اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸

رشد ۳۲ درصدی داوطلبان مجلس در مازندران

رشد ۳۲ درصدی داوطلبان مجلس در مازندران

استاندار مازندران گفت که برای یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی ۴۰۱ داوطلب در ۹ حوزه انتخابیه استان ثبت نام کردند که نسبت به دوره گذشته ۳۱.۵ درصد رشد داشته است.

احمد حسین زادگان روز یکشنبه  در نشست خبری در ساری افزود: با وجود افزایش ۴۷ درصدی آمار ثبت نام داوطلبان مرد در این دوره از انتخابات، آمار اقبال زنان در این دوره نسبت به دوره گذشته با کاهش حدود چهاردرصدی همراه بوده است.

نماینده عالی دولت در مازندران اظهارداشت: حدود ۲۹۹ نفر از داوطلبان معادل حدود ۷۲ درصد دارای مدرک کارشناسی ارشد، ۵۵ نفر نیز مدرک دکترا و بقیه دارای مدرک حوزوی و لیسانس هستند که از لحاظ قانونی مشکلی برای ثبت نام نداشتند.
حسین زادگان اضافه کرد: در مجموع آمار داوطلبان با مدرک کارشناسی ارشد در این دوره از انتخابات مجلس در مازندران نسبت به دوره گذشته حدود ۴۷.۳ درصد رشد داشته است و این در حالیست که اقبال داوطلبان دارای مدرک دکترا نسبت به دوره گذشته با کاهش ۱۸ درصدی همراه بوده است.

استاندار مازندران همچنین از کاهش ۵۲ درصدی داوطلبان دارای مدرک حوزوی و روحانی در این دوره از مجلس نسبت به دوره گذشته خبر داد و گفت: در حالی که در دوره گذشته ۲۱ روحانی نامزد نمایندگی مجلس دهم شده بودند، در این دوره فقط ۱۰ نفر به میدان آمده اند.

براساس قانون انتخابات داوطلبان نمایندگی مجلس باید دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند و این سوابق برای جانبازان و ایثارگران و سابقه داران مجلس یک رده بالاتر محاسبه خواهد شد.
رشد ۱۰۵ درصدی اقبال کارمندان دولت به ثبت نام
استاندارمازندران گفت: براساس آمار در این دوره از انتخابات مجلس شورای اسلامی  ۱۴۶ نفر از داوطلبان را کارمندان دولت تشکیل می دهند که نسبت به دوره گذشته که ۷۱ نفر بود، رشد ۱۰۵ درصد را شاهد هستیم.

حسین زادگان با اعلام این که حدود ۵۰ نفر از داوطلبان نامزدی نمایندگی مجلس بازنشسته هستند، گفت که در دوره گذشته آمار این قشر برای نامزدی مجلس ۳۹ نفر بود.
وی از ثبت نام ۷۹ داوطلب با سابقه کار فرهنگی یا معلمی در این دوره از انتخابات خبر داد و گفت که آمار دوره گذشته فرهنگیان ۷۴ نفر بود.
استاندار مازندران تعداد داوطلبانی را که تحت عنوان اشتغال آزاد در این دوره نامنویسی کردند، ۷۴ نفر اعلام کرد و افزود: در دوره گذشته این آمار ۵۰ نفر بود که نسبت به دوره گذشته اقبال این افراد حدود ۳۰ درصد رشد داشته است.
سبقت جوانان برای داوطلبی در انتخابات مجلس در مازندران
نماینده عالی دولت در مازندران همچنین گفت که در این دوره از انتخابات بیش از ۲۵ درصد از داوطلبان دارای میانگین سنی ۳۰ تا ۴۰ سال هستند که در مقایسه با دوره گذشته نشانگر افزایش ۳۰ درصدی اقبال این گروه سنی است.

وی افزود: در مجموع بیش از ۵۰ درصد از داوطلبان انتخابات یازدهمین دوره مجلس در حوزه های انتخابیه مازندران را سنین ۳۰ تا ۵۰ سال تشکیل می دهند که نسبت به دوره گذشته طبق آمار گروه سنی جوانتری به مجلس اقبال نشان دادند.
استاندار مازندران با اعلام این که حدود ۲۰ نفر از داوطلبان نامزدی نمایندگی ثبت نام شده دارای سابقه نمایندگی مجلس هستند، گفت: در این زمینه شاهد کاهش حدود ۱۰ درصد نسبت به دوره گذشته هستیم.

ثبت نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی دهم آذر ماه شروع شد و تا ساعت ۱۸ روز گذشته ۱۶ آذر ادامه داشت.
با پایان ثبت نام داوطلبان بررسی صلاحیتشان در هیات های اجرایی استان مازندران همزمان با سراسر کشور شروع شد و تا ۲۷ آذرماه نیز ادامه دارد./ ایرنا

بیشتر بخوانید:

رشد ۲۴ درصدی داوطلبان گیلانی برای انتخابات مجلس
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.