اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۴ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
به مناسبت هفته معلولان تئاترهای خیابانی در محوطه تئاتر شهر اجرا می‌شوند

نمایش‌هایی براساس زندگی کم‌توان‌ها

نمایش‌هایی براساس زندگی کم‌توان‌ها
سامان خلیلیان مدیر کانون تخصصی تئاتر خیابانی اداره کل هنرهای نمایشی

اجراهای خیابانی به‌مناسبت هفته معلولان از دیروز در محوطه تئاترشهر آغاز شده و تا سه‌شنبه ۱۹ آذر ادامه دارد. در این چهار روز ۸ نمایش، در قالب ۱۶ اجرا از ساعت ١٥ تا ١٧ اجرا می‌شوند.

اجراهای خیابانی به‌مناسبت هفته معلولان سومین برنامه ما طبق تفاهمنامه اداره کل هنرهای نمایشی با شهرداری منطقه 11 است. براساس این تفاهمنامه برای پهنه فرهنگی هنری رودکی که مجموعه تئاتر شهر بخشی از آن است، تا ایام نوروز 6 برنامه تصویب شده که تا به حال برنامه‌های هفته وحدت و هفته کتابخوانی اجرا شده و اکنون محوطه تئاترشهر میزبان نمایش‌های خیابانی به مناسبت هفته معلولان است. 8 نمایش در این چند روز اجرا می‌شوند که 4 نمایش متعلق به بچه‌های مبتلا به سندروم داون است. گروهی تحت نظارت رسول حق‌شناس که در این چهار روز 4 نمایش آماده خود یعنی «کفش بلور»، «چترت را زمین نگذار»، «ما همه آدم هستیم» و «آرزوهای آبی» را اجرا می‌کنند.
یکی از بزرگ‌ترین دغدغه‌هایی که کم توان‌ها و معلولان دارند عدم توجه به‌مناسب‌سازی و قوانینی است که در مجلس برای آنها تصویب شده ولی در زمان اجرا ارگان‌ها و نهادها چندان به آنها توجه نمی‌کنند. به‌طور مثال شهرداری‌ها باید شرایط تردد معلولان را فراهم کنند تا اینکه کم توانان بتوانند به آسانی به شهر و مراکز مختلف دسترسی داشته باشند و البته این اتفاق نمی‌افتد. نمایش‌های «بند الف، ماده هفت قانون معلولین» و «آیا من هم حقی دارم» با همین موضوع در این هفته اجرا می‌شوند. یعنی به حقوق معلولان و کم توانان برای حضور در بدنه جامعه و البته روزمرگی‌ها و دردسرهایشان برای دسترسی به امکانات پرداخته‌اند و حقوق شهروندی افراد معلول و کم توان را مطرح می‌کنند. 4 نمایش بچه‌های سندروم داون مرتبط با موضوع معلولان نیست و تنها بازیگرانش بچه‌های سندروم داون هستند. ضمن اینکه یکی دیگر از کارها هم بازیگری کم توان دارد. این گروه‌ها با فراخوانی که برای این هفته منتشر کردیم برای اجرا در این هفته اعلام آمادگی کردند که در کنار گروه‌های تهرانی دو گروه هم از اصفهان و کرمانشاه حضور دارند. این جزو سیاست‌های ماست و با وجود اینکه بضاعت‌مان محدود است به این قائل هستیم که اجراها به جغرافیای تهران محدود نباشد و در دو برنامه قبلی هم گروه‌هایی از شهرهای مختلف حضور داشتند.
براساس تفاهمنامه‌ای که میان اداره کل هنرهای نمایشی و شهرداری منطقه 11 امضا شده قصدمان این است که نمایش‌های خیابانی را به‌صورت مستمر در محوطه تئاترشهر و بعد از اینکه فاز اول پهنه رودکی افتتاح شد در همان مسیر تردد پهنه رودکی به‌صورت مداوم داشته باشیم. هرچند که این اجراها قرار نیست به تئاتر محدود بماند و هنرمندان موسیقی و هنرهای تجسمی هم در آن حضور خواهند داشت. قرار است تعریف و هویت این پهنه این باشد که به محلی دائمی برای اجراهای خیابانی تبدیل شود.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.