اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

شلیک به مغز روشنگری

شلیک به مغز روشنگری
‌ هیأت تحریریه نیویورک تایمز مترجم: وصال روحانی

ارائه گزارش‌هایی درباره روزنامه‌نگاران حقیقت‌جوی کشته شده به‌گونه‌ای ادامه بخشیدن به‌کارهای ناتمام مانده آنان است و دافنه کاروانا گالیزیا از کشور مالت ژورنالیستی از این قبیل بود.

وی در ماه اکتبر سال 2017 طی یک واقعه بمب‌گذاری در اتومبیلش جان‌خود را از دست داد و شرایط او به قدری خطیر و سیاسی بود که جوزف ماسکاست نخست‌وزیر این کشور اروپایی که سکنه‌آن از 450 هزار نفر فراتر نمی‌روند اعتراف کرد وی به‌سبب افشاگری‌ها و رو کردن اسامی و اقدامات خلافکاران متعدد، عملاً فهرستی طولانی از افراد مظنون به ترور خود را پیش روی مسئولان قرار داده و به‌سختی می‌توان فهمید کدام یک از آدم‌های مغبون شده‌از گزارش‌های افشاگرانه وی دست به اقدام تلافی‌جویانه زده‌اند.
گالیزیا در روزهای منتهی به مرگ روی پرونده‌ای کار می‌کرد که عملکرد کمپانی‌های متخلف مرتبط با برخی سیاستمداران ارشد مالت را مورد بررسی قرار می‌داد. چند روز بعد از آن حادثه تلخ سه مرد بازداشت شدند و اتهام‌شان دریافت دستمزدی 165 هزاردلاری برای به‌قتل رساندن گالیزیا بود که در زمان مرگ 53 سال سن داشت. با این حال پس‌از بازداشت تقریباً تصادفی یک مظنون دیگر که به‌نظر می‌رسید «واسطه» خلافکاران باشد، ماجرا به شکل دیگری درآمد. وی پیشنهاد کرد که در ازای ارائه اطلاعاتی درباره مرگ گالیزیا از مصونیت برخوردار و از خطر حملات گروه‌های مرتبط با مرگ این روزنامه‌نگار مصون بماند. در نهایت هفته پیش یکی از تاجران بزرگ مالت و از مظنون‌های اصلی در ماجرای مرگ گالیزیا در شرایطی بازداشت شد که می‌کوشید با قایق بزرگ تفریحی‌اش بگریزد. وی نیز به‌نوبه خود مدعی شد که در صورت بخشیده و مختومه اعلام شدن پرونده تخلف‌هایش دست‌های افرادی را در پرونده مرگ گالیزیا رو می‌کند که به‌نخست‌وزیر مالت بسیار نزدیک‌اند. پی‌آمد آن ماجرا گردهم آمدن تعداد زیادی از هواداران روزنامه‌نگار فقید مالتی و بویژه اقوام و آشنایان وی در مقابل ساختمان نخست‌وزیری مالت واقع در شهر واله‌تا و درخواست استعفای او بود و در نهایت یکشنبه این هفته جوزف ماسکات گفت از این سمت کنار می‌رود اما نه زودتر از 12ژانویه 2020 تا حزب وی فرصت کافی برای انتخاب جانشین او را داشته باشد.
این در حالی است که هنوز هیچ سند و مدرک روشنی به‌دست نیامده که اثبات کند بین ماسکات و مرگ گالیزیا یا شخص نخست‌وزیر و کمپانی‌های متخلف مرتبط با مرگ ماسکات روابط و گفت‌وگوهایی جریان داشته است.
همه این فعل و انفعال‌ها و ایهام‌ها از آن رو اسباب حیرت می‌شود که مالت یک کشور خارج از چرخه‌های رایج حکومتی در اروپا و یک قلمرو پرت افتاده و غیر مدرن نیست و برعکس عضو رسمی و صاحب حق رأی اتحادیه اروپا (EU) است که از قضا یک دوران رشد اقتصادی را سپری می‌کند که این شکوفایی به‌سبب رونق صنعت توریسم در این کشور زیبا و البته معاف بودن مالت از تعرفه‌های مالیاتی سنگین است که نمونه آن فقط در موناکو و لیختن اشتاین مشاهده شده است. در چنین کشوری گالیزیا به‌جای آسایش طلبی و کنار آمدن با این و آن و دریافت مواهب و رشوه‌های مرتبط با آن ترجیح داد که در روزنامه‌های محل کارش و پیج شخص‌اش دست‌های خلافکاران اقتصادی و سیاسی را رو و آن قسمت از جامعه مالت را افشا کند که زیر پوششی از فریب و ظاهر‌سازی قرار دارد و تیرگی و بدکرداری از آن می‌بارد و تاوان شدیدی هم بابت این ماجرا با از دست دادن جانش داد. یک دوست و همکار گالیزیا بهترین توصیف را از شخصیت وی و دلایل حذف وی داده و متذکر شده است که؛ «مردم را معمولاً به‌خاطر چاپ مطالب غیر واقعی و اتهام‌های دروغین به قتل نمی‌رسانند و مقتولین قطعاً انگشت روی نقاطی حساس و واقعی از روند اجتماعی گذاشته‌‌اند. متأسفم که بگویم پس‌از مرگ گالیزیا هم اوضاع مالت همان قدر تیره و نا‌امید‌کننده است که پیشتر بود.»

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر