اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸

غبار روبی از چهره‌ای فراموش نشدنی

غبار روبی از چهره‌ای فراموش نشدنی
احمد طالبی‌نژاد منتقد

شب پرویز کیمیاوی ساعت پنج عصر امروز در تالار فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار خواهد شد. در این مراسم از کتاب «به روایت پرویز کیمیاوی» تألیف احمد طالبی‌نژاد رونمایی می‌شود و او همراه با جهانبخش نورایی، روبرت صافاریان و علی دهباشی درباره این فیلمساز سخنرانی خواهند کرد تا جایگاه این فیلمساز قدیمی را در تاریخ سینمای ایران تبیین کنند.

پرویز کیمیاوی حق بزرگی به گردن سینمای متعالی یا سینمای نخبه‌گرا و پیشرو ایران دارد اما فیلمساز درجه یک فیلمی مثل «مغول‌ها» آنچنان که شایسته اوست شناخته نشده است. بخشی از این عدم شناخت به این خاطر است که کیمیاوی در 4 دهه اخیر در فرانسه زندگی کرده و کمتر در ایران حضور داشته و کوشش و فعالیتی هم در جهت اشاعه نوع نگاه سینمایی‌اش نداشته است. بخش دیگر ناآشنایی نسل جوان از او به این برمی‌گردد که فیلم‌های او فیلم‌های دشواری است و ممکن است برخی آن را دوست نداشته باشند. اگر چه اساساً در این سال‌ها فیلم‌های کیمیاوی در جایی نمایش داده نشد‌ه که مردم ببینند و قضاوت کنند. کیمیاوی سال‌ها پیش در سفرش به ایران فیلم عمیق «ایران سرای من است» را ساخت که با زبان طنز تاریخ و فرهنگ و مسائل اجتماعی ایران امروز و دیروز را بررسی کرده است اما به‌خاطر اختلافات مالی او با تهیه‌کننده فیلم (زنده یاد محمدرضا فرهنگی) این فیلم سال‌ها بلاتکلیف ماند و در زمان خودش اکران نشد تا بازتابی داشته باشد. بعد از سال‌ها انزوا حدود دو سال پیش این فیلم در گروه هنر و تجربه اکران محدود داشت.
در نهایت پرویز کیمیاوی فیلمسازی با نگاهی عمیق به فرهنگ و تمدن ایران و درعین حال یکی از ساختارشکن‌ترین کارگردانان سینمای ایران است. در تمام آثار او نوآوری و بدعت از نظر فرم و محتوا وجود دارد. فیلم «مغول‌ها»ی او بعد از 45 سال همچنان‌
تر و تازه و برخی از تکنیک‌هایش منحصر به فرد است. در این سال‎ها هیچ‌کس نتوانسته حتی این نوآوری‌ها را تکرار کند. او حق بزرگی به گردن نسل ما و فیلمسازان دیروز و امروز این مملکت دارد اما متأسفانه در بین نسل جوان ناشناخته مانده است. تصور من این بود که تألیف این کتاب که در ادامه «به روایت ناصر تقوایی» در جهت معرفی سینماگران نخبه سینمای ایران است مقدمه‌ای برای آشنایی نسل جوان با او باشد. به فیلمسازهایی که قصد ساخت مستند کوتاه را دارند توصیه می‌کنم که فیلم‌هایی مثل «یا ضامن آهو»، «تپه‌های قیطریه» و بویژه «پ مثل پلیکان» را ببینند که چطور از همین فیلم اول دارای یک نگاه خاص شود یعنی همان چیزی است که سهراب سپهری می‌گوید: «بهترین چیز رسیدن به نگاهی است که از حادثه عشق‌تر است». در مراسم امروز قرار است این فیلم به نمایش دربیاید و آقای جهانبخش نورایی از منظری تازه راجع به این فیلم کوتاه مستند داستانی بشدت درخشان صحبت کند. تلاش کرده‌ام در این کتاب از قول خودش و دیگران درباره چگونگی رسیدن به این نگاه خاص و منحصر به فرد صحبت کنم؛ از فیلمسازی که اگرچه سال‌ها فیلم نساخته اما از یادها نرفته و فقط غباری روی آن را گرفته است و تلاش من در «به روایت پرویز کیمیاوی» این بوده که در حد توان به نوعی از این چهره غبارگیری کنم.
 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.