اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
فقط سه شهر مانده است

استقبال بی‌سابقه از مسکن ملی در 5 استان

استقبال بی‌سابقه از مسکن ملی در 5 استان
سهیلا یادگاری خبرنگار

دومین مرحله از طرح ملی ثبت‌نام مسکن در 5 استان دیگر شروع شد که در همان ساعت‌های نخستین ظرفیت 5 استان بجز 3 شهر کوچک تکمیل شد.
ثبت‌نام طرح ملی مسکن پس از ۱۸ روز وقفه روز گذشته از سر گرفته شد و تنها با گذشت یک ساعت از آغاز ثبت‌نام، ظرفیت دو شهر همدان و یزد پُر شد. تنها با گذشت یک ساعت از آغاز ثبت‌نام‌ها، ظرفیت 5 استان تکمیل شد و فقط ظرفیت ثبت‌نام در 3 شهر سرکان در استان همدان و شاوور و میان رود در استان خوزستان تکمیل نشده است.
ظرفیت کدام شهرها تکمیل شد
بر اساس اعلام وزارت راه و شهرسازی ثبت‌نام در استان‌هایی که از دیروز آغاز شده، ظرف ۳ روز ادامه دارد و از سه‌شنبه (۱۹ آذر) نیز ۵ استان جدید امکان ثبت‌نام در طرح ملی مسکن را دارا خواهند شد. اما با توجه به تکمیل ظرفیت ثبت‌نام در بیشتر شهرها نیازی به ادامه ثبت‌نام نیست.
پروانه اصلانی، سرپرست دفتر اقتصاد مسکن در گفت‌و‌گو با «ایران»، با اعلام آخرین آمار ثبت‌نام در 5 استان دوم گفت: با توجه به اینکه ثبت‌نام در 5 استان همزمان آغاز شد تقاضا بشدت برای ثبت‌نام بالا رفت و سامانه ثبت‌نام در دقایق اولیه کند شد اما پهنای باند اینترنت در این استان‌ها بلافاصله افزایش یافت و ادامه ثبت‌نام بدون مشکل پیش رفت. آغاز دوباره ثبت‌نام طرح ملی مسکن پس از اتصال کامل اینترنت در همه استان‌ها، قرار بود از ۱۳ آذر انجام شود که به شنبه ۱۶ آذر موکول شد. در این طرح که قرار است ۴۰۰ هزار واحد مسکونی شامل ۲۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید، ۱۰۰ هزار واحد در شهرهای زیر ۵۰ هزار نفر از سوی بنیاد مسکن و ۱۰۰ هزار واحد در بافت‌های فرسوده احداث شود، متقاضیان می‌بایست متأهل یا سرپرست خانوار یا خودسرپرست بالای ۳۵ سال باشند؛ همچنین از سال ۱۳۸۴ به بعد در سامانه سازمان ثبت اسناد واملاک، نام آنها تحت عنوان مالکیت به ثبت نرسیده باشد و از ابتدای انقلاب تاکنون از مزایای خدمات دولتی در اختصاص وام مسکن، زمین یا مسکن رایگان (یارانه‌ای) برخوردار نشده باشند.
در این دور از نام نویسی‌ها، متقاضیان دریافت واحد مسکونی در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، یزد، کرمانشاه و همدان می‌توانند در برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن مشارکت کنند.
ثبت‌نام نخستین گروه از متقاضیان مسکن ملی روز ۲۱ آبان آغاز شد و مردم استان‌های سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و قم برای ثبت‌نام مسکن ملی در سایت https://tem.mrud.ir/مدارک خود را بارگذاری کردند. سه روز بعد مردم استان‌های گلستان، کهگیلویه و بویراحمد و کردستان با ثبت‌نام در سامانه مسکن ملی در روز ۲۵ آبان ماه در این طرح مشارکت کردند. استان کرمان قبلاً به‌عنوان پایلوت انتخاب شده بود و اکنون متقاضیان واقعی در این استان درحال شناسایی هستند. از روز گذشته، گروه‌هایی از ۵ استان در فرصت ۲ تا ۳ روزه در سامانه ثبت‌نام کردند و متقاضیان واقعی مسکن شناسایی می‌شوند.
این نخستین بار است که همزمان شهروندان سه کلانشهر (اهواز، کرمانشاه و همدان) امکان ثبت‌نام پیدا کرده‌اند. بر اساس مصوبه شورای عالی شهرسازی، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت، کلانشهر نامیده می‌شوند که در سال‌جاری دو شهر کرمانشاه و همدان توانستند وارد «باشگاه مثبت یک میلیون نفری ها» شده و به کلانشهر تبدیل شوند.
ثبت‌نام مسکن‌ ملی از روز گذشته تا ۱۴ روز دیگر ادامه خواهد داشت و مردم تهران در آخرین هفته ماه آذر می‌توانند در یکی از شهرهای جدید اطراف که فعلاً پرند و پردیس اعلام شده است ثبت‌نام کنند.
شرایط ثبت‌نام
متقاضیان ثبت‌نام در طرح اقدام ملی و افراد تحت تکفل باید فاقد زمین مسکونی یا واحد مسکونی از روز اول فروردین ماه ۸۴ به بعد باشند و پس از انقلاب اسلامی از امکانات نهادهای عمومی غیردولتی مربوط به تأمین مسکن شامل زمین، واحد مسکونی یا تسهیلات یارانه‌ای خرید یا ساخت واحد مسکونی استفاده نکرده باشد. به عبارتی فرم ‹‹ج›› در استعلام از سامانه مربوطه باید سبز باشد. شرط دیگر متأهل یا سرپرست خانوار بودن است. البته زنان خودسرپرست مشروط به داشتن حداقل ۳۵ سال سن می‌توانند در این طرح نام‌نویسی کنند. داشتن حداقل پنج سال سابقه سکونت در پنج سال اخیر در شهر مورد تقاضا از دیگر الزامات است. سابقه سکونت در شهر جدید مورد تقاضا یا در شهر مادر حداقل پنج سال خواهد بود. نداشتن منع قانونی برای دریافت تسهیلات بانکی نظیر چک برگشتی، تسهیلات معوقه و غیره، توانایی تأمین هزینه ساخت مسکن مازاد بر تسهیلات بانکی، امکان سپرده‌گذاری حداقل ۳۰ درصد هزینه ساخت مازاد بر تسهیلات بانکی از جمله دیگر شروط اعلام شده است.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.