اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲۷ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

«مکرون» در نبرد «بازنشستگی» با مردم

«مکرون» در نبرد «بازنشستگی» با مردم

گروه جهان/ دو روز است، خیابان‎های پاریس تبدیل به میدان جنگ شده؛ از یک سو معترضانی که همزمان با اعتصاب فلج‌کننده کارکنان بخش‎های حمل‌ونقل به خیابان آمده‎اند، سنگ پرانی می‎کنند و از دیگر سو گلوله‎های گاز اشک‎آور پلیس است که به سمت آنها پرتاب می‎شود. نزاع بر سر قانون جدید بازنشستگی است. قانونی که تغییرات قابل توجهی در حقوق و زمان بازنشستگی ایجاد می‎کند.

به‌گزارش خبرگزاری «فرانس‎پرس»، از روز پنجشنبه تا شب گذشته، کارکنان حمل‌ونقل فرانسه همان‎طور که پیشتر اعلام کرده‎بودند، دست به یک اعتصاب سراسری زدند. در جریان این اعتصاب از 16 خط مترو پاریس تنها 5خط فعال بودند.
در بخش حمل‌ونقل هوایی نیز پروازهای داخلی و خارجی هواپیمایی فرانسه مختل بود. باتوجه به وضعیت اعتراض‎ها برخی اماکن عمومی گردشگری چون برج ایفل و موزه‎ها هم تعطیل بودند. همزمان با این اعتصاب‎ها سراسر فرانسه در آتش خشم معترضان می‎سوخت. وزارت کشور فرانسه خود تأیید کرده است که تنها در تظاهرات روز پنجشنبه 800 هزار نفر در 100 شهر این کشور علیه سیاست‎های اقتصادی «امانوئل مکرون» فریاد اعتراض سر دادند. این فریادها در ادامه اعتراض‎هایی است که از یک سال پیش توسط جنبشی که نام خود را «جلیقه زردها» گذاشته‌اند، شروع شده ‎است. «جلیقه زردها» نسبت به وضعیت مالیات و بهای سوخت معترض بودند. اما برگزارکنندگان اعتصاب‎های دو روز اخیر در سراسر فرانسه، از قانون جدید بازنشستگی ناراضی هستند. قانونی که «مکرون» معتقد است تا حالا ناعادلانه بوده است. تا پیش از تصویب قانون جدید، کارمندان و کارگران فرانسوی با بیش از 40 شکل مختلف بازنشسته می‎شدند. این سیستم بازنشستگی حدود 14 درصد از درآمد اقتصادی دولت را می‎بلعید. در حالی که مثلاً در آلمان، دولت 10 درصد درآمد خود را صرف بازنشستگان می‎کند. از همین رو «مکرون» با اعمال قانون جدید حقوق برخی بازنشستگان را کاهش داده و حداقل سن بازنشستگی را هم افزایش داده است. اما 69 درصد جامعه فرانسه مخالف این قانون جدید هستند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر