اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

جوانان معترض لبنانی شعارهای ضد حکومتی سر دادند

جوانان معترض لبنانی شعارهای ضد حکومتی سر دادند

صدها نفر از جوانان معترض لبنانی در پنجاه و ششمین روز از آغاز جنبش اصلاحی این کشور، چهارشنبه شب و بامداد امروز (پنجشنبه) در میدان های «الشهدا، ریاض الصلح و النجمه» در مرکز بیروت تجمع کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند.

تارنما و پایگاه اطلاع رسانی روزنامه های «النهار»  و «اللواء» چاپ بیروت امروز پنجشنبه گزارش کردند: عده ای از جوانان معترض کوشیدند بر سه میدان یاد شده مسلط شوند و چادرهای اعتراضی برای تحصن و اعتصاب نصب کنند اما نیروهای ضد شورش با حضور گسترده در این میدان ها و استفاده از گاز اشک آور، مانع آنان شدند.

بر پایه این گزارش، معترضان در شعارهای خود بر لزوم تحقق خواسته ها (مطالبات) و اهداف جنبش اصلاحی تاکید و سپس به سمت مجلس ملی لبنان حرکت کردند اما نیروهای نظامی و ضد شورش خیابان هایی را که به ساختمان مجلس منتهی می شود، بستند.

  از ۲۵ مهر ماه تاکنون هزاران کارگر، کارمند، جوانان حزبی و فعالان مدنی، دانشجویان و معلمان دانشگاه ها و مدارس خصوصی و دولتی با تظاهرات ، تجمع و اعتصاب در شهرهای مختلف لبنان خواستار اصلاح ساختار سیاسی، پایان دادن به سوء مدیریت و فساد مقام ها، رفع بیکاری، گرانی و تورم، جلوگیری از کاهش ارزش پول ملی (لیره) و افزایش حقوق و مزایا، هستند.

گروه دیگری از معترضان هم دیشب روی پل «رینگ» ، پلی که منطقه ی مسلمان نشین غرب بیروت به منطقه مسیحی نشین شرق بیروت متصل می کند، تجمع کردند و شعارهایی علیه رهبران سیاسی و حزبی لبنان سر دادند و خواستار حل بحران اقتصادی و تشکیل دولت قدرتمند شدند.

در این ارتباط «سعد حریری» نخست وزیر مستعفی لبنان چهارشنبه شب با صدور بیانیه ای در بیروت تاکید کرد: برای خروج از بحران چاره ای جز تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) وجود ندارد.

درمورد شکل و ماهیت دولت آتی لبنان ۲  نظرگاه و ایده مطرح است: یکی دولت فن سالار (تکنوکرات) با حضور نخبگان و کارشناسان غیرسیاسی و دیگری دولت تکنو- سیاسی با حضور نمایندگانی از نیروهای اصلی سیاسی و فن سالاران.

رهبران، شخصیت های سیاسی و مقام های حزبی لبنان هنوز در مورد شکل و ماهیت دولت ، توافق نکرده اند و قرار است دوشنبه آینده در خصوص این موضوع، رایزنی های پارلمانی در کاخ ریاست جمهوری در منطقه «بعبدا» در شرق بیروت انجام شود./ایرنا


 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.