اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

انتقاد شدید واعظی از بیانیه تبلیغاتی قالیباف / فکر می‌کنند با حمله به دولت با اقبال مردم مواجه می‌شوند

انتقاد شدید واعظی از بیانیه تبلیغاتی قالیباف / فکر می‌کنند با حمله به دولت با اقبال مردم مواجه می‌شوند

جای اعلام برنامه و سیاست‌های خود و حرف زدن از خودشان فکر می‌کنند با حمله به دولت، مردم به آنها اقبال نشان می دهند/ سفر به ژاپن اواخر هفته‌آینده انجام می‌شود​/ در شرایط سخت روش‌ها صدتا نیست/ دکتر سلیمانی به دلیل خدماتی که به کشور کرده با ارزش است/ دشمنان بر روی حوادث آخر آبان ماه حساب باز کرده بودند​/ مسیر تبادل زندانی با هیچ کشوری بسته نیست

محمود واعظی، رییس دفتر رییس جمهوری با انتقاد از بیانیه تبلیغاتی شهردار پیشین تهران در جریان ثبت نام در انتخابات مجلس گفت: به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند فکر می‌کنند اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند.

محمود واعظی پیش از ظهر چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت و در جمع خبرنگاران،  در پاسخ به سوال ایرنا درباره بیانیه محمد باقر قالیباف بعد از ثبت نام در مجلس و استفاده از تعابیر و اتهاماتی  چون «دوقطبی سازی دروغین» و «موج سواری» و «وعده‌های کاذب» و این که می خواهند تمام هم و غم خود را بر «کنترل دولت» و «وادار کردن» آن به کار و فعالیت در این یک سال و نیم باقیمانده از عمرش قرار دهند، گفت: من صحبت های آقای قالیباف را اصلا نشنیدم اگر این حرف‌ها را زده باشد ایشان باید به گذشته وعملکرد خود برگردد.
وی ادامه داد: این که نه خودش جوان است و نه عملکرد آنچنانی دارد. اگر عملکردی هم در شهرداری داشته خیلی روشن است. این همه بدهکاری که در آنجا به بار آورده با این دولت که در این تحریم‌ها این همه پروژه‌ها انجام می دهد قابل مقایسه نیست. 
واعظی گفت: به نظر می‌رسد چون حرفی برای مردم ندارند و این گونه حرف زدن تبلیغات انتخاباتی است. به جای این که برنامه و سیاست‌های خود را بگویند و از خودشان حرف بزنند  فکر می‌کنند که اگر به دولت حمله کنند مردم به آنها اقبال نشان می دهند در حالی که اشتباه می کنند چون مردم ما مردم فهیمی هستند و یادشان نرفته است که دیگران در مسوولیت بودند چه کار کردند بنابراین این روش ها جواب نمی‌دهد.

سفر به ژاپن اواخر هفته‌آینده انجام می‌شود

واعظی همچنین درباره سفر رییس جمهوری به ژاپن گفت: دوستان در حال مذاکره هستند، زمانی که نخست وزیر ژاپن به تهران آمد، از رییس جمهوری دعوت کردند که به توکیو بروند، ما نیزچون قررا است در اجلاسی در مالزی شرکت کنیم، اعلام کردیم اگرهمه شرایط فراهم شود آمادگی داریم سفر به ژاپن را نیز انجام بدهیم.
وی خاطرنشان کرد: فرستاده ویژه ژاپن نیز قرار بوده به تهران بیاید یا هم اکنون در تهران است؛ که اگر هماهنگ شود امیدواریم این سفرها اواخر هفته آینده انجام شود.

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین در پاسخ به این سوال که آیا قرار است پیغامی از سوی آمریکا در این سفر بررسی شود، گفت: خیر؛ این سفر در چهارچوب سفرها و دیدارهای دوجانبه بین مقامات تهران و توکیو انجام می‌شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که اعلام شده کانال مالی بین ایران و سوییس جهت مبادله کالاهای بشر دوستانه در چه مرحله ای است، گفت: مذاکراتی بین بانک ایران و سوییس برای دارو و کالاهای بشردوستانه و معیشتی و اساسی شده است اما هنوز  این کانال شکل نگرفته است.

در شرایط سخت روش‌ها صدتا نیست

واعظی درباره اظهارات منتقدان مبنی بر اینکه دولت با استفاده از کارت سوخت و بحث مسکن بازگشت به عقب داشته و از روش دولت قبل استفاده می‌کند، گفت: در شرایط عادی هیچ یک از ما دنبال این روش‌ها نبودیم و نیستیم. وقتی شرایط خاصی بوجود می‌آید باید از روش‌های مختلف استفاده کرد.

رییس دفتر رییس جمهوری با بیان اینکه مسئله ما معیشت مردم است، اظهارداشت: روش‌های مواجهه با شرایط سخت در دنیا صدتا راه نیست. همین روش‌هایی است که یک بار هم امتحان کردیم بنابراین حتما باید از خانواده‌ها حمایت‌های معیشتی کنیم که می‌توانید به گذشته هم ارتباط بدهید.

وی ادامه داد: وقتی مصرف سوخت سال‌ها با یک سرعتی بالا می رود مجبور می‌شوید سهمیه بندی کنید. در این شرایط دو حالت دارد؛ یا آن قدر قیمت سوخت را بالا ببرید که فشار به عده ای می‌آید و یا  اگر می‌خواهید دونرخی کنید باید برای عده ای سهمیه در نظر بگیرید.
واعظی تصریح کرد: هدف ما این است که مشکل مردم حل شود. اگر در گذشته این روش‌ها اجرا شده ما الان هم نمی گوییم که تنها راه است.

رییس دفتر رییس جمهوری تاکید کرد: اگر همین امروز هم مساله تحریم حل شود روش ما همان روشی است که در ۶ سال گذشته کشور را اداره کردیم.  بدنبال این که سهمیه بندی به این معنا باشد نیستیم، به گونه ای باید کار کنیم که وضعیت مردم آن‌قدر خوب شود که نیاز به حمایت‌های معشیتی نباشد.

دکتر سلیمانی به دلیل خدماتی که به کشور کرده با ارزش است

رییس دفتر رییس جمهوری همچنین درباره تبادل زندانی بین ایران و آمریکا و تکرار آن به عنوان الگو در سایر مسائل، اظهار داشت: بحث تنش‌زدایی و اینکه به دنبال دشمن‌تراشی نباشیم همواره جزو سیاست‌های اصلی ما بوده است و با حفط اصول و منافع و امنیت ملی خود در رابطه با همه کشورها دنبال می‌کنیم.

رییس دفتر رییس جمهوری، حساب مسائل انسان دوستانه را با سایر مسائل متفاوت دانست و گفت: ممکن است وقتی با کشوری کار انسانی و تبادل افراد انجام می‌شود بر  افکار  عمومی بر مردم دو کشور تاثیر داشته باشد، اما به مفهوم این نیست که این مساله به سایر مشکلاتی که وجود دارد تسری داده شود.

وی گفت: دکتر سلیمانی برای ما به عنوان دولت و هم برای دانشگاهیان و هم به دلیل خدماتی که به کشور کرده بود بسیار با ارزش است، ما آمادگی داشتیم از همه امکانات خود برای آزادی وی و بازگشت به کشور و نزد خانواده وی استفاده کنیم و این کار را هم انجام دادیم.

دشمنان بر روی حوادث آخر آبان ماه حساب باز کرده بودند

واعظی درباره حمایت برخی از کشورها و مقامات اتحادیه اروپا از حوادث اخیر در ایران گفت: آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای ارجاع منطقه و برخی از کشورهای اروپایی برای اتفاقات آبان ماه ایران خیلی حساب باز کرده بودند، برنامه ویژه درست کرده بودند و مصاحبه کرده بود و این که این حوادث ظرف ۴۸ ساعت پایان پیدا کرد، آنها بهم ریختند.

رییس دفتر رییس جمهوری افزود: آنها پس پایان یافتن آن مسائل باید حرف‌های گذشته خود را اصلاح می کردند لذا به یک سری اظهارات متوسل شدند که مملو از پراکنده گویی است و هیچ پایه و اساسی هم  ندارد.

واعظی گفت: از همه دستگاه‌های انتظامی و امنیتی و نهادها سپاه و بسیج که در یک زمان کوتاه اقدامات بسیار خوبی انجام دادند، تشکر می کنیم، ‌البته کار بزرگتر را مردم انجام دادند و میلیونی در سراسر کشور به میدان آمدند و مخالفت خود را با روش‌های تخریبی اعلام کردند که اقتدار کشور و مردم  نظام ما را می رساند. از  طرف دیگر در مقابل دشمنان ما منفعل شدند که این مطالب را می گویند.

رییس دفتر رییس جمهور با بیان این که موضع ما در مقابل دشمنان همواره روشن است و افزود: ما کشورها در این نوع شرایط می شناسیم و مراودات خود را نیز بر اساس همین موضوعات و در همین شرایط تنظیم می کنیم.

مسیر تبادل زندانی با هیچ کشوری بسته نیست، اما ساز وکار خود را دارد

وی همچنین درباره درخواست رییس جمهوری فرانسه مبنی بر بازگرداندن دو تبعه این کشور گفت: اگر کسی از اتباع فرانسه در ایران باشد به طور طبیعی رییس جمهوری آن کشور درخواست خود را انجام می‌دهد، اما قوه قضاییه ایران هم باید مراحل حقوقی و قضایی خود را انجام دهد که هر زمان نتیجه آن مشخص شد به دولت فرانسه منعکس می‌کنیم.
واعظی با بیان اینکه مکانیزم تبادل فرایند موضوع جدیدی نیست و سازو کار خود را دارد، اظهارداشت:‌ در ۴۰ سال گذشته بارها تبادل زندانیان اجرا شده است و مسیر آن به هیچ کشوری بسته نیست اما این گونه هم نیست که اگر کسی در جایی خلاف کرده، قوه قضاییه رسیدگی نکند.
رییس دفتر رییس جمهوری موضوع برجام و لوایح مرتبط با FATF را دو موضوع مجزا از یکدیگر دانست و گفت: زمان یک ماه برای برجام زمان نسبتا زیادی است که باقیمانده است، اما کارها در حال انجام است؛ اما درباره زمان باقیمانده برای لوایح FATF با مجلس شورای اسلامی دراین زمینه در تعامل هستیم و لایحه ای هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است که امیدواریم در این شرایط خاص مجلس و مجمع به این مساله نگاهی داشته باشند که مشکل حل شود.

وی در پاسخ به این سوال که آیا دولت خود را در قضیه اطلاع‌رسانی سهمیه‌بندی بنزین مقصر می‌داند یا خیر، گفت: ما برای همه این ها مکانیزم داریم. مسوول همه اینها دولت است؛ وقتی آقای رحمانی‌فضلی فرمانده این مسائل می‌شوند و جلسات متعددی را در این ۶ تا ۷ ماه برگزار می‌کنند، کمیته تعیین کرده‌اند از جمله کمیته اطلاع‌رسانی بنابراین موضوع مشخص است.
وی افزود: صداوسیما نیز در کمیته اطلاع‌رسانی حضور دارد اما با این حال، ما که نمی خواهیم مسئولیت خود را گردن صداوسیما بندازیم ولی وقتی کمیته‌ای تشکیل می‌شود، کمیته‌ها متناسب با موضوع کار می‌کنند. به نظر می‌رسد این وسط چند موضوع باهم قاطی شده است، صداوسیما کار خودش را انجام داده است و دیگران هم کار خودشان را انجام داده اند  البته اگر منظور از اطلاع‌رسانی این باشد که ما پنجشنبه ساعت ۱۲ شب را اطلاع رسانی کنیم، اینها هیچ قراری نبوده که اطلاع رسانی شود. 

رییس دفتر رئیس‌جمهور اظهار داشت: بنده شاهد برنامه‌های صدا و سیما در قبل بوده‌ام و صدا و سیما در دولت‌های گذشته و در این دولت، همین مقدار کار کرده بود. حالا این که اتفاقی افتاده و ظرف دو روز جمع شد به جای اینکه همه ما به اصل موضوع بپردازیم و تحت تاثیر آن قرار نگیرند و اینکه ما جلوی این را گرفتیم که دیگر واردکننده بنزین نشویم و این که از نتیجه این کار به ۶۰ میلیون کمک معیشتی کنیم را مورد توجه قرار دهیم، به حاشیه‌ها می‌پردازیم.
وی گفت: کسانی که این روزها بیشتر دم از اقناع مردم می زنند، مگر خودشان در کارهایشان مردم را اقناع می کنند؟ حالا هرکسی هستند. کاری که دارند انجام می دهند حرف هایی برای آینده می زنند آیا مردم را قانع می کنند؟ در حالی که دولت که شفاف تر از بقیه بوده و بیشتر از هرکس  دیگری با مردم صحبت می کند. امیدواریم صدا و سیما همان کاری که برای برخی دیگر می کند برای دولت هم انجام دهد آن وقت مردم خیلی خوب اقناع می شوند.


جزئیات اتفاقات عجیب نیزارهای ماهشهر / افراد مسلح به مردم تیراندازی می کردند

رئیس دفتر رئیس جمهور درباره جزئیات اتفاقات نیزارهای ماهشهر گفت: بر اساس تصاویری که از این اتفاقات موجود است عده‌ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می کردند که این کار خیلی عجیبی است.

به گزارش ایسنا، محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت وزیران در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسشی درباره جزئیات اتفاقات نیزارهای ماهشهر گفت: بر اساس تصاویری که از این اتفاقات موجود است عده ای مسلح به نیروی انتظامی و مردم تیراندازی می کردند که این کار خیلی عجیبی است.

در ماهشهر و عسلویه افرادی مسلح سنگربندی کرده / شماری از مردم توسط آنها کشته شدند

وی افزود: در ماهشهر و عسلویه شاهد بودیم که اینها سنگربندی کرده بودند و اسلحه داشتند که این موضوع عجیبی بود؛ عده ای از کشته ها هم توسط همین ها انجام شده است.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور همچنین در پاسخ به پرسشی درباره گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای وزارت جهاد کشاورزی اظهار کرد گفت: جانشین حجتی هنوز مشخص نشده است و بین افراد مختلف بررسی می کنیم.

واعظی درباره حمایت برخی از کشورها و مقامات اتحادیه اروپا از حوادث اخیر در ایران اظهار کرد: بسیاری از کشورها از جمله آمریکا، رژیم صهیونیستی و برخی از کشورهای ارتجاع منطقه و برخی از کشورهای اروپایی برای اتفاقات آبان ماه ایران خیلی حساب باز کرده بودند، برنامه ویژه درست کرده بودند و مصاحبه کرده بودند و این که این حوادث ظرف ۴۸ ساعت پایان پیدا کرد، آنها بهم ریختند؛ لذا برای اصلاح حرف‌های گذشته خود، به یکسری اظهارات متوسل شدند که مملو از پراکنده گویی است و هیچ پایه و اساسی هم  ندارد.

وی افزود: از همه دستگاه‌های انتظامی و امنیتی و نهادها سپاه و بسیج برای اینکه در یک زمان کوتاه اقدامات بسیار خوبی انجام دادند، تشکر می کنیم، ‌البته کار بزرگتر را مردم انجام دادند و با جمعیت میلیونی در سراسر کشور به میدان آمدند و مخالفت خود را با روش‌های تخریبی اعلام کردند که این اقدام اقتدار کشور و مردم  نظام ما را می رساند.

رئیس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه « دشمنان ما منفعل شدند و به همین دلیل نیز مطالبی در حمایت از حوادث اخیر مطرح می‌کنند»، خاطرنشان کرد: موضع ما در مقابل دشمنان همواره روشن است و ما کشورها را در این نوع شرایط خوب می شناسیم و مراودات‌مان را نیز بر اساس همین موضوعات و در همین شرایط تنظیم می‌کنیم.

تبادل زندانیان میان ایران و امریکا 

واعظی در پاسخ به پرسشی درباره تبادل زندانی بین ایران و آمریکا و تکرار آن به عنوان الگو در سایر مسائل، اظهار کرد: بحث تنش‌زدایی و اینکه به دنبال دشمن‌تراشی نباشیم همواره یکی از سیاست‌های ما بوده است و این سیاست را با حفط اصول و منافع و امنیت ملی خود در رابطه با همه کشورها دنبال می‌کنیم.

وی با بیان اینکه «همیشه حساب مسائل انسان دوستانه با سایر مسائل متفاوت است»، ادامه داد: ممکن است وقتی با کشوری کار انسانی و تبادل افراد انجام می شود، این موضوع بر افکار عمومی مردم دو کشور تاثیر داشته باشد، اما به مفهوم این نیست که این مساله به سایر مشکلاتی که وجود دارد تسری داده شود.

رئیس دفتر رئیس‌جمهور گفت: دکتر سلیمانی برای ما به عنوان دولت و هم برای دانشگاهیان و هم به دلیل خدماتی که به کشور کرده بود بسیار با ارزش است و ما آمادگی داشتیم از همه امکانات خود برای آزادی وی و بازگشت به کشور و نزد خانواده وی استفاده کنیم و این کار را هم انجام دادیم. اگر در آینده نیز زمینه‌ای وجود داشته باشد تا بتوانیم اتباع خودمان را که در کشورهای مختلف از جمله آمریکا هستند به کشور بازگردانیم، لحظه ای دریغ نمی‌کنیم.

واعظی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره درخواست رئیس جمهور فرانسه مبنی بر بازگرداندن دو تبعه این کشور اظهار کرد: اگر کسی از اتباع فرانسه در ایران باشد به طور طبیعی رئیس جمهور آن کشور درخواست خود را انجام می‌دهد، اما قوه قضاییه ایران هم باید مراحل حقوقی و قضایی خود را انجام دهد که هر زمان نتیجه آن مشخص شد، به دولت فرانسه منعکس می‌کنیم.

وی با بیان اینکه «مکانیزم تبادل فرایند موضوع جدیدی نیست و سازو کار خود را دارد»، خاطرنشان کرد:‌ در ۴۰ سال گذشته بارها تبادل زندانیان با کشورهای مختلف اجرا شده است و مسیر آن به هیچ کشوری بسته نیست اما این گونه هم نیست که اگر کسی در جایی خلاف کرده، قوه قضاییه ما رسیدگی نکند.

رئیس دفتر رییس جمهور در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره مهلت باقی مانده از سوی کارگروه اقدام مالی به ایران و طرح موضوع ایران در کمیسیون مشترک برجام با تاکید بر اینکه «برجام و لوایح مرتبط با FATF هیچ ارتباطی با هم ندارد»، گفت: فرصت یک ماهه که برای برجام باقی مانده، فرصتی نسبتا زیاد است و کارها در حال انجام است، اما درباره زمان باقیمانده برای لوایح FATF با مجلس شورای اسلامی در این زمینه در تعامل هستیم و لایحه ای هم در مجمع تشخیص مصلحت نظام در دست بررسی است که امیدواریم با توجه به شرایط خاص فعلی مجلس و مجمع به این مساله نگاهی داشته باشند که مشکل حل شود.

واعظی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره برنامه سفر رئیس جمهور به ژاپن خاطرنشان کرد: وقتی آقای آبه به تهران آمده بود، از آقای روحانی برای سفر به ژاپن دعوت کردند؛ چون در اجلاسی که در مالزی برگزار میشود، حضور خواهیم داشت، به ژاپنی ها اعلام کرده ایم که اگر همه شرایط مهیا شود، آمادگی انجام سفر به ژاپن را داریم. قرار بوده که فرستاده ویژه ژاپن به تهران بیاید و احتمالا وی الان در تهران باشد.

وی با بیان اینکه «اگر شرایط مهیا شود بر اساس قرار قبلی ان‌شاءالله اواخر هفته آینده رئیس جمهور به ژاپن سفر می‌کند» در پاسخ با این پرسش که آیا قرار است در این سفر پیامی برای آمریکا ارسال شود؟ تصریح کرد: خیر؛ سفر به ژاپن دوجانبه است.

رئیس دفتر رئیس جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگاری که نظر او را درباره اصل ۱۳۶ قانون اساسی در خصوص از حد نصاب افتادن کابینه و لزوم اخذ رای اعتماد مجدد از مجلس و برخی تفاسیر در این زمینه مبنی بر اینکه تغییر کابینه نیازمند عزل وزیر توسط رئیس جمهوری است و استیضاح و استعفا شامل تغییر رای اعتماد کابینه از مجلس نمی شود، پرسید، اظهار کرد: به نظر من اگر وزیری به هر دلیل اعم از استیضاح، استفعا یا عزل در کابینه نباشد، آن موضوع درباره کابینه صدق می‌کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها