اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۸

استاندار خبر داد:

سهم دو درصدی استان مرکزی از تولید علم کشور

سهم دو درصدی استان مرکزی از تولید علم کشور

استاندار مرکزی گفت: از نظر اطلس ملی علم، سهم استان مرکزی از تولیدات علمی کشور دو درصد است.

سیدعلی آقازاده در آئین معرفی و تجلیل از پژوهشگران برتر استان مرکزی اظهار کرد: بدون شک پیشرفت‌های کشور در حوزه پژوهش و فناوری‌های جدید می‌تواند بسیاری از موانع و مشکلاتی که در سال‌های اخیر توسط دشمنان تشدید شده خنثی کنند.

وی افزود: استان مرکزی استانی است که قابلیت و ظرفیت برای گام برداشتن در این فضای جدید را داراست و می‌تواند به عنوان شاخص خود را نشان دهد. استان مرکزی در همه بخش‌ها قابلیت و ظرفیت بسیار خوبی دارد، در سال‌های اخیر نیز با همت و تلاش محققان و پژوهشگران گام‌های بسیار خوب و مؤثری در زمینه‌های علمی برداشته است.

استاندار مرکزی با بیان اینکه این استان در نیم قرن اخیر یکی از استان‌های شاخص و کارآفرین در حوزه علم و صنعت بوده است، بیان کرد: در دولت فعلی، حمایت‌های خوبی از مراکز تحقیقاتی و فناوری صورت گرفته و در دولت دوازدهم این تلاش‌ها و حمایت‌ها افزایش داشته است، بر همین سال در بودجه امسال میزان بودجه پارک‌های علم و فناوری کشور به حدود ۵۰۰ میلیارد تومان در سطح کشور رسید.

آقازاده بیان کرد: قرارداد دانشگاه‌ها با واحدهای صنعتی در سال ۹۷ به حدود هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان رسیده که نسبت به سال ماقبل آن افزایش دوبرابری داشته است.

وی اضافه کرد: فروش شرکت‌های دانش بنیان نیز در سال ۹۷ بالغ بر ۹ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و صادرات این شرکت‌ها در همان سال ۶۲ میلیون دلار بوده است.

استاندار مرکزی خاطرنشان کرد: در سال گذشته ۷ هزار و ۸۶۴ واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور رونمایی و هزار و ۶۲۵ واحد در سال مجوز دانش‌بنیانی دریافت کردند و این شرکت‌ها در سطح کشور بیش از ۵۶ هزار فرصت شغلی را ایجاد کردند.

آقازاده بیان کرد: در سطح کشور ۴ هزار و ۶۵۷ شرکت دانش‌بنیان و ۵۸۰ شرکت خلاق و نوآور به همراه ۴۹ شتاب‌دهنده و ۱۱۸ مرکز نوآوری فعال هستند و ۲۷ درصد از شاغلان در این شرکت‌ها مدارک کارشناسی و دکتری دارند.

وی اضافه کرد: در راستای توسعه پارک‌های علم و فناوری، سه پارک علم و فناوری بودجه مستقل از بودجه امسال دریافت کردند و در مجموع، بودجه پارک‌های علم و فناوری ۷۵ تا ۸۰ درصد نسبت به دوره قبل افزایش داشته است.

استاندار مرکزی تصریح کرد: ۶۰ هزار مقاله توسط محققان در سال ۲۰۱۹ میلادی منتشر و ارائه شده و ایران در همین پایگاه رتبه ۱۶ را به خود اختصاص داده و ۱.۹ درصد تولید علم جهان را بر عهده دارد.

آقازاده بیان کرد: استان مرکزی با جمعیتی حدود ۱.۵ میلیون نفر حدود ۲ درصد مساحت و جمعیت کشور را در اختیار دارد و از نظر اطلس ملی علم، سهم دو درصدی از تولیدات علمی در کشور به استان مرکزی اختصاص دارد.

وی افزود: حدود ۷۶ موسسه آموزش عالی و دانشگاه در استان با ۷۶ هزار دانشجو فعالیت می‌کنند، اما نباید تعداد مراکز علمی و دانشجویی اینقدر زیاد باشد. در حال حاضر میانگین سهم هر دانشگاه از دانشجو هزار نفر است که لازم است در کلان کشور در راستای محدود و ادغام کردن مراکز دانشگاهی و موسسات آموزش عالی تصمیمات لازم اتخاذ شود./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

سورنا ستاری : باید از بازار شرکت‌های دانش بنیان صیانت کرد

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.