اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
دستورالعمل صدور مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری منتشر شد

یک فصل‌الخطاب اصلاح‌پذیر

یک فصل‌الخطاب اصلاح‌پذیر
سعید سرابی مدیرکل دفتر نوسازی و تحول اداری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی

وزارت فرهنــــگ و ارشــــاد اسلامی در ادامه سیاست‌های شفاف‌ســــــــــــــــازی خــــود، دستورالعمل صدور مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری را بعد از مراحل کارشناسی منتشر کرد. این دستورالعمل در راستای اجرای مصوبه شورای راهبری توسعه مدیریت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به مرحله اجرا خواهد رسید. دستورالعمل صدور مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری در ۹ بند تدوین و ابلاغ شده است.

ابلاغ و انتشار دستورالعمل صدور مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری بدین معنا نیست که پیش از این آیین‌نامه یا شیوه‌نامه‌هـــــــــایی برای این آموزشگاه‌ها وجــــود نداشته است، بلکه این اقدام در راستای طرح ساماندهی مجوزها و خدماتی است که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام می‌دهد. خود را متعهد و موظف می‌دانیم یک دستورالعمل جامع و کامل تدوین کنیم تا به‌عنوان یک دستورالعمل نهایی ملاک عمل قرار بگیرد. آیین‌نامه جدید با توجه به دریافت نظرات بخش‌های تخصصی و مخاطبان و همچنین توجه به اسناد بالادستی مانند مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شده است.
در آیین‌نامه جدید صدور مجوز تأسیس آموزشگاه آزاد هنری، بخش تخصصی، نقش اصلی را در تدوین آن داشته و طبعاً نظرات مسئولان آموزشگاه‌ها و اصناف مرتبط دریافت و اعمال شده است.
در آیین‌نامه فعلی ایرادات و اشکالات قانونی که پیش از این وجود داشته مرتفع شده است. در این دستور‌العمل همچنین موضوع تفویض اختیارات و نقشی که ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها در مراحل صدور مجوز آموزشگاه‌های فرهنگی و هنری ایفا می‌کنند تعیین تکلیف شده است.
به‌هر‌حال یکی از اهداف ما در رسیدن به این دستور‌العمل‌ها شفاف‌سازی و دسترسی آزاد به اطلاعات است. با اجرای این دستور‌العمل مخاطب می‌داند پرونده کاری او در چه مرحله‌ای قرار دارد و در چه شورا و با چه ترکیبی بررسی می‌شود. می‌داند فرجام خواهی برای متقاضی آموزشگاه هنری به چه شکلی صورت می‌گیرد و اگر به هر دلیلی متقاضی، پرونده‌اش شامل دریافت مجوز آموزشگاه نباشد می‌داند به چه مرجعی باید مراجعه تا درخواست تجدیدنظر کند.
 این دستور‌العمل به‌صورت رسمی به مراجع ذیربط که در این دستور‌العمل عملکردی دارند، مانند دفتر آموزش‌های فرهنگی هنری وزارت فرهنگ مستقر در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در سراسر کشور، ابلاغ شده و نظارت بر رعایت آن در آموزشگاه‌های آزاد فرهنگی و هنری الزامی است. فراموش نکنیم یکی از نقاط قوت این دستورالعمل‌ها این است که فرآیند اصلاح آن در خودش دیده شده؛ چرا که ممکن است در اجرای کار نیاز به اصلاحاتی باشد که حتماً صورت خواهد گرفت.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار