اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

دستیار ظریف، جزئیات ماجرای مبادله سلیمانی و ژئووانگ در زوریخ را روایت کرد

ملاقات بدون کلام ایران و امریکا

ملاقات بدون کلام ایران و امریکا

مقام دیپلماتیک ایرانی ماجرای تبادل زندانی میان ایران و امریکا را روایت کرد. محسن بهاروند، دستیار وزیر خارجه که در روند مبادله مسعود سلیمانی و «ژئووانگ» تبعه ‌امریکایی حضور داشته، در گفت‌وگو با ایرنا تبادل این دو شهروند ایرانی و امریکایی را یک رویداد چند بعدی توصیف کرد که ابعاد قضایی، کنسولی، سیاسی، دیپلماتیک، انسان‌دوستانه و امنیتی را دربر می‌گیرد.

 به گفته بهاروند، وزارت امور خارجه تلاش کرد این موضوع را از جنبه انسان دوستانه پیگیری کند و گرچه برایان هوک، نماینده امریکا در امور ایران در دیدار دوجانبه‌ای که در یک اتاق صورت گرفته بود، کوشیده باب گفت‌وگو را با بهاروند باز کند، اما مقام ایرانی تأکید کرده که هیچ دستورالعملی برای مذاکره و گفت‌وگو با مقام امریکایی ندارد. مدیرکل امریکای وزارت امور خارجه در این گفت‌وگو درباره فرآیند مبادله مسعود سلیمانی و ژئووانگ تبعه ‌امریکایی گفت که قبلاً در مورد مبادله این دو شخص صحبت‌هایی به صورت کلی مطرح شده بود. به گفته بهاروند ظریف در حاشیه مجمع عمومی در مصاحبه‌ای موضوع را مطرح کرد و افرادی چون ریچاردسون، نماینده سابق امریکا در سازمان ملل صحبت‌هایی با وزیر خارجه ایران انجام داد. او در این باره گفت: «آقای ریچاردسون هم مأموریت دقیقی نداشتند که در این مورد با آقای ظریف صحبت کنند. صحبت‌هایی که آقای ریچاردسون، سفیر سابق امریکا در سازمان ملل کردند در همین حد بود. چون ایشان سفیر سابق در سازمان ملل بودند و الان بازنشسته هستند، صحبت‌هایی کرده بودند ولی صحبت‌های ریچاردسون ما را هیچ وقت به جلو نبرد.» او افزود: «ما در یک مقطع صحبت‌هایی در این مورد با سفارت سوئیس که حافظ منافع امریکاست و به خاطر سوابقی که سوئیس در مسائل انساندوستانه دارد، ‌کردیم و پیام‌هایی رد و بدل 
شد. 
پرواز اختصاصی برای بازگشت سلیمانی به ایران
بهاروند در تشریح جزئیات عملیات گفت: «پس از آن که به توافق رسیدیم که می‌شود این دو نفر را باهم تبادل کرد، متوجه شدیم که دولت امریکا برای تبعه خودش هواپیمای دولت خودش را خواهد آورد و با پرواز اختصاصی ایشان را به‌ امریکا برخواهد گرداند. لذا ما تأکید داشتیم برای تبعه ایرانی هم همان شرایط باشد؛ لذا از هواپیمای دولت خودمان استفاده کردیم.» او گفت: «اگر می‌خواستیم هواپیمای اختصاصی ببریم، ‌طبق قانون باید جناب وزیر هم حضور داشته باشد چون طبق قانون زیر آن درجه نمی‌شود از هواپیمای اختصاصی استفاده کرد. از سوی دیگر، آقای ظریف هم می‌گفت در عملیات اجرایی ممکن است تا ما را می‌بینند، تقاضایی بکنند که نیاز به مشورت با ایشان و تصمیم‌گیری داشت.» دستیار وزیر امور خارجه ادامه داد: «به طور نمونه ساعت ۳ صبح روزی که می‌خواست تبادل انجام شود، من اتاق ایشان بودم. ساعت سه صبح باهم هماهنگ کردیم و دستورالعمل‌هایی داشتیم. ایشان کاری که باید انجام دهیم و مسائل سیاسی و نحوه برخورد و گفت‌وگو را به ما گفت.» این دیپلمات ارشد اضافه کرد: «بعد از اینکه ما از هتل حرکت کردیم، حدود ۱۰ صبح، ایشان باز هم با تلفن با ما در تماس بود که چه کار کنیم. آقای برایان هوک از طرف امریکا و بنده از طرف ایران به عنوان رئیس هیأت وارد منطقه بی‌طرفی که سوئیسی‌ها در نظر گرفته بودند، شدیم. زندانی‌ها را مبادله کردیم بدون اینکه هیچ مذاکره‌ای بکنیم، برگشتیم و آقای دکتر ظریف هم آمد سوار هواپیما شدیم و برگشتیم.»
تبادل بدون هیچ گفت‌وگوی رو در رو
بهاروند درباره روبه‌رو شدن با برایان هوک و اینکه گفت‌وگویی میان آنها صورت گرفت یا نه، گفت: «ما در اتاقی که مبادله انجام می‌شد با هم روبه‌رو شدیم. پشت یک میز نشستیم. آنها دوست داشتند صحبتی بکنند، اما ما دستورالعملی برای صحبت نداشتیم. لذا وقتی که رابط سوئیسی هم می‌گفت اگر می‌خواهید صحبتی بکنید، خیلی محترمانه و دوستانه به رابط سوئیسی گفتیم که وزارت خارجه غیر از دستورالعمل نظام کاری انجام نمی‌دهد.»
دستیار ارشد وزارت امور خارجه گفت: «تبادل، پروتکل و روش خاص خود را دارد. شما اصلاً لازم نیست صحبت کنید. کاری که خیلی ضروری است، این است که شما باید تأیید کنید فردی که می‌خواهید تحویل بگیرید، ایشان است. چون طرف واسطه با صدای بلند می‌پرسد که آیا این همان کسی است که شما می‌خواستید شما می‌گویید بله. به هیأت دوم هم همینطور. در همین حد اینها با هم تبادل می‌شوند شما باید رسماً تأیید کنید که این همان آدمی است که دنبالش هستید.»
وی درباره نقش برایان هوک در این مبادله گفت: «برایان‌ هوک هم مثل ما الان در وزارت خارجه است. هر چند ایشان مسلماً دیپلمات حرفه‌ای نیست و از بیرون وزارت خارجه آمده است. ولی الان چون در وزارت خارجه است و دولتش رسماً به او مأموریت داده و کسی است که صلاحیت دارد. اگر زمانی حرفی هم بزند، ما آن را به عنوان حرف دولت امریکا خواهیم گرفت. دولت امریکا این وظیفه را به عهده ایشان گذاشته بود که کار تبادل را انجام دهد همانطور که وزارت خارجه این وظیفه را به عهده من گذاشته بود. لذا فقط تقسیم وظایف است و نقش عمده‌ای نیست.»
 
 
برایان هوک؛ صحنه‌گردان دیپلماسی پنهان ایران و امریکا
۲۵ مرداد ۹۷ برایان هوک، یکی از مدیران میانی وزارت خارجه امریکا از سوی مایک پمپئو، وزیر خارجه این کشور مأمور به اداره گروهی شد که از آن به عنوان «گروه اقدام ایران» یاد می‌شد. گروهی که وظیفه آن مدیریت، بررسی و هماهنگی تمام جنبه‌های فعالیت‌های وزارت خارجه درباره ایران و گزارش مستقیم به شخص وزیر خارجه بود. این در حالی بود که به گفته پمپئو، یکی از وظایف کلیدی گروه اقدام ایران ایجاد هماهنگی میان‌نهادی در درون دولت امریکا و همچنین همراه کردن کشورهای دیگر با هدف تبدیل استراتژی یکجانبه امریکا به یک اقدام چندجانبه علیه ایران تعریف شده بود. برایان هوک که در شرایط رابطه بحرانی میان تهران – واشنگتن  مسئولیت این گروه را برعهده گرفت، پیش‌تر مدیر دفتر سیاستگذاری‌های سیاسی وزارت امور خارجه امریکا بوده است. دفتری که عملاً در روند سیاستگذاری‌های سیاسی نقش اتاق فکر وزارت امور خارجه امریکا را ایفا می‌کند و مسئولیت آن به افراد با نفوذ واگذار می‌شود. گفتنی است هوک در سال ۲۰۱۶ در جریان انتخابات ریاست‌ جمهوری از جمله منتقدان ترامپ بوده است، از این رو ارتقای جایگاه او در سلسله مراتب وزارت خارجه امریکا که به وسیله رکس تیلرسون، وزیر سابق امور خارجه امریکا انجام شد، با اعتراض ترامپ روبه‌رو شده اما او بعدها نسبت به این انتصاب مجاب شده است. در حالی که بعد از برکناری تیلرسون از وزارت امور خارجه امریکا، گفته می‌شد هوک نیز با او از وزارت امور خارجه می‌رود این اتفاق رخ نداد و انتصاب او به ریاست گروه اقدام ایران توسط پمپئو نشان داد که تا چه اندازه توانسته است خود را با سیاست‌های رئیس ‌جمهوری و وزیر امور خارجه جدید امریکا تطبیق دهد.

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.