اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد

رفع فیلتر تلگرام تکذیب شد
سوسن صادقی خبرنگار

امروز در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی خبر رفع فیلتر دست‌به‌دست می‌شود. اما این شایعه از کجا نشأت گرفت؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز دوشنبه 18 آذرماه درهمایش تهران هوشمند از یک سورپرایز ویژه خبر داد.

 آذری جهرمی در پایان سخنرانی‌اش در این همایش خطاب به حاضران گفت: یک خبر و سورپرایز ویژه دارم اما الان این خبر را به‌شما نمی‌دهم و باید تا پنجشنبه منتظر بمانید، چرا که می‌خواهم این خبر را در شبکه‌های اجتماعی اطلاع‌رسانی کنم. وقتی وزیر این خبر سورپرایز را اعلام کرد در پی آن گمانه زنی‌های رسانه‌ها و کاربران شروع شد و شدت یافت تا اینکه برخی رسانه‌ها
اعلام کردند که محمدجواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌خواهد تلگرام را رفع فیلتر کند چون هفته گذشته شورای عالی فضای مجازی کشور جلسه کارشناسی در خصوص رفع فیلتر تلگرام برگزار کرده و حتماً این خبر ویژه اوست.  این درحالی است که وزارت ارتباطات در فیلتر تلگرام نقشی نداشته است که حالا بخواهد آن را رفع فیلتر کند. دستور فیلتر تلگرام را یک قاضی از قوه قضائیه صادر کرد و این نشان می‌دهد که فیلتر شبکه اجتماعی همچون تلگرام خارج از حیطه اختیارات وزیر ارتباطات است. از سوی دیگر کارگروهی به‌نام کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه نیز وجود دارد که دارای 12 عضو (متشکل از دادستان کل کشور، رئیس سازمان صدا و سیما، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده نیروی انتظامی، دو نماینده مجلس و 6 وزیر؛ دادگستری، ارتباطات و فناوری اطلاعات، علوم تحقیقات و فناوری، آموزش و پرورش، اطلاعات و فرهنگ و ارشاد اسلامی) است و باید موضوع فیلتر هر شبکه یا سایتی در این کارگروه مطرح و تصمیم‌گیری شود از آنجایی که دولت و نماینده‌ها مخالف فیلتر هستند معمولاً فیلترینگ در این کمیته رأی نمی‌آورد از این‌رو به راه‌های دیگری برای فیلتر متوسل می‌شوند. گفتنی است در همین راستا مرکز ملی فضای مجازی نیز خبر رفع فیلتر تلگرام را شایعه دانست و آن را با این توضیح تکذیب کرد: «هفته گذشته شورای عالی فضای مجازی کشور هیچ جلسه کارشناسی در خصوص رفع فیلتر تلگرام برگزار نکرده و تصمیم‌گیری دراین خصوص دراین شورا صحت نداشته و صراحتاً تکذیب می‌شود.»
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.