اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کسی که هم و غمش گذران زندگی ست، کتاب نمی‌خواند

کسی که هم و غمش گذران زندگی ست، کتاب نمی‌خواند
محمدعلی بهمنی شاعر

اهالی نشر در حالی برای چگونگی حضور خود در سی و سومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران برنامه‌ریزی می‌کنند که خبرها حاکی از انتخاب «کتاب یعنی زندگی» به‌عنوان شعار این دوره است. این رویداد بین‌المللی حوزه کتاب از تاریخ ۲۶ فروردین تا ۵ اردیبهشت‌ماه سال آتی برگزار می‌شود هر چند که مدیران اجرایی آن هنوز درباره محل برپایی اش به اتفاق نظر نرسیده‌اند.

در انتخاب شعار نمایشگاه کتاب امسال به نظرم کمی کج سلیقگی به کار رفته، اینکه بگویند: «کتاب یعنی زندگی» که صحیح نیست. این «یعنی» را نمی‌دانم از کجا آورده‌اند و چرا در این شعار جای داده‌اند؛ همین که می‌گفتند کتاب زندگی است کفایت می‌کرد. از این بحث که بگذریم کتاب قادر به نقش آفرینی بسیاری در زندگی‌مان است؛ کتاب همچون سفره‌ای است که همه ما باید مداوم بر سر آن بنشینیم و بهره ببریم. هر‌چند که این استفاده مستلزم فراهم کردن برخی زیرساخت‌هاست که در رأس آنها مسائل اقتصادی و آسودگی مردم از گذران زندگی‌شان قرار دارد.
خیلی پیش از آنکه چنین شعاری برای نمایشگاه کتاب مطرح شود و بنشینیم درباره آن بحث کنیم کتاب جایگاه و ارزشی فراتر از امروز در زندگی ما ایرانی داشته است ولی ای کاش همه آنهایی که کاری از عهده‌شان ساخته است بدانند مردم تا وقتی آسودگی فکری نداشته باشند حتی اگر کتاب هم بخوانند آن‌طور که باید و شاید از آن بهره‌مند نخواهند شد. مردم ما امروزه نه تنها از نظر زمانی در مضیقه بسیار هستند بلکه آنقدر فکرشان مملو از دغدغه‌های ریز و درشت شده که چندان از پیش شرط‌های لازم برای مطالعه برخوردار نیستند. وگرنه تردیدی نیست که کتاب قادر به تزریق نوع خاصی از هوشمندی به زندگی افرادی ست که روزگارشان با آن آمیخته است؛ البته به همان شرط و شروطی که گفتم تا فراهم نباشد شاهد اثرگذاری چندانی بر مخاطبان نخواهیم بود.
مگر می‌شود به فردی که تمام هم و غمش متوجه چگونگی گذران زندگی شده گفت چرا کتاب نمی‌خواند! والدینی که نگران چگونگی فراهم کردن هزینه‌های تحصیلی فرزندشان هستند که دیگر دغدغه توجه به کتاب در سبد کالای خانوار خود ندارند.
البته حتی در همین شرایط نابسامان هم اگر نهادهای آموزشی توجه بیشتری معطوف نهادینه کردن فرهنگ مطالعه کنند می‌توان به افزایش سرانه مطالعه حداقل در نسل‌های بعد امیدوار شد. امیدوارم مسئولان کشوری و همه آنهایی که کاری از عهده‌شان ساخته است به این توجه کنند که قبل از هر انتظاری در افزایش علاقه‌مندی مردم به مطالعه باید زمینه‌های بهبود شرایط اقتصادی را فراهم کنند؛ کتاب خواندن فکری آسوده و ذهنی خالی از دغدغه طلب می‌کند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار