اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی

در نشست کمیسیون برجام چه گذشت؟

در نشست کمیسیون برجام چه گذشت؟

نماینده دائم روسیه تصریح کرد برغم اختلاف نظرها، همه اعضای این توافق به اتفاق خواستار حفظ برجام هستند.

چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان و مدیران کل سیاسی دقایقی پیش بعد از حدود سه ساعت، به پایان رسید.
«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران و «هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ریاست این نشست را برعهده داشتند. در هیات ایران، علاوه بر عراقچی، کاظم غریب‌آبادی سفیر و نماینده دائم ایران در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین هم حضور داشتند.

نشست امروز برای اولین بار در ساختمان نمایندگی اتحادیه اروپا در وین برگزار شد. پیش از این بطور معمول، نشست های کمیسیون مشترک برجام در هتل کوبورگ انجام می شد.

یک منبع نزدیک به هیات مذاکره کننده ایران به خبرنگاران گفت: با توجه به اعطای مجوز به گروهی از هواداران گروهک های تجزیه طلب وضدانقلاب به منظور تجمع در برابر هتل کوبورگ و احتمال ایجاد اخلال و مزاحمت در روند برگزاری نشست کمیسیون مشترک برجام،هیات ایرانی در اعتراض به این امر، تهدید به ترک محل مذاکرات و عدم شرکت در نشست کمیسیون مشترک کرد که نهایتا با پادرمیانی اتحادیه اروپایی به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک، محل برگزاری این نشست تغییر یافت.

معاون وزیر امور خارجه که در چند روز اخیر، روزهای پرکاری را در چین و ژاپن پشت سر گذاشته قرار است بعد از این نشست جلسات دوجانبه‌ای را در ارتباط با برجام داشته باشد.

کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون برجام در وین به سر می برد، بعد از حضور در این نشست، با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی نیز دیدار و درخصوص روابط و همکاری های دوجانبه گفت و گو خواهد کرد.

عراقچی پیشتر گفته بود هنوز امیدهایی برای نجات توافق هسته ای (برجام) وجود دارد اما این مساله در گرو پایبندی اروپایی‌ها به اجرای تعهدات خود است.

نشست امروز در حالی برگزار شد که با توجه به گام چهارم ایران در خصوص کاهش تعهدات در چارچوب برجام، وزیرامور خارجه فرانسه نسبت به فعال کرده سازوکار حل اختلاف تهدید کرده بود.

مکانیسم حل اختلاف پیش بینی شده در برجام اینگونه است که اگر یکی از طرف‌های برجام به این جمع‌بندی برسد که طرف دیگر به تعهدات ذکر شده در این توافق پایبند نیست، می‌تواند به کمیسیون مشترک شکایت کند.

با این حال عباس موسوی سخنگوی وزیر خارجه ایران اظهارنظر وزیر امور خارجه فرانسه را غیر سازنده خواند و تصریح کرد که عقب نشینی ایران از تعهداتش اقدامی قانونی علیه اقدام غیرقانونی آمریکا برای خروج یکطرفه ار برجام است.

عراقچی: همه اعضای برجام آمریکا را ریشه تنش‌ها می‌دانند

 معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران پس از پایان چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام که روز جمعه در وین برگزار شد، گفت: در این نشست همه اعضا صحه گذاشتند که آمریکا ریشه تنش‌ها در برجام است.

سیدعباس عراقچی در گفت و گوبا خبرنگاران افزود: همه اعضا تاکید داشتند که بدون برخورداری ایران از برجام، نمی توان این توافق بین المللی را ادامه داد.

عراقچی همچنین درخصوص اولین ملاقات خود با رافائل گروسی مدیرکل جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی که بلافاصله پس از نشست کمیسیون مشترک برجام انجام شد، این ملاقات را مفید ارزیابی کرد و گفت: برای شروع کار، ملاقات خوبی بود.

وی افزود: مدیرکل جدید آژانس تاکید کرد که همکاری های سابق این نهاد بین المللی با ایران باید حفظ شود.

به گفته عراقچی، در این ملاقات درخصوص برخی مسائل و راه حل ها بحث و تبادل نظر شد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران عصر جمعه پس از پایان چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، با رافائل گروسی مدیر کل جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین دیدار کرد.

دو طرف در این ملاقات درباره روابط و همکاری‌های دوجانبه گفت‌وگو کردند.

گروسی پس از درگذشت «یوکیا آمانو» مدیرکل پیشین آژانس، برای هدایت این نهاد انتخاب شد. او نخستین فرد از منطقه آمریکای جنوبی است که در این سمت ایفای نقش می‌کند.

مدیرکل آژانس اتمی درباره دیدگاه خود درباره رابطه با ایران به خبرنگاران گفت: در این زمینه من فرد جدیدی در این سازمان هستم. لذا باید با هم بنشینیم، شروع به صحبت کنیم و کارها را آغاز کنیم.

وی افزود: اجازه دهید گفت‌وخود با ایران را شروع کنم. فکر نمی‌کنم اینکه پیش از صحبت کردن با آن‌ها موضع خودم در قبال رویکردشان را اعلام کنم، کار مناسبی باشد. منصفانه هم نیست.

گروسی می‌گوید که به صورت کلی در موضوع بازرسی‌ها از جمله درباره ایران، «سختگیر اما منصف» خواهد بود. او به رویترز گفته است که از بازرسی‌هایی که تیم آژانس تاکنون داشته‌اند، رضایت دارد.

وی با آنکه گفته است در ارتباطاتش فعال‌تر از یوکیا آمانو مدیرکل پیشین آژانس خواهد بود، تاکید کرد که در عین حال همچون او هیچ اظهارنظری درباره وضعیت توافق هسته‌ای برجام نخواهد کرد.

اشمید: حفظ برجام وظیفه جمعی ما است
معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر وظیفه طرف‌های برجام در حفظ این توافق، از همه اعضا خواست تلاش‌های خود را تشدید کنند.

«هلگا اشمید» معاون مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به همراه «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر خارجه ایران ریاست کمیسیون مشترک برجام را بر عهده دارد، جمعه شب در پیامی توئیتری بدون اشاره به بدعهدی طرف های اروپایی در عمل به وظایف برجامی نوشت: [در این نشست] درخواست جدی از ایران داشتیم که با پایبندی کامل به برجام گرایش منفی اخیر را برگرداند.

نماینده روسیه: همه اعضای برجام خواستار حفظ آن هستند

نماینده دائم روسیه در نهادهای بین‌المللی در وین و از دیپلمات‌های حاضر در چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام، پس از پایان این نشست تصریح کرد برغم اختلاف نظرها، همه اعضای این توافق به اتفاق خواستار حفظ برجام هستند.

میخایئل یولیانف که صبح امروز در صفحه توئیتر خود نوشته بود که نگرانی ها درباره برجام روبه افزایش است، عصر امروز در توئیت دیگری اراده همه اعضای باقی مانده در برجام برای حفظ این توافق بین المللی را مورد تاکید قرار داد.

این دیپلمات روس نوشت: همه اعضای برجام نسبت به ضرورت حمایت از برجام و متعهد بودن به آن کاملا اتفاق نظر دارند.

وی نوشت: این مهم، اصلی ترین نتیجه بحث های انجام شده در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام است.

نماینده چین: مکانیسم ماشه برجام فعال نمی‌شود

«فو سونج» مدیر کل سیاسی وزارت خارجه چین اعلام کرد که این کشور تمایلی به فعال کردن سازوکار حل اختلاف ندارد.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا، این دیپلمات چینی این مطلب را بعد از پایان چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در گفت و گو با خبرنگاران مطرح و تصریح کرد که بین تمام اعضا این اشتراک نظر وجود داشت که آمریکا مقصر اصلی بحران به‌وجود در برجام است.

او همچنین گفت که از ایران خواسته شد تا به پایندی کامل تعهداتش در برجام بازگردد.

آلمان خواستار عقب‌نشینی ایران از گام‌های کاهش تعهدات برجامی شد

همزمان با برگزاری چهاردهمین نشست کمیسیون مشترک برجام در وین، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان بدون اشاره به بی‌توجهی اروپایی‌ها به تعهدات فراموش شده خود در قبال این توافق بین المللی، گفت که ایران باید از گام هایی در مسیر کاهش تعهدات برجامی خود برداشته، به عقب بازگردد.

به گزارش روز جمعه خبرگزاری آسوشیتدپرس، کریستوفر برگر بدون اشاره به نقض صریح برجام از سوی آمریکا و بی‌عملی اروپایی‌ها در قبال این توافق بین المللی، در گفت و گو با خبرنگاران در برلین، مدعی نقض برجام از سوی ایران شده است.

این دیپلمات آلمانی گام های ایران را غیرقابل قبول دانسته و گفته است که دیپلمات ها در نشست امروز کمیسیون مشترک برجام در وین، این موضوع را به طرف ایرانی یادآور خواهند شد.

برگر گفت: (در نشست وین) تاکید خواهیم کرد که ایران باید از گام های برداشته شده در جهت نقض برجام، بطور کامل به عقب بازگردد./ ایرنا

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین اخبار
پربازدیدها