اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
درباره ‌محمد بلوری به مناسبت رونمایی کتاب خاطراتش

مردی چون بلور

مردی چون بلور
حمیدرضا محمدی خبرنگار

کتاب «محمد بلوری: خاطرات شش دهه روزنامه‌نگاری» که به‌ قلم او و به اهتمام سعید ارکان‌زاده یزدی فراهم آمده است، امروز ساعت 17 و در شبی از سوی مجله بخارا در خانه گفتمان شهر به نشانی میدان فلسطین، خیابان طالقانی غربی، شماره 514 رونمایی می‌شود که در آن بهروز بهزادی، محمدمهدی فرقانی، مسعود مهاجر، محمود مختاریان، رضا قوی‌فکر و علی دهباشی سخن خواهند گفت.

بیش از شصت سال است که روزنامه‌نگار است و روزنامه‌نگاری کارِ روز و شبش شده است. از نوجوانی قلم شیوایی داشت و نرم‌نرم با مطبوعات مرتبط شد، تا آنکه در سال‌های پس از کودتای 1332، به روزنامه کیهان راه یافت و طیلسانِ روزنامه‌نگاری بر تن کرد.
«و چون پرانرژی است و خلاق»، چندی پس از آغاز کار، صاحب صفحه‌ای می‌شود که تا آن زمان در مطبوعات ایران سابقه نداشت. تا پیش از آن، اخبار حوادث در صفحات مختلف منتشر می‌شد اما «محمد بلوری» چنان در این حوزه لایق و شایق بود که در مدت کوتاهی پس از آغاز کار، از خبرنگاری به دبیری رسید و شد نخستین دبیر صفحه «حوادثِ» آن روزنامه. زندگی بلوری از همان اوان روزنامه‌نگاری چنان با حادثه‌نویسی گره خورد که تا همین امروز هم به آن اشتغال و اشتهار دارد.
بلوری خاطراتی از تاریخ معاصر ایران دارد که در دقت و صحتِ روایت، حتی امروز که روزگار هشتاد‌و‌سه سالگی را تجربه می‌کند، شاید کمتر روزنامه‌نگاری به پای او برسد؛ او هم از ترور حسنعلی منصور در اول بهمن 1343 خاطره دارد و هم از خودکشی غلامرضا تختی در 17 دی 1346، هم از ماجرای ترور شاه در کاخ مرمر در 21 فروردین 1344 حرف دارد و هم خاطرات دست اولی از جنگ ظُفار در سال‌های 1352 تا 1354، هم اعدام طیب حاج‌رضایی در 11 آبان 1342 را درست به خاطر دارد و هم اعدام خسرو گلسرخی در 29 بهمن 1352. او نه‌فقط از زلزله بویین‌زهرا در سال 1341 و قتل تیمور بختیار در عراق در سال 1349 خاطره دارد که خود یکی از بازیگران اصلی اعتصاب مطبوعات در ماه‌های منتهی به دی 1357 بوده و البته در شکل‌گیری سندیکای خبرنگاران و نویسندگان مطبوعات بسیار مؤثر ظاهر شد و از این رو، یک فعال صنفی تمام‌عیار هم بود و هنوز هم هست.
او جز این حوادثِ آمیخته با سیاست، حوادث اجتماعی و خانوادگی بسیاری را هم منعکس کرده که هر یک در برهه خود جنجالی شدند و جامعه را ملتهب ساختند. اگر از روایتش از نخستین زن اعدام شده با نام ایران شریفی بگذریم، او بود که در سال‌های پس از انقلاب در صفحه حوادث روزنامه ایران، درخششی دیگرگون داشت و اصطلاحاتی چون قتل‌های زنجیره‌ای و خفاش شب را رایج ساخت.
محمد بلوری به سبب کسوت و قدمت، شاید بهترین کسی باشد که می‌تواند روزنامه‌نگاری ایرانی را در این سال‌های گذر عمر بررسی کند و این سطور، فرازی از همین کتاب است: «در دهه‌های چهل و پنجاه، هنگام عصر، پس از انتشار روزنامه‌ها، وقتی سوار اتوبوس شهری می‌شدی، ردیف‌به‌ردیف مسافران را می‌دیدی که سر میان صفحات روزنامه‌ها برده‌اند و تا رسیدن به مقصد با اشتیاق و کنجکاوی سرگرم مطالعه مقالات و خبرها هستند و این مطالعه با علاقه‌مندی تا خانه‌ها و پای سفره شام و حتی بستر خواب ادامه می‌یافت. اما امروزه، در مترو و اتوبوس با صحنه‌هایی تماشایی روبه‌رو می‌شوی؛ مسافران مخصوصاً جوانان را می‌بینی که ردیف‌به‌ردیف به‌جای مطالعه کتاب و نشریه، سر به روی تلفن‌های همراه خم کرده‌اند و در جذبه جدول‌های تصویری و حل معماهای زنجیره‌‌ای فرومانده‌اند که نشان از بی‌علاقگی اقشار مختلف به مطالعه دارد.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار