اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

وام 30 میلیونی ازدواج کودک همسری را 4 برابر کرده است

وام 30 میلیونی ازدواج کودک همسری را 4 برابر کرده است
مهسا قو یقلب خبرنگار

هر ساله ارقام وام ازدواج افزایش دارد. در سال 1396 نرخ وام ازدواج 10 میلیون تومان بود که در سال 1397 این رقم به 15 میلیون تومان افزایش پیدا کرد.

در سال‌جاری هم با توجه به میزان تورم، رقمی معادل 30 میلیون تومان برای هر نفر در نظر گرفته شد. یعنی دختر و پسر با یکدیگر می‌توانند مبلغی معادل 60 میلیون تومان وام بانکی دریافت کنند. همه تصور می‌کردند که بالا رفتن رقم وام ازدواج می‌تواند آمار ازدواج جوانان را در این برهه بالا ببرد، اما آمارها حکایت دیگری دارند. به گفته برخی کارشناسان در نتیجه افزایش این وام، آمار کودک همسری نیز بالا‌تر رفته است. پدیده‌ای که کشور ما سال‌هاست با آن درگیر است. با محمدمهدی تندگویان، معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان گفت‌و‌گویی داشتیم که به نتیجه بالا رفتن رقم وام ازدواج پی ببریم.
قبل از بالا رفتن رقم وام ازدواج و در هنگام تصمیم گیری، آیا به نتایج منفی دریافت این وام هم فکر کرده بودید؟
از همان اول نگرانی‌هایی در این خصوص وجود داشت، یکی از بزرگترین نگرانی‌های سازمان هم بالا رفتن آمار کودک همسری بود.
آیا آمار ازدواج‌ها در سنین پایین و نامتعارف با بالا رفتن وام ازدواج افزایش نگران کننده‌ای داشتند؟
 بر اساس آمارهای به دست آمده از بانک مرکزی در شش ماهه نخست سال‌جاری ازدواج افراد زیر 15 سال 4 برابر کل سال گذشته بود و همین امر نگرانی‌ها را در حوزه کودک همسری بسیار افزایش داده است و مشخص شده که عملاً در برخی استان‌ها، خانواده‌ها در حال فروش دختران خود هستند. در مناطقی که فقر فرهنگی و اقتصادی وجود دارد، رقم 30 میلیون تومان رقم قابل توجهی است و همین قضیه هم باعث شده که ازدواج در سنین زیر 15 سال در چنین مناطقی افزایش پیدا کند.
قطعاً هدف از بالا بردن وام ازدواج، تشویق جوانان به ازدواج و بالا رفتن آمار ازدواج بود، آیا این اتفاق افتاد یعنی آمار این قبیل ازدواج‌ها بالا رفت؟
منظور حتماً بالا رفتن آمار ازدواج در جامعه هدف یعنی سنین حدود 20 سال به بالا بود. به نظر می‌رسد با شرایط کنونی افزایش رقم وام ازدواج کمکی به زیاد شدن نرخ ازدواج در کشور نکرده است و برعکس زمینه‌ساز مشکلات و آسیب‌های دیگری هم شده است. 
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها