اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

در نشست گروه تخصصی جامعه شناسی احساسات مطرح شد

کلینیک‌ها معتاد را مشتری می بینند

کلینیک‌ها معتاد را مشتری می بینند
مهسا قوی قلب خبرنگار

نشست احساسات و روند ابژه‌سازی معتاد در دانشکده علوم اجتماعی با حضورجمعی ازاستادان دانشگاه و فعالان اجتماعی در حوزه اعتیاد در دانشگاه تهران برگزار شد. مهناز علیزاده، جامعه شناس و محقق اعتیاد در این نشست با بیان اینکه گفتمان‌های مسلط بر اعتیاد ایران از سال 1357 تاکنون به چند دسته تقسیم می‌شوند، توضیح داد: در سال‌های 1358 تا 1364 اعتیاد نوعی رفتار ضد انقلابی تصور می‌شد که استعمارگران برای نابودی اسلام و انقلاب اسلامی از آن حمایت می‌کنند.

به‌گفته او، در بازه زمانی 1364 تا 1374 در حوزه اعتیاد، فقدان کار فرهنگی در زمینه کاهش عرصه تقاضا وجود دارد و خانواده، مسئول آگاهی و حل مشکلات معتاد است. این دوره در پی شناخت معتاد و بازپروری او نیست، بلکه هدفش کنترل بدن و زندگی او به‌طور همزمان است.
علیزاده با اشاره به رویکرد سوم گفت: این مسأله در فواصل سال‌های 1374 تا 1381 حوزه درمان اعتیاد رویکردی اقتصادی دارد. بدین ترتیب، عرصه‌ای ایجاد شده که مراکز خصوصی درمان اعتیاد راه‌اندازی و فعال شوند.
وی در زمینه سال‌های بعد از آن یعنی در فاصله سال‌های 1381 تا 1394 گفت: در این بازه زمانی، توسعه خصوصی‌سازی و شکل‌گیری پزشکی آزاد در امر درمان را پیش رو داریم. از سال 1381 تاکنون حدود 20 هزار نفر نیروی کار اعم از پزشک، روانشناس، مددکار، مشاور و روان پرستار در حوزه اعتیاد اشتغال یافته‌اند و شکل‌گیری مراکزی برای درمان اعتیاد به شکل مستقل مثل کلینیک‌های متادون درمانی منجر به ایجاد انگ برای معتاد شده است. در واقع نه دولت و نه مردم هیچ کدام در حوزه اعتیاد قدرت ندارند و قدرت نزد کلینیک‌ها، کمپ‌ها و سمن‌هاست، هر یک از اینها دارند به شکلی سود می‌برند و معتاد برای آنها به مثابه مشتری است که بایستی به هر شکلی حفظ شود.
مدیریت و یکپارچگی لازمه گام‌های مثبت در عبور از اعتیاد
مهدی عظیمی، مددکار و مشاور حوزه اعتیاد نیز در این نشست با بیان اینکه لازمه پیشرفت در این حوزه نگاهی یکپارچه و سیستمی است، گفت: اجزای یک جامعه همه تأثیرگذار هستند. دیده شدن و شنیده شدن وقتی در خانواده نهادینه نشود، می‌تواند در آینده خطرساز شود. چرا معتاد خانواده را جای امنی نمی‌داند و به جای آن کمپ‌ها و پاتوق‌ها را مأمن خود می‌شناسد؟ در پاسخ می‌توان گفت که عدم سیستم مدیریت در درمان وجود دارد. اکثر وزارتخانه‌ها در این حوزه بودجه می‌گیرند ولی به‌صورت اصولی گام‌های مؤثر دیده نمی‌شود. خروجی‌ها و اشتغالزایی‌ها دیده نمی‌شود. از سال 1388 مراکز اقامتی کمپ‌ها به وجود آمد اما در برخی از این مراکز، افرادی که سواد درمان نداشتند مشکل ساز شدند و نتایج مورد نظر کسب نشد. به‌گفته این مشاور حوزه اعتیاد، در مراکز اقامتی خوراک و پوشاک و سرویس‌های خوبی داده می‌شود، اما به‌لحاظ امنیت روانی وقتی فرد وارد اجتماع می‌شود باید مهارت‌هایی داشته باشد. در گام بعدی، باید جامعه‌پذیری بالاتری داشته باشیم و لازمه رسیدن به این امر نیز افزایش دادن مهارت‌های فردی و اجتماعی معتادان است. نباید در بازه‌های زمانی مختلف به‌صورت مقطعی به معتادان توجه شود، این قشر رسیدگی مرتب می‌خواهند. خوشبختانه ستادمبارزه با موادمخدر در حال همکاری است. از طرفی هم از سال 1373 تاکنون 500 هزار معتاد بهبود یافته در گروه‌های همتای 12قدمی داریم. علی‌رغم کاستی‌ها ساختار NA نیز به روز‌رسانی می‌شود و نشریات پرباری دارد که به افراد کمک زیادی می‌کند. از وقتی جامعه شناسی پا به عرصه کمک به معتادان گذاشت، گام‌های مؤثری به سمت پیشرفت در این حوزه برداشته شده است. در سال‌های اخیر 150 نفر از معتادان بهبود یافته در دانشکده مددکاری پذیرفته شدند تا بتوانند به همنوعان خود کمک کنند. 2500 مددکار و مشاور اعتیاد هم توسط جمعیت خیریه تولد دوباره وارد جامعه شده‌اند. به یاد داشته باشیم که بحث جامعه‌پذیری معتادان باید نهادینه شود.‌

برش
مهارت آموزی را جدی بگیریم

حمید خدادوست، مسئول گروه خودیاری رهایی ماندگار هم در این نشست با بیان اینکه مصرف کننده، محصول جامعه است، اظهار داشت درگیر اعتیاد شدن، ریشه‌های مختلف روانی دارد. افسردگی، ناتوانی‌های جسمی و روحی سبب می‌شود فرد به سمت اعتیاد گرایش پیدا کند تا کمبودهای خود را جبران کند. در عین حال فردی برای ترک اعتیاد اقدام می‌کند که دیگر از درد اعتیاد خسته شده باشد. در این حوزه تجربه نشان داده که نبود مهارت آموزی یکی از بزرگترین کوتاهی‌هایی است که بالابرنده آمار اعتیاد است.
خدادوست افزود: کمپ نوردی نمی‌تواند چاره کار باشد، نباید کمپ‌ها تبدیل به مافیا شوند و از طرفی هم خانواده‌ها برای اینکه فرد معتاد را از سر خود باز کنند، کمپ‌ها را ناجی خود بدانند. مهم‌ترین اصل در پایین آمدن آمار معتادان در جامعه بحث پیشگیری است و باید به این مقوله نگاهی ویژه شود.‌ ‌‌‌

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.