اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

ثبت نام ۱۳۵ نفر در انتخابات میا ندوره ای خبرگان

چرا مصباح یزدی و محمد یزدی از تهران نامزد نمی شوند؟

چرا مصباح یزدی و محمد یزدی از تهران نامزد نمی شوند؟

در حالی که ثبت نام داوطلبان انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان رهبری تا 21 آذر ادامه دارد، اعلام شد که تا ظهر پنجمین روز ثبت نام برای 7 کرسی خالی مانده این مجلس 135 نفر ثبت نام کرده‌اند.

 سید اسماعیل موسوی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات کشور در گزارش آخرین وضعیت ثبت نام انتخابات میان‌دوره‌ای مجلس خبرگان اعلام کرد از استان قم ۶۱ نفر، استان تهران ۵۵ نفر،  استان خراسان رضوی ۹ نفر،  استان خراسان شمالی ۷ نفر و استان فارس ۳ نفر ثبت نام کردند. این در حالی است که بر حسب فوت آیات مؤمن نماینده قم، هاشمی شاهرودی نماینده خراسان رضوی، هاشمی رفسنجانی،  شاه آبادی و میر محمدی نمایندگان تهران، مهمان نواز نماینده خراسان شمالی و ایمانی نماینده فارس در پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری در انتخابات میان‌دوره‌ای که دوم اسفند همزمان با انتخابات مجلس یازدهم برگزار خواهد شد، از استان تهران سه نفر و در هر یک از استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، فارس و قم یک نفر با رأی مردم  به مجلس خبرگان راه خواهند یافت. از میان بیش از 135 داوطلبی که تا روز پنجم برای حضور در جمع خبرگان اعلام آمادگی کرده‌اند اما ثبت نام دو چهره بیش از دیگران مورد توجه قرار گرفت؛ آیات محمدتقی مصباح یزدی و محمد یزدی. این دو چهره معمم در اسفند سال 94 در انتخابات خبرگان پنجم از حوزه انتخابیه استان تهران در دو فهرست جامعه روحانیت مبارز و جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و با حمایت اصولگرایان حضور داشتند اما نتوانستند رأی مردم را برای قرار گرفتن در جمع 16 فرد منتخب تهران کسب کنند. این در حالی بود که در آن مقطع کمپین‌های حامی فهرست‌های رقیب تبلیغات انتخاباتی خود را بر این پایه استوار کرده بودند که می‌خواهند از ورود سه چهره برجسته مورد حمایت جامعتین به خبرگان جلوگیری کنند. خواستی که دست‌کم درباره آیت‌الله احمد جنتی محقق نشد و او نه تنها به عنوان نفر  شانزدهم تهران به خبرگان راه یافت که حتی در جایگاه ریاست دوره پنجم این مجلس قرار گرفت.  واکنش آیت‌الله محمد یزدی به عنوان رئیس مجلس خبرگان چهارم به نتایج آن انتخابات این بود که در  نطقی گفت: «خوشبختانه برای دوره پنجم خبرگان من رأی نیاوردم و در آینده در خدمتتان نیستم و از این اتفاق خوشحالم و خوشحالم که این بار از دوش من برداشته شد.»
شاید همین پیشینه بود که سبب شد مصباح یزدی و محمد یزدی ورود خود به رقابت انتخاباتی پیش رو را با تأنی و پس از انتشار اخباری مبنی بر ارسال‌دعوتنامه‌های متعدد از سوی تشکل‌های حوزوی، سیاسی و دانشگاهی انجام دهند. این بار اما به نظر می‌رسد هیچ کدام از آنها حضور خود در مجلس خبرگان را به رأی مردم تهران نسپارند. بر اساس اخبار احتمالاً آیت‌الله مصباح یزدی از حوزه انتخابیه خراسان رضوی و آیت‌الله یزدی از استان قم نامزد خواهند شد. 
 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.