اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸

کلمات کلیدی
ثبت نام انتخابات مجلس این هفته انجام شد

خط کشی در مجلس یازدهــم

خط کشی در مجلس یازدهــم

ایران عزیز ما طی 40 سال گذشته بحران‎های دشوار و خطرناک متعددی مانند جنگ، تحریم، تهدید و... را تجربه کرده و برای برون رفت از آنها نیز راه‌ها و روش‌های گوناگونی را به‌کار گرفته است.

مروری بر رویدادهای پیشین بیانگر این حقیقت آشکار است که هرگاه دستگاههای حاکمیتی و بویژه نهادهای مؤثری مانند شورای نگهبان، سازمانهای امنیتی، اطلاعاتی و اجرایی فضایی امنتر و آزادتر برای حضور مردم در انتخابات فراهم کردهاند، با استقبال متقابل ملت همراه شده و بهترین و گستردهترین نمایش را از سوی مردم شاهد بودهایم و نتیجه همگامی ملت و حکومت نیز دورشدن کشور از بحرانها و تهدیدهای بیگانگان بوده است. انتخابات ریاست جمهوری 76 و مجلس 78 و ریاست جمهوری 92 را میتوان از بارزترین تجربههای موفق تعامل مردم با حاکمیت دانست که منجر به ارتقای جایگاه ملت ایران در جهان و کاهش مشکلات گوناگون شده است.

نگارنده بر این باور است که در شرایط فعلی، پیش نیاز حل مشکلات اقتصادی ایران و غلبه بر تهدیدهای خارجی، توجه به سه عامل مهم سیاسی است: اول، بازگشت به دیپلماسی فراگیر و تعامل سازنده در روابط بینالملل و حضور مسئولانه در عرصههای جهانی بهعنوان مکمل راهبرد مقاومت. دوم، تلاش جدی برای گسترش روابط دوستانه با کشورهای منطقه، همسایگان و حل و فصل اختلافات و مناقشات منطقهای و سوم، اراده سیاسی حاکمیتی برای برپایی سازوکار مناسب به منظور ایجاد وحدت و همگرایی ملی و احترام به رأی و نظر مردم و فرصت آفرینی برای حضور و مشارکت همه جریانهای سیاسی دلسوز و خیرخواه در اداره کشور و رفع محدودیتها از چهرههای سیاسی و تأثیرگذار.

با عنایت به موارد پیش گفته، انتخابات مجلس یازدهم اهمیتی دوچندان مییابد: چنانچه مجلس آتی با اکثریت چهرههای معتدل، خردمند و برخوردار از تجربه سیاسی کافی و از همه جریانهای سیاسی شکل گیرد میتوان به نقش آفرینی مجلس در برون رفت کشور از بحرانهای پیش رو امیدوار بود. گرچه خیزش چهرههای تندرو برای بهدست آوردن کرسی نمایندگان مجلس که عمدتاً منتسب به جریان اصولگرا هستند پیام خطرناکی است که میتواند به تشدید بحران و اختلافات در کشور و روابط خارجی و بینالمللی ایران منجر شود.

همانگونه که در مجلس نهم شاهد برخورد نامناسب چنین فراکسیونی با برجام، بهعنوان درخشانترین دستاورد دیپلماسی دوره اول ریاست جمهوری آقای روحانی که با مقبولیت جهانی روبهرو گردید، بودیم و امروز هم، همان گروه بهدنبال فروپاشی برجام هستند. پس باید این فرجام تلخ را محصول مشترک و مشارکت نیروهای تندرو خارجی (رئیس جمهوری ترامپ و کابینه جنگ طلب آن و لابی صهیونیستی) و چهرههای تندرو داخلی دانست؛ اگرچه سهم امریکا به مراتب مهمتر و بیشتر است. لذا ترکیب و نقشآفرینی مجلس آینده در رویکرد با چنین موضوعاتی قابل ارزیابی است. اگر بخواهیم به چند نمونه دیگر از نقش و سهم و تصمیمات مهم مجلس در موضوعات مهم ملی اشاره کنیم میتوان از نقش منفی مجلس هفتم که متشکل از چهرههای تندرو و اصولگرا شکل گرفت در تصویب طرح تثبیت قیمتها که بیشتر جنبه نمایشی و تبلیغاتی و به ظاهر دفاع از طبقات محروم داشت یاد کنیم که آثار زیانبار آن را در حوادث اخیر کشور و افزایش قیمت بنزین شاهد بودیم. اگر مصوبه مجلس ششم مبنی بر افزایش پلکانی هر ساله 10 درصد ادامه مییافت قیمت امروز بنزین بیش از 2500 تومان در هر لیتر بود و هیچگونه تنشی هم را ایجاد نمی‏کرد. از دیگر موارد میتوان بر نقش بازدارنده و ایذایی مجلس نهم در مقابله با سیاستهای خارجی دولت در تعامل سازنده با جهان و خروج ایران از ذیل فصل 7 منشور سازمان ملل که در سایه تصویب برجام صورت گرفت اشاره کرد که نه تنها در این حرکت موفق، نقش مثبت ایفا نکردند بلکه با مخالفتهای بیدلیل و منطق، کشور را در آستانه بحرانهای متعدد قرار دادند. پس تنها راه برون رفت ایران از مشکلات، بازگشت مردم و حکومت به صندوق رأی است. در این میان اگر قرار است انتخاباتی مفید و مؤثر برای ایران داشته باشیم باید حق انتخاب شدن و انتخاب کردن را آزاد بگذاریم. نهادهای امنیتی و نظارتی مانند شورای نگهبان باید با عبرت گرفتن از محدودیتهای ایجاد شده در دورههای گذشته که منجر به تشکیل مجالس ضعیف گردید، فرصت را برای حضور شخصیتهای ممتاز، شایسته و پاکدست فراهم کنند تا مجلس قوی، عاقل و مجرب شکل گیرد و بازوی نظام و مردم در حل مشکلات و بحرانهای پیش رو باشد. ثبتنام نکردن برخی از نمایندگان فعلی مجلس و دیگر چهرههای مطرح و مستعد حضور در مجلس را باید نشانه ناکارآمدی مجلس دهم دانست که یکی از علل آن را میتوان به محدودیتهای اعمال شده توسط نهادهای نظارتی برای تأیید صلاحیت نیروهای کارآمد و صاحبنظر و کاهش تعداد این دست از نمایندگان قلمداد کرد که در نهایت منجر به تشکیل مجلسی شد که در تأثیرگذاری در اداره کشور و ایفای نقش نظارتی خود ناکام ماند.

شکلگیری مجلس مستقل، شجاع و برخوردار از شعور سیاسی، مستلزم حمایت واقعی دستگاههای حاکمیتی، امنیتی، نظارتی و اجرایی و بویژه حضور گسترده مردم که مهمترین و اصلیترین عامل حفظ استقلال، تمامیت ارضی و پیشرفت و سربلندی کشورند، است. در این میان نقش شورای نگهبان در پرهیز از تنگ نظریهای گذشته و گرایشهای جناحی در رد و تأیید صلاحیتها بارزتر و مهمتر از دیگر نهادهای حاکمیتی است. گرچه بررسیهای میدانی در حال حاضر از  نبود انگیزه کافی برای حضور مردم در انتخابات حکایت دارد، اما در فرصت باقیمانده و متناسب با عملکرد مثبت و سازنده دستگاههای ذیربط و مسئول میتواند در بازسازی اعتماد ملی و تشویق و ترغیب مردم و توجه به دغدغههای واقعی آنان برای حضور در پای صندوق رأی که کم هزینهترین و مناسبترین گزینه و نیز اصلاح امور کشور و خنثیسازی تهدیدهای بیگانگان است مؤثر واقع شود./ایران جمعه

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.