اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

جانسون حقیقت را نمی‌پذیرد، کوربین وعده می‌دهد

جانسون حقیقت را نمی‌پذیرد، کوربین وعده می‌دهد
‌گری یونگ مترجم: وصال روحانی

در کمتر از یک هفته تا انتخابات جدید در بریتانیا، دو حزب اصلی این کشور در حال تخمین زدن میزان اعتماد مردم به‌خود هستند. اما گویا از یاد برده‌اند که برای دلگرم کردن مردم کاری انجام نداده‌اند.

برای محافظه‌کاران که بوریس جانسون را در اریکه قدرت دارند، این انتخابات نشانگر این نکته است که مردم به نزاع‎های برگزیتی جانسون چگونه می‌نگرند و معتقد به برخورد عقلایی با آن هستند یا طراحی فاجعه‌ وار آن توسط دولت‌های اخیر را محکوم می‌کنند. برای حزب کارگر که جر‌می کوربین سرکرده آن است نیز این انتخابات آزمونی صریح و مستقیم است که نشان می‌دهد ادعاهایی که هر روز مطرح می‌کند و افشاگری‌هایی که به کرات صورت می‌دهد، تا چه حد از دید مردم قابل اجرا و اعتماد است. شکی نیست، جانسون زیر فشار بسیار بیشتری قرار دارد. او میراث دار حکومت لرزانی است که ترزا می‌ تحویل او داد و به‌هر دلیلی بر ایده‌های آن دولت در مورد لزوم جدایی از اتحادیه اروپا به هرقیمتی پای فشرده است، حال آنکه احتمالاً به قیمت ورشکستگی سیاسی محافظه‌کاران تمام خواهد شد. نشریات انگلیسی از دروغگویی‌های متعدد جانسون به مردم و حتی به‌ ملکه، قصه‌ها دارند و اگر ادعاهای او در مورد راضی و بدون مشکل بودن بخش‌های پزشکی و سلامتی کشور و وضعیت بیمارستان‌ها و برخی حرفه‌ها و صنوف به دروغ‌هایی عادی و مسخره تبدیل شده‌اند، نمی‌توان همین را درباره درخواست‌های جانسون از ملکه مطرح کرد، آن‌جا که از وی خواست برای مدتی محدود مجلس نمایندگان را معلق و پارلمان را تعطیل کند تا بتواند فارغ از تأثیرگذاری منفی این نهاد ریشه‌های باقی‌مانده همکاری اقتصادی بریتانیا و اتحادیه اروپا را از شریان‌های مالی و اجتماعی این کشور حذف و برگزیت را اجرایی کند. نسبت‌هایی که جانسون به حزب کارگر می‌دهد نیز تهمت‌هایی بیش نیست، از جمله زمانی که می‌گوید کوربین می‌خواهد ارتش بریتانیا را به‌کلی منحل و استفاده از نهادهای اطلاعاتی و جاسوسی بریتانیا را ممنوع کند. اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا هم با جانسون خوب نیستند و او را آدم لجوجی می‌دانند که هنوز اصرار به اجرای طرح (برگزیت) دارد.
کوربین به اندازه جانسون دروغ نمی‌گوید اما وعده‌هایش بیش از اندازه شده و مردم عادی هم پی‌برده‌اند که به‌سبب پیچیدگی شرایط موجود شاید قسمت اعظم وعده‌های وی غیر قابل اجرا باشد، بحران هویت در حزب کارگر که‌زاده شکست‌های متوالی مقابل محافظه‌کاران در اکثر انتخابات کشور از 1975 به این سو است، کوربین را هم به سوی زیاده‌روی‌های گفتاری سوق داده‎است. او در حالی بی‌محابا به جانسون حمله می‎کند که چیز روشن و قابل اجرایی را به‌عنوان طرح‌های جانشین برای رفع ایرادات کار وی رو نمی‌کند. کوربین البته به دردهای مردم هم در اظهارات خود اشاره می‌کند و این چاره کار و حلال مشکلات نیست. برکناری احتمالی جانسون یک خوشبختی برای مردم دردمند بریتانیا خواهد بود اما این شک اساسی وجود دارد که کوربین نیز در ویرانی حاصله که محصول یک مجادله تمام عیار و چهار پنج ساله بر سر برگزیت است، راههایی مؤثر برای عبور از مشکلات داشته باشد. انتخابات پنجشنبه انگلیس لاجرم این را هم خواهد گفت که مردم بریتانیا چند سال پس از رأی به برگزیت چگونه تغییر رویه داده و برای گریز از سقوط اقتصادی بیشتر اتحادیه اروپا را دوست خود می‌پندارند ولی میزان آمادگی جانسون برای شنیدن و پذیرش این موضوع اندک است و او از این انتخابات فقط تثبیت مجدد خود در دفتر نخست‌وزیری انگلیس را می‌جوید.
منبع: Guardian

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار