اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
مراسم «هفته پژوهش» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد

داوری اردکانی :نمی‌توانم به آینده این جهان خوش‌بین باشم

داوری اردکانی :نمی‌توانم به آینده این جهان خوش‌بین باشم

من نمی‌توانم خیلی به آینده این جهان خوش‌بین باشم و در کتابی که درباره اخلاق منتشر کردم همه چیزهایی که می‌خواستم بگویم را نگفتم. چراکه نمی‌خواستم نومیدی را برای نسل آینده به ارمغان بگذارم، با این حال در کتابم شاید آرزو باشد ولی امید نیست.

گروه اندیشه:

رضا داوری اردکانی، رئیس فرهنگستان علوم، پیش از ظهر امروز، 23 آذزماه، در مراسم هفته پژوهش که در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد، درباره اخلاق و علم اظهار کرد: اخلاق وجوه مختلفی دارد، یک وجه آن اخلاق موعظه است، بُعد دیگر وصف اخلاق بوده و اخلاق احساس مسئولیت و درد است.

وی افزود: من نمی‌توانم خیلی به آینده این جهان خوش‌بین باشم و در کتابی که درباره اخلاق منتشر کردم همه چیزهایی که می‌خواستم بگویم را نگفتم. چراکه نمی‌خواستم نومیدی را برای نسل آینده به ارمغان بگذارم، با این حال در کتابم شاید آرزو باشد ولی امید نیست. 

داوری بیان کرد: کتاب کلیله و دمنه را من می‌شناسم و متأسفم که در مدارس تدریس نمی‌شود، این کتاب از هند آمده و ترجمه آن در ایران از قبل از اسلام آمده است.  کلیله و دمنه وصف اخلاق در زمان ساسانی است، کشور در دوره ساسانی آماده سقوط بود وگرنه در جنگ‌ها شکست نمی‌خورد و اگر این شرایط حاکم نبود اسلام ظرف ۳۰ سال وارد ایران نمی‌شد.

رئیس فرهنگستان علوم عنوان کرد: اخلاق در طول زمان شکل می‌گیرد، اگر اخلاق با حس مسئولیت نباشد، علم صعود نمی‌کند، دانشمند علم را برای سود و ارتقا نمی‌خواهد.

وی خاطرنشان کرد: نسبت اخلاق به علم در جان دانشمند است، اخلاق علم، علم دوستی است، جایی که دوستی نیست اخلاق هم حتما نیست. اگر دوستی نباشد هیچ بنایی پایدار نمی‌ماند. اگر علم را فقط برای توسعه و پیشرفت بخواهیم حتما شکست می‌خوریم، چراکه علم مستبد است، دانشمند باید در خدمت علم باشد. ما مسلمانان هم اولین صفت خداوند را علم می‌دانیم. / آنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
پربازدیدها