اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
فرمانده ناجا اعلام کرد

کاهش ۱۰ درصدی تصادفات از ابتدای سال تاکنون/ورود ۴۰۰ خودرو جدید به ناوگان پلیس

کاهش ۱۰ درصدی تصادفات از ابتدای سال تاکنون/ورود ۴۰۰ خودرو جدید به ناوگان پلیس

فرمانده نیروی انتظامی از کاهش ۱۰ درصدی تصادفات رانندگی از آغاز سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: جمع تصادفات ما ۱۰ درصد کاهش داشته است. همچنین از طرح نوروز به این سمت جان باختگان نیز سه درصد کاهش داشته است و در عین حال آمار تردد نیز رشد ۲.۵ درصدی داشته است.

 سردار حسین اشتری در رزمایش طرح ترافیکی زمستان ۹۸ که صبح امروز در دانشگاه علوم انتظامی امین برگزار شد، گفت: یکی از ارزشمندترین اقداماتی که می‌توان انجام داد، نجات جان انسان‌ها است و تمام دست‌اندرکاران طرح زمستانه امروز برای نجات جان انسان گردهم آمده‌اند که این اقدام ارزشمندی است.

اشتری با اشاره به آمار جان باختگان حوادث رانندگی اظهار کرد: مقام معظم رهبری تأکید دارند که حتی یک کشته نیز برای تصادفات زیاد است. ما نیز همه باید در این راستا حرکت کنیم و ۱۷ هزار کشته را زیاد می‌دانیم؛ اما باید این نکته را هم بگویم که آمار جان باختگان ما در سال‌های اخیر کاهش بسیاری داشته است و علیرغم افزایش چند برابری خودروها و ترددها، شمار جان باختگان کاهش یافته است.

اشتری با تأکید بر اینکه تمام دستگاه‌ها و به ویژه دولت باید برای کاهش تصادفات رانندگی و کاهش تلفات اقدام کنند، گفت: باید عوامل بروز تصادفات برطرف شود. درست است که در رتبه نخست عامل انسانی قرار دارد، اما صنعت خوردو، وضعیت راه‌ها، دستگاه‌های امدادی و... نیز موثر هستند. بعد از عامل انسانی مهم‌ترین عامل تصادفات، بحث جاده‌ها است و ما باید جاده‌های استاندارد با علائم استاندارد داشته باشیم.


کاهش ۱۰ درصدی تصادفات از ابتدای سال تاکنونفرمانده نیروی انتظامی از کاهش ۱۰ درصدی تصادفات رانندگی از آغاز سال جاری تاکنون خبر داد و گفت: جمع تصادفات ما ۱۰ درصد کاهش داشته است. همچنین از طرح نوروز به این سمت جان باختگان نیز سه درصد کاهش داشته است و در عین حال آمار تردد نیز رشد ۲.۵ درصدی داشته است.

وی ادامه داد: ما برنامه‌ریزی کرده‌ایم و طی برنامه‌ریزی‌های ما باید طی چند سال آینده تصادفات و به خصوص تلفات ناشی از حوادث رانندگی کاهش چشمگیری پیدا کند. ما نیز تمام ظرفیت‌هایمان را در این راستا در نظر گرفته‌ایم.


موضوع ترافیک یک موضوع ملی است


اشتری در ادامه سخنانش به مسئله ترافیک اشاره کرد و گفت: موضوع ترافیک یک موضوع ملی است. برخی افراد تصور نکنند که اگر ترافیک افزایش یافته یا تصادفی پیش آید صرفا نیروی انتظامی باید پاسخگو باشد. همه دستگاه‌ها مسئول‌اند و وظیفه دارند. البته که نیروی انتظامی خود را موظف دانسته و به وظایف خود عمل می‌کند.

وی اضافه کرد: البته لازم می‌دانم که از همکاری‌های وزارت راه تشکر کنم. نیروی انتظامی نقاط حادثه‌خیز را به شکل مکتوب به این وزارتخانه اعلام کرد و جناب وزیر راه نیز به ما قول دادند که این مسئله را حل کنند و برخی از نقاط نیز اصلاح شده است که لازم است از آن‌ها تشکر کنم.

فرمانده نیروی انتظامی در بخش دیگری از سخنانش به استفاده از تجهیزات روز و هوشمندسازی پلیس اشاره کرد و گفت: در راستای هوشمندسازی پلیس گام‌های خوبی را برداشته‌ایم و امروز پلیس در مسیر هوشمندسازی حرکت می‌کند. در این میان یکی از یگان‌های پیشرو در هوشمندسازی پلیس راهور بوده است.

اشتری ادامه داد: استفاده از تبلت برای مأموران به منظور کاهش تخلفات، استعلام سریع خودروها و برخورد با دیگر تخلفات احتمالی از دیگر اقداماتی است که در پلیس راهور آغاز شده است. این تجهیزات که آزمایش‌های اولیه آن نیز انجام شده است سرعت عمل مأموران در ارائه خدمات به شهروندان را نیز افزایش خواهد داد.

وی تجهیز گشت‌های پلیس راهور به سامانه‌های ردیاب لحظه‌ای را نیز یکی دیگر از اقدامات پلیس راهور برشمرد و گفت: ما هر مقدار که از تجهیزات روز و سامانه‌های هوشمند استفاده کنیم قطعا می‌تواند جایگزین مناسبی برای نیروی انتظامی و افزایش خدمات به مردم شود.

فرمانده ناجا ادامه داد: در چند ماهه اخیر تجهیزات خوبی به پلیس راهور وارد شده است. حدود ۴۰۰ دستگاه خودرو برای مسیرهای اصلی و جاده‌ها در اختیار پلیس قرار گرفته که این خودروها تا پایان سال بیشتر نیز خواهد شد و امیدواریم که بتوانیم از خودروهای خوب و قابل اعتماد در شریان‌ها و جاده‌ها استفاده کنیم.

وی افزود: همچنین از پهباد برای رصد اطلاعات ترافیکی استفاده می‌کنیم و بالگردهای هوا ناجا نیز در این زمینه به ما کمک خواهند کرد. همچنین مأموران پلیس نامحسوس نیز در جاده‌ها حضور خواهند داشت که امیدوارم مجموعه این اقدامات منجر به کاهش تصادفات و جان‌باختگان حوادث رانندگی شود.

اشتری در بخش دیگری از سخنانش خطاب به مأموران پلیس راهور گفت: باید با متخلفان برخورد قانونی و اعمال قانون توأم با اقتدار انجام شود. افرادی که اقدام به تخلفات رانندگی به ویژه تخلفات حادثه‌ساز می‌کنند در واقع در حق خود، سرنشینان خودروی‌شان و دیگر رانندگان و مسافران ظلم می‌کنند و به همین دلیل باید برای حفظ ایمنی خود این افراد و نیز دیگر شهروندان با تخلفات آن‌ها با اقتدار برخورد شود. در عین حال این اقتدار باید توأم با ادب و مهربانی باشد.


۶۴ درصد تصادفات منجر به فوت برون‌شهری است


 دکتر پیرحسین کولیوند نیز در این مراسم با تاکید بر اینکه اغلب تصادفاتی که منجر به فوت شده‌اند، برون شهری بودند، گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی در سال گذشته ۶۴ درصد تصادفات که منجر به فوت شده‌اند برون‌شهری بوده و بیشترین علت فوتی ها نیز ضربه های مغزی یا شکستگی های متعدد بوده است.

رئیس سازمان اورژانس کشور با اشاره به همکاری مناسب دستگاه‌هایی از جمله سازمان امداد و نجات هلال احمر، راهداری و پلیس راهور در این طرح، اظهار کرد: برای هماهنگی امدادرسانی های طرح زمستانی جمع شدیم و می‌دانیم که در آینده شاهد بارش باران و برف خواهیم بود. در این ایام رانندگی سخت تر شده و نیازمند مهارت‌های خاصی خواهد بود.

وی با بیان اینکه بیشترین جابه‌جایی مسافر و کالا از طریق جاده‌های کشور انجام می‌شود گفت: در این جاده ها احتمال هر گونه حادثه ای وجود دارد که با حضور همکاران سعی می‌کنیم این حوادث را کاهش دهیم همکاری دستگاه ها توانسته است موجب انجام اقدامات خوبی شود و ما توانسته‌ایم در سازمان بهداشت جهانی نمودار آمارهای خود را ثبت کرده و سطح خود را ارتقاء دهیم؛ به طوری که از کشورهای گروه هشتم جهان به گروه الف منتقل شده ایم.

رئیس سازمان اورژانس کشور افزود: پیش از این می گفتند ما به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۴.۵ نفر کشته داریم اما سال گذشته طبق آخرین آمارها به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر ۲۰ کشته داشتیم که نرم جهانی نیز ۱۸.۲ کشته به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر است.

کولیوند با تاکید بر اینکه در حال حاضر به نرم جهانی بسیار نزدیک شده‌ایم، گفت: همدلی و همکاری دیگری نیز لازم است که این آمار را کاهش دهیم. طبق مقایسه ها در سال گذشته بر اساس آمار پزشکی قانونی ۴۳ درصد کشته‌شدگان در حادثه، رانندگان و ۳۶ درصد سرنشینان بودند همچنین ۲۱.۱ درصد کشته شدگان را نیز عابران پیاده تشکیل داده‌اند.

وی ادامه داد: بیشترین خودروهایی که حادثه ایجاد کرده بودند نیز خودروهای سواری و پس از آن موتورسیکلت‌ها بودند که این آمار نشان می دهد درصد تصادف خودروهای عمومی کمتر است و با توجه به این آمار، مردم باید تلاش کنند تا بیشتر از خودروهای عمومی استفاده کنند.

رئیس سازمان اورژانس کشور با بیان اینکه رانندگان خودروهای عمومی مهارت بیشتری دارند، گفت: دستگاه‌ها نیز برای افزایش مهارت رانندگان اقدامات خوبی را انجام داده‌اند که قابل تقدیر است.

وی با تاکید بر اینکه اغلب تصادفاتی که منجر به فوت شده‌اند، برون شهری بودند گفت: بر اساس آمار پزشکی قانونی ۶۴ درصد تصادفات که منجر به فوت شده‌اند برون‌شهری بوده و بیشترین علت فوتی ها نیز ضربه های مغزی یا شکستگی های متعدد بوده است که این موضوع نشان می‌دهد که شدت و قدرت حادثه بسیار بالا بوده و باید فکری به حال آن کرد. همچنین سرعت رانندگی ها را نیز باید کاهش داد.

کولیوند با تاکید بر این که ۲۵ درصد عملیات های اورژانس مربوط به حوادث ترافیکی است گفت: در این راستا ۱۲ درصد ناوگان هوایی را افزایش دادیم و در حال حاضر حدود ۴۴ فروند بالگرد داریم که یک فرزند دیگر نیز به شهر داراب اختصاص داده خواهد شد و ۴۵ فروند بالگرد کل کشور را پوشش خواهند داد.


آماده باش ۶۰۰۰ نیروی هلال احمر در طرح زمستانی


مرتضی سلیمی نیز در این مراسم از آماده باش بیش از ۶۰۰۰ نیرو در طرح زمستانه امداد و نجات خبر داد.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت: در طرح زمستانه امسال ۱۲۲۶ پایگاه ثابت و سیار پیش‌بینی شده است و در مجموع بیش از ۶۰۰۰ نفر در این طرح در آماده باش هستند.

سلیمی افزود: همچنین در ۵۷۰ پایگاه نیز امکان اسکان و تغذیه اضطراری فراهم شده است.

وی اظهار امیدواری کرد که با همدلی میان دستگاه‌های مختلف اقدامات خوبی در طرح زمستانه انجام شده و شاهد کاهش تصادفات باشیم./ایسنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.