اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
سجاد سالک عضو شورای مرکزی ندای ایرانیان در گفت و گو با «ایران» دیدار با کدخدایی را امیدوارانه خواند

دیدار اعضای یک حزب اصلاح‌طلب با سخنگوی شورای نگهبان

دیدار اعضای یک حزب اصلاح‌طلب با سخنگوی شورای نگهبان

گروه سیاسی/ سخنگوی شورای نگهبان با دبیرکل و جمعی از اعضای حزب ندای ایرانیان دیدار کرد. دیدار و رایزنی احزاب اصلاح‌طلب با شورای نگهبان ایده‌ای بود که از چند ماه پیش توسط برخی از این احزاب مطرح شد. آنها چنین رایزنی‌هایی را سبب رفع سوءتفاهم‌ها و مؤثر بر رویکرد شورای نگهبان در تأیید صلاحیت داوطلبان منسوب به خود می‌دانستند.

این راهکاری بود که وزارت کشور نیز برای برگزاری رقابتی‌تر انتخابات مجلس یازدهم برگزید و اخیراً اصلاح‌طلبان انجام آن را از هیأت رئیسه شورای عالی سیاستگذاری این جریان سیاسی و شخص محمدرضا عارف خواستار شدند.
سخنگوی شورای نگهبان به انجام چنین گفت وگوهایی بارها روی گشاده نشان داد. او حدود 10 روز پیش در پاسخ گلایه از عدم ‌وجود ارتباط و گفت‌وگو میان شورای نگهبان و گروه‌ها و احزاب گفته بود «ما هیچ ممنوعیتی برای گفت‌وگو و صحبت کردن با افراد و گروه‌ها نداریم. تاکنون افراد زیادی از جناح‌های مختلف سیاسی برای گفت‌وگو به شورای نگهبان آمده و خیلی راحت سخنانشان را بیان کرده‌اند و هیچ مشکلی هم نبوده است؛ البته اعلام کرده‌ایم که این جلسات از سوی شورای نگهبان رسانه‌ای نخواهد شد اما افرادی که تمایل دارند، می‌توانند خودشان این جلسات را رسانه‌ای کنند.»
دیدار روز شنبه دبیرکل و اعضای حزب ندای ایرانیان با عباسعلی کدخدایی، قائم مقام دبیر شورای نگهبان و محتوای آن اما از سوی پایگاه اطلاع‌رسانی شورا خبری شد. دیداری که به اعتباری یکی از نخستین دفعات تحقق ایده رایزنی احزاب اصلاح‌طلب با شورای نگهبان بود.
کدخدایی در این دیدار در پاسخ به سؤالی درباره نحوه بررسی صلاحیت‌ها با بیان اینکه این شورا از خطا مبرا نیست و در فرآیند کار انسانی خودش، ممکن است خطا هم داشته باشد، گفت: همان طور که بارها هم اعلام کرده‌ام، تا جایی‌ که بتوانیم، سعی می‌کنیم جلو اشتباهات را بگیریم و اصلاح کنیم.
او در عین حال تأکید کرد: التزام به قانون اساسی و مفاد آن اصلی‌ترین مبنا برای شورای نگهبان در بررسی صلاحیت‌هاست و این توقع نباید باشد که اگر فردی چارچوب نظام را قبول نداشت، توسط شورای نگهبان تأیید شود چرا که چنین فردی تأیید نخواهد شد.
به گزارش ایرنا، قائم مقام دبیر شورای نگهبان با تصریح این که این شورا در برخورد با افراد سودجو در جریان بررسی صلاحیت‌ها درنگ نخواهد کرد، گفت:  لذا اگر کسی اطلاعات و مستنداتی درباره سودجویی و کلاهبرداری افراد در مورد بررسی صلاحیت‌ها در اختیار دارد، این مستندات را در اختیار شورای نگهبان قرار دهد تا شورا پیگیری‌های لازم را انجام دهد. کدخدایی سپس در سخنانی با تأکید بر لزوم فعالیت جدی‌تر احزاب  خواستار بازتاب یافتن حمایت‌های قانون اساسی از حزب و فعالیت‌های سیاسی در قوانین عادی شد و گفت: یکی از نقایص تحزب عدم فعالیت حزبی پس از راهیابی به مجلس است. قانون باید در مورد احزاب و فعالیت‌های حزبی اصلاح شود تا نقش احزاب در کشور پررنگ‌تر شود.
صادق خرازی، دبیرکل حزب ندا نیز در این دیدار، مجلس و ساختار سیاسی کشور  را نیازمند اشتراک مساعی احزاب با مجموعه حاکمیت دولت و مجلس  دانست و خواستار تداوم همکاری و گفت‌وگو میان شورای نگهبان و همه احزاب سیاسی شد.
روایت عضو شورای مرکزی ندا از جلسه با کدخدایی
سجاد سالک، عضو شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان روز گذشته در تشریح دلایل برگزاری این جلسه و محتوای آن به «ایران» گفت: ما بر اساس نگرانی‌هایی که  نسبت به بررسی صلاحیت‌ها و رویکرد شورای نگهبان در این باره داشتیم درخواست ملاقات را مطرح کردیم تا دغدغه‌هایمان را رو در رو و بی واسطه در میان بگذاریم.
به گفته او، این جلسه که با موافقت شورای نگهبان  روز شنبه و مصادف با  آخرین روز ثبت نام داوطلبان انتخابات در دفتر شورای نگهبان برگزار شده است فارغ از اینکه در نهایت چه اتفاقی بیفتد امیدوار کننده بوده است. سالک تأکید کرد: اساس تشکیل حزب ندا از روز اول بر گفت‌وگو و تعامل با نهادها و جریان‌های  مختلف سیاسی گذاشته شده بود و گفت وگو با شورای نگهبان به عنوان یکی از مهم‌ترین این نهادها برای ما خیلی حائز اهمیت بود. زیرا می‌خواستیم قبل از شروع فرآیند بررسی صلاحیت‌ها گفت وگو کنیم که خوشبختانه به در خواستمان پاسخ مثبت دادند. این عضو حزب ندا درباره مباحث مطرح شده در جلسه توضیح داد: اصلی‌ترین نگرانی ما مواجهه شورای نگهبان با افراد حزبی بود. بر اساس انتخابات گذشته به این فرض رسیده بودیم که نگاه بدبینانه‌ای نسبت به افراد حزبی وجود دارد. زیرا در دور قبل بخش عمده‌ای از داوطلبانی که فعالیت حزبی داشتند رد صلاحیت شدند. در نتیجه قصد داشتیم درباره روند فعالیت‌های حزبی احزاب اصلاح‌طلب و فعالیتی که دارند توضیح بدهند و اگر نگرانی نسبت به فعالیت احزاب وجود دارد بتوانیم برطرف کنیم.
سالک افزود: نوع نگاه و رویکرد آقای کدخدایی نسبت به احزاب خیلی امیدوارکننده بود. ایشان کاملاً از فعالیت احزاب و از اینکه احزاب در انتخابات فعال باشند و کاندیداها را شناسایی و معرفی کنند دفاع کردند و نگاه منفی و بدبینانه‌ای نداشتند. او افزود: سخنگوی شورای نگهبان تصریح داشتند اینطور نیست که به صرف وابستگی به یک جریان سیاسی آنها را کنار بگذاریم و کاملاً افراد به صرف وضعیت شخصی خودشان بررسی می‌شوند.
سالک حضور نمایندگان شورای نگهبان در ستادهای انتخابات و برگزاری جلسه‌های مفصل آنها با چهره‌های ثبت نام کننده را تغییر مثبتی دانست که در این دوره از انتخابات توسط شورای نگهبان اتخاذ شده است. به گفته او در این جلسات نمایندگان شورای نگهبان با داوطلبان درباره مسائل و دیدگاه‌هایشان گفت وگو می‌کردند.
عضو شورای مرکزی حزب ندا در ادامه افزود: در دوره گذشته دلایل رد صلاحیت به افراد اعلام نشد و ما به این مسأله انتقاد کردیم. پاسخ آقای کدخدایی این بود که یکی از مشکلات بزرگ شورای نگهبان چه در بررسی صلاحیت‌ها و چه در اعلام آن با توجه به زمان محدود تعداد بالای داوطلبان ثبت نام کننده است. اما گفتند که ما خودمان را مکلف می‌دانیم که حتماً به خود افراد نتیجه صلاحیت را اعلام کنیم.
سالک با اشاره به اینکه در انتخابات گذشته برخی افراد با ادعای ارتباط داشتن با شورای نگهبان و توانایی گرفتن تأیید صلاحیت داوطلبان مبالغ هنگفتی را پیشنهاد می‌دادند، افزود: سخنگوی شورای نگهبان توضیح داد که اتفاقاً چنین اطلاعاتی به دستشان رسیده و افراد شناسایی و بازداشت شدند و پرونده‌شان در جریان هم هست و دارد برایشان حکم صادر می‌شود و گفتند شاید تا پیش از این، این مسأله را رسانه‌ای نکرده بودیم اما الان می‌خواهیم که هر کس چنین پیشنهادی مطرح کرد، به شورای نگهبان اعلام کنند.
به گفته سالک، کدخدایی  از اینکه کسی به صرف داشتن عکس با اشخاصی همچون محمد خاتمی رد صلاحیت شود را رد کرده و گفت شاهد نقیض این ادعا تأیید صلاحیت آقای محمدرضا تابش است که ارتباط نزدیکی هم با رئیس دولت اصلاحات داشته است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها