اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

آیا مراقبت از مادرتان را به یک روبات می سپارید؟

آیا مراقبت از مادرتان را به یک روبات می سپارید؟
بیتا میرعظیمی خبرنگار

با افزایش جمعیت سالخورده در جهان و حرکت به سمت زندگی فناوارنه، میزان استفاده از روبات ها افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. اما ایا به راستی شما میتواندی به یک روبات اعتماد کرده و وظیفه نگهداری و حتی سرگرم کردن مادر خود را به یک روبات می سپارید؟

برای پاسخ باید گفت که روبات های حمایتگر از جمعیت سالخورده و مسن در سراسر دنیا در حال افزایش بوده و این سیستم های هوشمند با حضور درخانه این دسته از افراد شکل جدیدی از یک دوستی و کمک رسانی را به آن ها ارائه می دهد.

پیش بینی شده است تا سال 2050 جمعیت جهانی به بالای 65 سال افزایش پیدا کرده و آن زمان روبات ها همانند یک پادزهر به منظور زندگی طولانی تر انسان ها تزریق شوند.

روبات ها در عصر جدید نقش های مختلفی را برعهده گرفته و همراه با سالمندان زندگی می کنند. این روبات ها از یادآوری زمان مصرف دارو ها گرفته تا سرگرم کردن سالمندان را برعهده گرفته و زندگی متفاوت تری را برای ان ها رقم می زنند.

در حال حاضر روبات های شادکننده متعددی برای افراد مسن طراحی شده است تا آن ها را از تنهایی و انزوا نجات داده و علاوه بر سرگرم کردن غم و نگرانی تنهایی را از چهره آن ها بزداید. با ادامه چنین وضعیتی گروه صنعتی فدراسیون بین المللی روباتیک پیش بینی کردند که فروش روبات ها برای کمک رسانی به افراد مسن و افراد معلول تا سال 25 درصد افزایش پیدا کند.

با این حال یک سری مسائل اخلاقی، استفاده از روبات ها برای نگهداری از افراد مسن و معلول را زیر سئوال می برد. این که معنای انسان بودن چیست و مراقبت از یک انسان بر عهده چه کسی است؟ این که آیا روبات ها می توانند الهام بخش ارامش و امنیت برای این دسته از افراد باشند و یا این که چگونه می توان مادر خود را به یک روبات سپرد و بخشی از مکالمات خانوادگی و انسانی را در مقابل حذف کرد؟

واقعیت این است که اگر چه روبات ها سهم گسترده ای در زندگی افراد مسن را به خود اختصاص داده اند اما به طور همزمان بر دامنه نگرانی ها ناشی از حمایت های انسانی و عاطفی افزوده اند. این که من چطور بتوانم مادر خود را به یک روبات سپرده و در مقابل ارزشهای عاطفی و انسانی را نادیده گرفته و مسئولیت این بخش را نیز بر عهده این سیستم هوشمند قرار دهم جای بسی تردید است.

ماتیاس شوتز ، مدیر آزمایشگاه تعامل انسان و ربات دانشگاه تافتز می گوید: روبات ها اگر در مسیر درست استفاده شوند قطعا به حفظ کرامت انسان ها نیز می توانند کمک کنند.

بسیاری از افراد نیز در پاسخ به سئوالات مطرح شده معتقدند مزایای استفاده از روبات از خطرات ان بسیار بیشتر است. این در حالی است که بهره گیری از روبات ها برای کمک رسانی به افراد مسن و معلول در ابتدای راه بوده و به همین دلیل نیز ما درباره تاثیر طولانی مدت و اثرات غیرمستقیم و احتمالی مراقبت روباتیک اطلاعات  و داده های کمی را در اختیار داریم. به همین دلیل بهتر است که در شرایط کنونی به روبات ها اعتماد بیشتری کرده و به طور همزمان بخشی از عواطف انسانی و اخلاقی را نیز به تنهایی و بدون حضور روبات ها با افراد مسن تقسیم کنیم

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پربازدیدها