اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
به مناسبت سالروز وفات حضرت معصومه(س)

عالمه آل محمد(ص)

عالمه آل محمد(ص)
اسماعیل علوی دبیر گروه پایداری

امروز – دهم ربیع الثانی – مصادف با رحلت حضرت معصومه(س) است. بانویی از تبار پاکان و صالحان و دارای آنچنان رتبه‌ای از ملکات معنوی که او را در جوار عصمت نشانده و تالی معصوم نموده است. آن حضرت(س) در اوج تقوای الهی و آگاهی‌های قرآنی، یکی از زبدگان عالم اسلام است که به قله کمال راه یافته و الگوی مسلمانی قلمداد می‌شود.

به‌ نقل‌از «عیون اخبار الرضا» هارون الرشید پس از به شهادت رساندن امام موسی کاظم(ع) (183.ق) از سوی برمکیان که نفوذ زیادی در دربار این خلیفه عباسی داشتند تحت فشار قرار گرفت تا فرزندش، امام رضا(ع)را که آن زمان مردی بالغ و 35 ساله بود به‌شهادت برساند.
در آن مقطع هنوز امام جواد(ع) متولد نشده و در صورت عملی شدن نیت شوم آنان، استمرار رسالت از طریق خاندان رسول گرامی اسلام با خطر و خلأیی جدی مواجه می‌شد. از این رو امام رضا(ع) به ناچار به‌شیوه غیبت ظاهری در مجامع عمومی روی آورده و از حضور در اجتماع، ایراد خطبه، دیدار با شیعیان و... اجتناب می‌نماید.
تا آنجا که برخی از مورخان از این دوره، با عنوان دوران سکوت امامان یاد می‌کنند و نحله واقفیه که قائل به توقف امامت در امام موسی کاظم(ع) هستند، مربوط به این دوره است. چهارسال بعد و به‌دنبال خشم هارون از برمکیان و طرد آنان از دربار عباسی (187.ق) شرایط برای امام رضا(ع) فراهم می‌شود تا ضمن حضور در اجتماع، در مسجدالنبی حلقه درسی تأسیس و به تعلیم مفاهیم مکتب بپردازد. در دوران غیبت امام رضا(ع) در صحنه اجتماع حضرت معصومه(س) پاسخگوی سؤالات و مراجعات شیعیان بود، از این‌رو آن حضرت را عالمه و محدثه لقب داده‌اند. میان حضرت معصومه(س) با برادرش امام رضا(ع) با وجود فاصله سنی 25 ساله، نسبتی از نوع نسبت و رابطه حضرت زینب(س) و اباعبدالله الحسین(ع) برقرار بود.
هردو بانوی بلند مرتبه در راه دفاع ازحقیقت و حقانیت شریعت محمدی(ص) رنج سفر برخود هموار نمودند تا برادرشان را یاری دهند و در این راه رنج‌های بسیاری دیدند. حضرت معصومه(س) یک سال بعد از هجرت اجباری امام رضا(ع) از مدینه عازم مرو شد تا کنار برادرش قرار گیرد و او را یاری دهد، اما در میانه راه – ساوه – براثر بیماری از ادامه مسیر باز ماند و 17 روز پس از انتقال به قم که مرکز شیعیان و دوستداران اهل بیت رسول خدا(ص)بود، رحلت نموده و درهمان جا به‌ خاک سپرده شد.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار