اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
در حاشیه اکرانِ «خداحافظ دختر شیرازی»

این روزها برای عاشقی مناسب است؟

این روزها برای عاشقی مناسب است؟
افشین هاشمی بازیگر و کارگردان

جدید‌ترین فیلم افشین هاشمی در مقام کارگردان با عنوان «دختر شیرازی» این روزها بر پرده سینماها رفته است. فیلمی که هاشمی انتظار دارد بتواند حال مردم را بهتر کند و در این روزهای سرد لحظه‌هایی گرم و عاشقانه برایشان بیافریند.

آیا فردا روزِ بهتری‌ست؟ پاسخی برایش ندارم. حال در روزهای داغداری و مالیات و بنزین و هزار مشکلِ ناخواسته از درون و بیرون، می‌توان از عشق گفت؟ در روزهای سرد و نگرانی معیشتِ آینده‌ و روزهایی که آلوده‌ترین شده این هوا از بس دود دارد و نفس ندارد، می‌توان از عشق گفت؟ این تنها پرسشی‌ست که به پاسخش مطمئنم! همیشه می‌شود از عشق گفت. عشق تنها عاطفه انسانی‌ست که هر آن می‌آید و هیچ مرزی جلودارش نیست. وصل همیشه اتفاق نمی‌افتد، ولی عشق چرا، حتی میانه  جنگ، گرسنگی یا صلح و آرامش. شاید این اجبارِ ناخواسته را باید به فالِ نیک بگیرم که چه بسا همین‌روزها باید از عشق گفت. که به سخنِ شاملوی بزرگ: «دریغا که اگر عشقی به کار می‌بود هرگز ستمی در وجود نمی‌آمد تا به عدالتی نابکارانه از آن دست نیازی پدید افتد.» این میان من فیلمی بر پرده دارم درباره عشق و محبت با آمیزه‌ای از طنز و شوخی؛ که آرزو دارم پس‌ از دیدنش، همسران دست بر شانه هم گذارند و عُشّاق دست هم را محکم‌تر بفشارند. و این آرزوی من بود هنگامی که فیلم را می‌ساختم. پس از گذشتِ حدودِ یک سال به گمانِ خود بهترین زمانِ ممکن برای اکرانِ فیلم‌مان را آبان و آذر دیدیم و تمامِ تلاش‌مان را کردیم تا به بهترین شکل فیلم‌مان را ارائه کنیم. و البته در محاسبه‌مان تغییرِ شرایط لحاظ نشده بود! حال ما روبه‌روییم با انتظارِ معنوی کسانی که کار کرده‌اند و می‌خواهند محصول‌شان دیده شود و علاوه بر آن، از آنجا که سرمایه تولیدِ فیلم‌هایی از این دست از منابعِ دولتی یا ارگانی نیست که کسی موظف به پاسخگویی نباشد؛ ما ـ نه روی کاغذ، بلکه وجدانی و اخلاقی ـ خود را موظف به بازگرداندنِ دستِ‌‌کم همان سرمایه اولیه سرمایه‌گذار ـ بی‌سودِ یک سالِ خوابش! ـ می‌دانیم و نمی‌توانیم حقوقِ مادی و معنوی آدم‌هایی را که به ما اعتماد کرده‌اند در نظر نگیریم. اضافه کنید به این‌ها شرایط اکران و اینکه تغییرِ زمانِ مصوبِ شورای صنفی اکران ممکن است به معنای حذف از روی پرده برای همیشه باشد. شرایطِ سختی‌ست، نه؟!
حال ما یک عاشقانه داریم در این روزهای سرد. فیلمی داریم شوخ و کوچه‌هایی افسرده. ولی بجد معتقدیم اگر از عشق بگوییم حال‌مان بهتر می‌شود؛ روزگارمان هم. «خداحافظ دختر شیرازی» هدفی جز این ندارد که شما را از گل‌ولای کوچه‌ها بکشاند به سینما تا پس از تماشایش، با رایحه‌ای بهاری از سینما به خانه بروید. بعضی فیلم‌ها حرف‌های گنده گنده ندارند، بیانگرِ دغدغه‌ها و تلخی‌های اجتماع هم نیستند؛ تنها می‌خواهند حالی خوش بسازند و بس.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.