اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

آن صدامخملی این موفرفری و الباقی فرشتگان و اجنه

آن صدامخملی این موفرفری و الباقی فرشتگان و اجنه
ابراهیم افشار

اولین بار که مزدک، آن مزدک محترم شرمگین، پشت میز برنامه تلویزیونی «هت‌تریک» در یکی از شبکه‌های ماهواره‌ای بریتانیایی نشسته بود به گمانم نه حالت یک قهرمان پیروز را داشت که میلیون‌ها مخاطب ایرانی در غیاب قهرمان بومی‌شان -عادل فردوسی‌پور- به او پناه ببرند و نه مطمئن بود که هت‌تریکش جای «نود» را خواهد گرفت.

 بعد از اینکه برنامهاش تمام شد بسیاری از کاربران ایرانی بیش از آنکه کیفیت برنامهاش را مورد استنتاج قرار دهند کت و شلوار مشکی و کراوات او را به بحث گذاشته و درباره او بیشتر در جایگاه یک شاهداماد خوشبخت، توئیتبازی کردند تا اینکه یک مجری پهلوانِ همهفنحریف را ببینند که آمده تا فسادهای ورزش و پشتپردههای نارنجی فوتبال را داغِ داغ به تصویر بکشد. بدیهی است که پرولتاریای اینترنتی ایرانی همیشه با هر پدیدهای چنین دستپاچه و به طنز و هزل رفتار میکند که آدمی را از دست جامعه مخاطبش خسته میکند.

اما نگرانی من از این واژهبازیهای فانتزی محاورهای، بیشتر بابت این بود که چرا باید چهرههایی چون بهمنش و عادل و او که سرمایه ملی محسوب میشدند در طول این هشت دهه چنین بیقیمت در جایگاه یک تلفشده و هدررفته بنشینند.

در تمام آن لحظاتی که او در جایگاه یک گزارشگر محافظهکار فانتزیباز نشسته بود و ما را با شمایلی مغموم از خود مواجه ساخته بود من هنوز با این افسوس دست و پنجه نرم میکردم که چرا بسیاری از استعدادهای ما روی ماهیتابههای بیمدیریتی چنین جلز و ولز میکنند. هنوز هم در این فکرم که چرا مناسبات پیچیده حاکم بر اژدهای رسانههای شفاهی ایران چنین مخرب است که سرمایههای انسانی را چنین بیخود و بیجهت از دست میدهد؟

هنگام همین تأسفها و حرمانها بود که نامه حسامالدین آشنا، مشاور رئیس جمهوری خطاب به شورای سیاستگذاری رسانه ملی روی کانالها آمد و فهمیدیم که این نیز از بازخوردهای برنامه مزدک است. و اکنون داستان برای من در این چکیده خلاصه میشود که باور دارم نخبههای غربتنشین ایرانی-چه داستاننویس و چه گزارشگر تلویزیونی- وقتی از جامعه مخاطب خود دور میافتند بخش اعظمی از منابع دست اول خود را از دست میدهند و با منابع دست دوم لاجرم به درهای از هیهاتها و افسوسها پناه میبرند و هلخهلخ روزگار میگذرانند بیآنکه تأثیری چشمگیر -در حد برنامه عادل- بر جامعه فوتبال بگذارند.

غرض از این روده درازی این بود که در این «گزارش-قصه» روایت کل تاریخ رسانههای شفاهی ایران در این هشتادسال را روی کاغذ بیاوریم. وگرنه من نه امیدی چندان به گل کردن برنامه مزدک دارم- بهدلیل عدم دسترسی به منابع غنی مسابقات روز در ایران و عدم ارتباط با چهرههای فعال ساکن وطن در فوتبال- و نه امیدی به اینکه عادل دیگر حتی در صورت بازگشت همان عادل قبلی باشد.

زمان آدمها را گاه از خود واقعیشان دور میکند. زمان، عنصر پستی است. فسانهساز و فسونساز./ایران جمعه

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها