اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۹ فروردین ۱۳۹۹

مصطفی معین: از دانشگاه سلب اختبار کرده ایم

مصطفی معین: از دانشگاه سلب اختبار کرده ایم
دکتر مصطفی معین وزیر اسبق وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

دانشگاه در دوره معاصر ایران به جای اینکه محیطی امن برای پژوهش، کادرسازی تخصصی و پشتوانه‌ای اخلاقی و فرهنگی برای رشد جامعه باشد؛ دیوار کوتاهی برای دخالت و تجاوز عناصر غیردانشگاهی و چهارراه حوادث سیاسی-امنیتی کشور بوده است!

گروه اندیشه:

تجاوزها و تحمیل خشونت به حریم دانشگاه از ۱۶آذر ۱۳۳۲ و شهادت سه آذر اهورایی جنبش دانشجویی آغاز شد و تا هجوم و غارت تاتارگونه نظامیان مسلح در اول بهمن۱۳۴۱ به دانشگاه تهران و سپس کشتار ۱۳آبان۱۳۵۷ ادامه یافت.

در سال‌های بعد از انقلاب هم فضای دانشگاه ابتدا به اتاق جنگ گروه‌های مسلح وابسته به بیگانگان تبدیل شد که دوره خسارت‌بار جنگ و گریز و تعطیل فعالیت‌های آموزشی-پژوهشی را در پی داشت.

بعدا در ۱۸تیرماه۱۳۷۸ در حمله مغول‌وار دیگری، کوی دانشگاه تهران و دانشگاه تبریز به خاک و خون کشیده شد و باز به فاصله ۱۰سال بعد در ۱۸تیر۱۳۸۸ در دولت مهرورزی تکرار شد و...؟!

قطع این فرآیند خسارت‌بار تنها در گروی تحقق استقلال و خودگردانی (Autonomy) و آزادی علمی و آکادمیک (Academic freedom) در دانشگاه‌هاست که از سنت‌های دیرینه مراکز علمی کشورهای توسعه‌یافته در دو سده گذشته است.

استقلال و آزادی علمی دانشگاه به‌منظور حفظ ثبات و امنیت محیط آموزش و پژوهش، شکوفایی استعداد دانشجو و انگیزه استاد، تقویت نقش و مشارکت علمی و اجتماعی دانشگاهیان، شکل‌گیری فرهنگ گفت‌وگو و تبادل فکر و تجربه، توقف استفاده سیاسی و ابزاری از دانشگاه و در جهت پیشرفت و توسعه کشور خواهد بود.

نتیجه آن دخالت‌ها، تجاوزها، خشونت‌ها، تمرکزگرایی و سلب اختیار از دانشگاه‌ها؛ سکون و سکوت گورستانی موجود، بی‌تفاوتی در قبال مسائل جامعه، گسترش فساد علمی و مالی و اخلاقی، بورسیه‌های غیرقانونی، صندلی‌فروشی و کالایی شدن آموزش عالی و گسترش اختلالات سلامت‌روان مانند اضطراب، افسردگی و خودکشی دانشجویانی است که اکنون پی‌درپی گزارش می‌شود!

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.