اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۹
رضاخواه مدیرعامل رایتل:

اینترنت اشیا می تواند به اندازه صنعت توریسم به اقتصاد کمک کند

اینترنت اشیا می تواند به اندازه صنعت توریسم به اقتصاد کمک کند

رضاخواه مدیرعامل رایتل با اشاره به رشد چشمگیر اقتصاد ترکیه با استفاده از صنعت توریسم اعلام کرد اینترنت اشیا می تواند اقتصاد ایران را رونق دهد.

  
به گزارش  ایران آنلاین، یاسر رضاخواه مدیرعامل شرکت خدمات ارتباطی رایتل در پنل " اقتصاد دیجیتال چگونه بر شکل گیری تهران جدید موثر خواهد بود" در سومین همایش و نمایشگاه تهران هوشمند عنوان کرد: هوشمندسازی محدود به ارایه یک سری اپلیکیشن برای استفاده افراد نیست، مفهوم واقعی هوشمندسازی با IoT، اینترنت اشیاء، AI و Big Data تعریف خواهد شد. در شهری با جمعیت ۱۱میلیون نفر، بیشتر از چند صد میلیون شی وجود دارد که با اعتبار دادن به این پلتفرم¬ها امکان خلق ارزش وجود دارد. ارزش موضوعی که در مورد آن صحبت می کنیم بسیار زیاد است. اقتصاد دنیا برحسب GDP نزدیک به هشتاد هزار میلیارد دلار است. آمریکا نزدیک بیست هزار میلیارد دلار از این  اقتصاد را به خود اختصاص داده است، سهم چین دوازده هزار میلیارد دلار و کشور ما در حدود چهارصد میلیارد دلار از این اقتصاد یعنی چیزی نزدیک به نیم درصد اقتصاد دنیا در این حوزه را به خود اختصاص داده است.
کشوری مانند ترکیه با ترکیب جمعیتی مشابه ایران که در اوایل دهه هشتاد اقتصادی شبیه به اقتصاد ایران داشت در حال حاضر دوبرابر اقتصاد ایران رشد داشته است این رشد با استفاده از صنعت توریسم به دست آمده است.
کشور ما ملاحظاتی در صنعت توریسم دارد که شاید نتوانیم از این صنعت به عنوان نیروی محرکه اقتصاد خود استفاده کنیم اما این رشد با  IoT ممکن است.
پیش بینی می شود حداقل ارزشی که اینترنت اشیا در دنیا ایجاد خواهد کرد  11 تا 20 هزار میلیارد دلار باشد. اگر ما بتوانیم سهم نیم درصدی خود را از این عدد به دست آوریم به سهمی برابر  55 میلیارد دلار دست پیدا خواهیم کرد که این عدد موجب رشد 10 تا 15 درصدی  اقتصاد فعلی ما خواهد شد.
ایران یک درصد سهم جمعیتی دنیا را دارد اگر به همین میزان از این بازار سهم بگیریم 110 میلیارد دلار به دست آورده و به میزان 25 تا 30 درصد اقتصاد کشور را توسعه خواهیم داد.

  مفهوم اینترنت اشیا اتصال دستگاه های مختلف به یکدیگر از طریق اینترنت است. به کمک اینترنت اشیا برنامه ها و دستگاه های مختلف می توانند از طریق اتصال اینترنت با یکدیگر و حتی انسان تعامل و صحبت کنند. برای نمونه می توان به یخچال های هوشمند که به اینترنت متصلند و شما را از موجودی و تاریخ انقضا مواد خوراکی داخل یخچال با خبر می سازند اشاره نمود. در واقع، اینترنت اشیا شما را قادر می سازد تا اشیا مورد استفاده خود را از راه دور و به کمک زیرساخت های اینترنتی مدیریت و کنترل کنید.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.