اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • پنج شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
تا پایان روز ششم 9806نفر داوطلب انتخابات مجلس شدند

با ورود چهره ها ثبت نام ها رونق گرفت

با ورود چهره ها ثبت نام ها رونق گرفت

گروه سیاسی/ چشم‌ها برای ثبت نام چهره‌های شاخص جریان‌های مختلف سیاسی به آخرین روز ثبت نام‌ها دوخته شده است. بر اساس تقویم انتخابات مجلس یازدهم، امروز آخرین فرصت داوطلبان برای مراجعه به فرمانداری‌ها و ستادهای انتخاباتی است. مراکزی که در دو روز پایانی هفته مطابق انتظار رونق بیشتری یافتند و بر همین اساس آمار ثبت نام از مرز عدد پیش‌بینی شده عبور کرد.

چنانکه بر اساس اعلام سید اسماعیل موسوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور، تا پایان روز ششم 9 هزار و 806 نفر شامل 8 هزار و 753 مرد و هزار و 53 زن در سراسر کشور ثبت نام کرده‌اند. با این حال بازار دعوت از افراد توانمند برای پا گذاشتن در این مسیر گرم بود. بویژه بیانیه‌های دعوتی که از سوی  احزاب و تشکل‌های اصلاح‌طلب منتشر شد و یخ طیف قابل توجهی از اصلاح‌طلبان را برای حضور در میدان رقابت آب کرد تا شرایط نسبت به چهار روز نخست که سهم طیف‌های مختلف اصولگرایان از فهرست داوطلبان پررنگ‌تر بود، تغییر کند.
بر اساس اعلام وزارت کشور ثبت‌نام داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس نسبت به دوره مشابه قبلی دست کم ۲۰ درصد افزایش داشته است، با این حال روز گذشته عبدالرضا رحمانی فضلی در حاشیه  بازدیدش از ستاد انتخابات کشور از  افرادی که می‌توانند در مجلس به ملت خدمت کنند خواست که دریغ نکنند و برای ثبت‌نام اقدام کنند. او تأکید کرد که وزارت کشور قانوناً اختیار تمدید مهلت ثبت نام را ندارد.
وزیر کشور درباره بحث احراز صلاحیت داوطلبان هم گفت: «تلاشمان این است توافقی  را که با شورای نگهبان به آن رسیده‌ایم در زمینه رسیدگی به صلاحیت همه داوطلبان، پیگیری کنند و متناسب با مر قانون و براساس مدارکی که باید مراجع چهارگانه ارائه کنند، کار پیش رود.» مراجع چهارگانه (وزارت اطلاعات، سازمان ثبت احوال کشور، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران و قوه قضائیه) که به گفته محمدابراهیم شوشتری رئیس کمیته استعلام ستاد انتخابات کشور، مدارک داوطلبان انتخابات مجلس به صورت روزانه برایشان ارسال شده است و  ۵ روز فرصت دارند تا نظر خود را به وزارت کشور اعلام کنند.
ثبت نام اصلاح‌طلبان و آب پاکی شورای نگهبان
از روز چهارشنبه که شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در فراخوانی از نخبگان و افراد واجد صلاحیت و سلامت برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم دعوت کرد و بعضی احزاب اصلاح‌طلب در بیانیه‌های جداگانه به حمایت از این رویکرد پرداختند، مشخص شد که این جریان سیاسی قصد دارد تعیین وضعیت خود را در انتخابات به روزهای پس از تأیید صلاحیت نامزدها احاله کند. هرچند به گفته یکی از نمایندگان عضو فراکسیون امید مجلس رویکرد شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در انتخابات پیش رو قهر با انتخابات نیست.
بر همین اساس روز پنجشنبه حضور چهره‌هایی مانند علی شکوری راد و آذر منصوری اعضای شورای مرکزی حزب اتحاد ملت برای ثبت نام در انتخابات خبرساز شد. چهره‌هایی که به قول شکوری راد  در عین سیاه پوشیدن برای کشتگان اعتراضات اخیر راه پیگیری مطالبات را از مسیر نهادهای انتخابی جستجو می‌کنند و نیامده‌اند تا حضور نمادین داشته باشند و رد صلاحیت شوند. روز گذشته هم اسماعیل گرامی مقدم سخنگوی حزب اعتماد ملی اعلام کرد که اعضای این حزب با توجه به خواست دبیرکل‌شان که در جلسه‌ای توسط فاطمه کروبی همسر او قرائت شد، برای کاندیداتوری در انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نامنویسی می‌کنند.
او با ابراز امیدواری نسبت به اینکه شورای نگهبان با عملکرد مناسب و قانونی خود که همان دریافت استعلام از چهار نهاد وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، اداره ثبت احوال و دادگستری است، صلاحیت‌ها را بر همان مبنا اعلام کند، گفت: حالا که در شرایط فعلی کمپین‌های «نه به انتخابات» شکل گرفته، حضور اصلاح‌طلبان به پرشور برگزار کردن انتخابات کمک خواهد کرد.
موضعی که دست‌کم در مورد برخی چهره‌های اصلاح‌طلب با موضعگیری غیرمستقیم سخنگوی شورای نگهبان مواجه شد. زیرا عباسعلی کدخدایی عصر دیروز  در صفحه توئیترش نوشت: «سیاسیون برای ورود به مجلس، صرفاً از برخی شرایط و گاه برخی موانع یاد می‌کنند، مثل محکومیت کیفری. در حالی که محکومیت‌های کیفری تنها یکی از موانع قانون  انتخابات مجلس است و موانع دیگری نیز در قانون ذکر شده.
 برای حضور در انتخابات، هم وجود شرایط لازم است و هم فقدان موانع ضروری!» در هر حال طی دو روز گذشته چهره‌های اصلاح‌طلب متعددی ثبت نام کردند از جمله اغلب اعضای فراکسیون امید مجلس. چهره‌هایی که همچنان بازگرداندن مجلس به جایگاهی که در قانون اساسی دارد را از اولویت‌های مهم مجلس می‌دانند. بعضاً همچون علی مطهری معتقدند عملکرد قابل دفاعی در مجلس داشته‌اند و با این حال تصریح می‌کنند: تشخیص این موضوع با مردم است و ما نمی‌توانیم درباره خودمان قضاوت کنیم.
با این حال تا ساعات پایانی ثبت نام از محمدرضا عارف رئیس این فراکسیون خبری نشد. انتشار این نقل محمدعلی وکیلی عضو هیأت رئیسه مجلس که «صبح امروز از دوستان شنیدم عارف نامزد انتخابات نمی‌شود» و این سخنان دیروز عارف که در جمع فعالان دانشجویی گفت«در 40 سال گذشته همیشه به تکلیفی که برعهده‌ام بوده عمل کرده‌ام و در آینده هم همینگونه عمل خواهم کرد» اما  از جوانان باانگیزه ونخبگان خواست در انتخابات مجلس یازدهم برای پیگیری مطالبات بحق مردم و جلوگیری از به حاشیه رفتن نهاد قانونگذاری کشور ثبت نام کنند سبب تقویت این گمانه شد که ممکن است بعد از علی لاریجانی ، عارف دومین غایب بزرگ انتخابات مجلس یازدهم باشد.
 ثبت نام گسترده اصولگرایان زیر سایه انشقاق
مطابق انتظار کلیت جریان اصولگرایی شامل جبهه پایداری، نواصولگرایان، اصولگرایان سنتی و برخی چهره‌های نزدیک به دولت محمود احمدی نژاد به صورت پرشماری دست کم در مرحله ثبت نام حضور دارند. تعددی که بر مبنای گمانه‌زنی این جریان سیاسی از احتمال پیروزی نشأت گرفته است و در عین حال بر احتمال انشقاقشان خواهد افزود. وضعیتی که تا همین جا انتشار یک فهرست زودهنگام تحت عنوان «لیست مردمی پویش گام دوم انقلاب» منبعث از طیف جبهه پایداری از عواقب آن بوده است. فهرستی که هم اعتراض اصلاح‌طلبان را برمبنای انجام تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در پی داشت و هم نارضایتی سایر اصولگرایان را به دلیل بر هم زدن بازی وحدت.
 آغاز ثبت نام برای خبرگان
از روز گذشته نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان نیز  آغاز شده است و تا ۲۱ آذر  ادامه دارد.  ثبت نام از داوطلبان میاندوره‌ای خبرگان در ستاد انتخابات کشور و پنج فرمانداری تهران، شیراز، قم، بجنورد و مشهد انجام می‌شود. در روز نخست ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان از تهران ۱۰ نفر، فارس یک نفر و قم ۱۱ نفر نام‌نویسی کرده‌اند.

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها