنان اصرار دارد رهبر جریان آزاد ملی بخشی از دولت جدید به رهبری حریری باشد.

در همین راستا سمیر جعجع، رئیس حزب "القوات اللبنانیه" مخالفت خود را با تشکیل دولت تکنوسیاسی اعلام کرد و گفت: تنها راه‌حل بحران لبنان تشکیل دولت تکنوکرات است. موضع ما همین است و در مذاکرات پارلمانی شرکت خواهیم کرد.

لبنان درحال حاضر با بحران اقتصادی وخیمی مواجه است و اعتراضات علیه این وضعیت همچنان ادامه دارد. برای همین بیروت نیاز شدیدی به تشکیل هرچه سریع‌تر دولت برای خروج از بحران دارد.

بعد از گسترش اعتراضات لبنان سعد حریری از سمت نخست‌وزیری استعفا داد. مذاکرات بین طرف‌های اصلی لبنان برای مکلف کردن شخص جدیدی برای تشکیل دولت هنوز به جایی نرسیده است. حریری بازگشت خود را به تشکیل دولت تکنوکرات مشروط کرده است اما حزب الله و جنبش أمل بر تشکیل دولت تکنوسیاسی تأکید دارند./ایسنا

 

بیشتربخوانید/درگیری میان نیروهای امنیتی و تظاهرکنندگان در بیروت

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.