اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران :

ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات را در ازای بدهی به شهرداری داده‌اند

ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات  را در ازای بدهی به شهرداری داده‌اند
حمیده امینی‌فرد خبرنگار

ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات همچنان در صدر خبرسازترین وجه تاریخ میراث مطبوعات ایران قرار دارد. ساختمان تمام آجری اطلاعات که در سال 94 ثبت میراث ملی شد و قرار بود عنوان نخستین موزه مطبوعات ایران را به‌دست آورد، نه تنها به این هدف نرسید که حالا خبر واگذاری‌اش، بیم تخریب و تغییر کاربری این بنای حدوداً 93 ساله را در بافت قدیمی محله خیام به وجود آورده است.

پیشتر گفته می‌شد سرقفلی این ساختمان در دست ساکنان جدید خیابان میرداماد است و ملک در اختیار فرد دیگری است. اما آن‌طور که محمد جواد حق شناس، عضو شورای شهر تهران به «ایران» می‌گوید؛ این ساختمان طی سال‌های گذشته از سوی یک نهاد واسطه‌ای که ذیل یکی از نهادهای نظامی قرار دارد، در ازای بخشی از بدهی‌ها به شهرداری تهران واگذار شده و هم‌اکنون نیز این ملک تماماً در اختیار سازمان املاک شهرداری تهران است. به گفته او، این ملک از گذشته محل بحث بوده و در چند سال گذشته هم مذاکرات متعددی برای بهره‌برداری از آن انجام شده است. اما طرح اولیه‌ای که به اعتقاد حق شناس، منطقی نیز به نظر می‌رسد، انتقال یکی از معاونت‌های دور از ساختمان مرکزی شهرداری به این ساختمان است. ظاهراً براساس آخرین مذاکرات، قرار شده یکی از معاونت‌ها که احتمالاً معاونت شهرسازی و معماری است، به این نقطه یعنی ضلع شمالی پارک شهر نرسیده به خیابان امام خمینی منتقل شود. به گفته حق شناس، یکی از اهداف مورد نظر این است تا معاونت‌ها و ساختمان مرکزی در نزدیکی هم قرار داشته باشند. البته هنوز این موضوع قطعی نشده و همچنان مسئولان در حال گفت‌و‌گو هستند. این عضو شورا با رد هرگونه تخریب یا تغییر کاربری این ساختمان می‌گوید: ساختمان روزنامه اطلاعات هم‌اکنون نوسازی شده و خالی ماندن آن رویکرد مناسبی نیست و باید هرچه زودتر درباره حفظ این سرمایه تصمیم‌گیری شود.
با این توصیف تصمیم به موزه شدن این ساختمان دور از انتظار خواهد بود. در آن طرف، اما علی محمد سعادتی، شهردار منطقه 12 با رد هرگونه تخریب ساختمان روزنامه اطلاعات به ایران می‌گوید: ساختمان‌هایی که واجد ارزش میراثی بوده و ثبت ملی شده‌اند، قابل خرید و فروش هستند و این به معنای این نیست که خریدار می‌تواند هرگونه دخل و تصرفی که خواست، انجام دهد. درواقع خریدار می‌تواند با حفظ ارزش تاریخی و میراثی بنا، از آن کارکرد اقتصادی در حوزه فرهنگ داشته باشد و برای آن کاربری‌های فرهنگی و هنری مثل ایجاد گالری و حتی رستوران تعریف کند. البته هرگونه بهره‌برداری باید در چارچوب ضوابط و مقررات و با حفظ و صیانت از بنا انجام شود.
او با بیان اینکه تاکنون کسی برای بهره‌برداری از این ساختمان به شهرداری منطقه مراجعه نکرده است، تأکید می‌کند:خریدار برای هر نوع تعمیرات، مرمت و بهره‌برداری باید به شهرداری مراجعه کرده و مجوزهای لازم را بگیرد، اما تاکنون کسی به ما مراجعه نکرده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.