اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

راه دشوار قانع شدن!

راه دشوار قانع شدن!
جواد گلی مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس

در پایان نشست کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با وزیر نفت، جمله‌ای به‌نقل از وزیر در رسانه‌ها با این مضمون منتشر شد: قانع نشدند و قصد قانع شدن هم ندارند! اینکه نمایندگان مردم قانع نشوند، اتفاقی دور از ذهن و عجیب نیست و در سال‌های گذشته وزیران زیادی به‌کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی رفته‌اند و با عدم اقناع نمایندگان مواجه گردیده‌اند؛ اما نکته مهم در این جمله بخش دوم آن است که، نمایندگان قصد قانع شدن نداشته باشند!

اصولاً برای قانع شدن چند پیش شرط اصلی مورد نیاز است؛که در روایات ما هم به آن اشارات فراوانی شده است. اولین شرط برای قانع شدن پرهیز از پیشداوری و باور به شنیدن است.
 به تعبیر قرآن کریم:
«یسْتَمِعُونَ الْقَوْلَ فَیتَّبِعُونَ أَحْسَنَهُ...»
باور به اینکه در اثر شنیدن مطالب گوینده، می‌تواند تغییری در دیدگاه ما به‌وجود آید و متأسفانه گاهی مشاهده می‌شود که ما در شنیدن دچار مشکل هستیم، یعنی تصمیم‌مان را گرفته‌ایم و قرار است مراحل قانونی را برای اجرای تصمیم هایمان طی کنیم.
دومین شرط برای قانع شدن، عدم انتفاع از نتیجه تصمیم است، اینکه ما در نتایج حاصل از تصمیمات ذینفع نباشیم و همه دغدغه و مسأله‌مان رسیدن به حقیقت باشد و نتیجه تصمیم حاوی منافع یا تأمین‌کننده اغراض شخصی نباشد.
سومین شرط قانع شدن باور به‌رعایت انصاف و تحقق عدالت در اتخاذ تصمیم‌های شنونده است. گاهی در نقش یک قاضی عادل ظاهر شدن و تصمیم‌های عادلانه گرفتن بسیار دشوار است؛ ما فکر می‌کنیم قضاوت در دادگاه و توسط قاضی اتفاق می‌افتد چه اینکه، ما در زندگی روزانه؛در خانه، دانشگاه و اداره؛ به طور دائمی در معرض قضاوت هستیم و این قانع شدن می‌تواند عادلانه یا غیرعادلانه باشد.
چهارمین شرط برای قانع شدن شجاعت است؛ اینکه ما بتوانیم به گونه‌ای قضاوت کنیم که برخی انتظار آن را ندارند و حتی موجب تکدر خاطر آنان شود.
نمایندگان مجلس همیشه در خطر قضاوت‌هایی هستند که ممکن است در آن منافع کشور فدای منافع گروهی؛ قومی، محلی و منطقه‌ای شود. لذا باید گاهی برای قانع شدن خود از «وجیه المله» بودن دست برداریم و حتی به رضایت مردمی که نماینده آنان هستند، موقتاً فکر نکنیم.
زیرا گاهی منافع و مصالح کشور با مصالح گروهی از موکلین در تضاد قرار می‌گیرد و باید مصالح کل کشور مورد اولویت نماینده باشد. پس می‌توان اینگونه نتیجه گرفت که، شجاعت نمایندگان مردم در قانع شدن ایشان مؤثر است و اینکه موج به راه افتاده برای استیضاح، نماینده را نترساند، چه اینکه بزرگان ما فرموده‌اند:
"لَا تَسْتَوْحِشُوا فِی طَرِیقِ الْهُدَى لِقِلَّه أَهْلِهِ..»
امیدوارم آنچه برشمرده شد، دلایل عدم قانع شدن نمایندگان محترم کمیسیون انرژی در مواجهه با وزیر نفت نباشد؛ چه اینکه با وزیری روبه‌رو هستیم که نمی‌خواهد «وجیه المله» باشد.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر