اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

چند نکته درباره جزیره ججو

چند نکته درباره جزیره ججو
فرهاد ابوالقاسمی

1 در جزیره ججو موزه‌های زیادی وجود دارد. علت آن این است که دولت برای ایجاد موزه در این جزیره و جذب گردشگر وام زیادی می‌دهد و گردانندگان موزه‌ها را از عوارض و مالیات معاف می‌کند.

 بههمین دلیل موزههای عجیب و غریب زیادی در این جزیره دیده میشود. از موزه تدی خرسه گرفته تا موزه های تابو شکن! خرید و فروش خدمات جنسی در کره جنوبی غیرقانونی است و جامعه نیز چندان روی خوشی به آن ندارد اما همین تشویق به موزهداری باعث شده است تا سه موزه از این نوع در جزیره فعال باشد.

2 از آن جایی که جزیره عمدتاً از سنگهای متخلخل آذرین تشکیل شده است، آب باران در آن نفوذ کرده و به اعماق زمین میرود و از اینرو منابع آب جزیره بسیار محدود است. در قدیم زنان مجبور بودند هر روز کوزههای سفالی بزرگ را بر دوش گرفته و مسافتی حدود پانزده کیلومتر را در شیب کوه هالاسان بالارفته و از سرچشمه آب برای خانهها بیاورند. یکی دیگر از روشهای جمعآوری آب، استحصال آب باران بوده است. ساکنین جزیره با تکیه دادن پوشالها به درختان و هدایت  آب باران به کوزهها، منبع آب دیگری برای خود دست و پا میکردند.

3 اسب در جزیره ججو جایگاه ویژهای دارد. اسبهای جزیره ازنژاد قدکوتاهاند و ارتفاع آنها حدود یک متر است اما این اسبها بسیار قوی هستند و از آنها در کارهای روستا استفاده میشده است. مهمتر اینکه گوشت آنها مهمترین منبع غذایی مردمان جزیره بوده است. بنا به باور اهالی جزیره، گوشت اسب فواید زیادی دارد و آنها حتی استخوانهای آن را نیز میخورند و به عقیده خودشان علت اصلی مقاومت بدنی آنها همین خوردن استخوان اسب است. برای مثال پیرزنان غواص جزیره باوجود یک عمر غواصی در آب، هیچ کدامشان گرفتار بیماریهای استخوانی نظیر آرتروز نمیشدهاند که به گفته خودشان دلیل این اتفاق خوردن پودر استخوان اسب بوده است.

4برخلاف اکثر غارهای ایران که آهکی هستند، غار  مان جانگ در اثر فعل و انفعالات آتشفشانی در زمان بهوجودآمدن جزیره تشکیل شده است. این غار با طولی حدود هفت کیلومتر بزرگترین غار آتشفشانی آسیاست که یک کیلومتر آن برای بازدیدگردشگران آماده شده است. مکانیزم تشکیل غارهای آتشفشانی به این شکل است که هنگامی که سنگهای مذاب (ماگما) در حال سرازیرشدن از کوه است، سطوح بیرونی آن در اثر مجاورت با هوا سرد و سخت شده اما درون آن همچنان گرم و روان است. درنتیجه داخل ماگما مجراهایی از مواد مذاب به وجود میآید که پس از سردشدن کامل آتشفشان، همان غارهای آذرین خواهند بود. نقاطی که مواد مذاب از سقف ریخته باشد، غار با سطح زمین ارتباط برقرار کرده که ورودیهای غار را شکل میدهند.‌/ایران جمعه

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.