فراخوان اصلاح‌طلبان برای ثبت نام در انتخابات مجلس

معاون وزیر کشور: مردم انتخابات را از مسائل فرعی جدا می‌دانند

سیاسی /
شناسه خبر: 521373

گروه سیاسی/ در چهارمین روز ثبت نام داوطلبان حضور در انتخابات مجلس یازدهم چهره‌های آشنای بیشتری در ستاد‌های انتخابی حضور یافتند. با این حال هنوز از ثبت نام چهره‌های تأثیرگذارتر دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصولگرا خبری نیست و به نحو قابل ملاحظه‌ای سهم اصلاح‌طلبان از ثبت نام‌ها تا این لحظه کمتر بوده است.

با این حال روز گذشته  شورای عالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در فراخوانی از نخبگان و افراد واجد صلاحیت و سلامت برای ثبت نام در یازدهمین دوره انتخابات مجلس یازدهم دعوت کرد. به گزارش ایلنا، در این فراخوان آمده است: شورای عالی سیاستگذاری جبهه اصلاح‌طلبان ضمن درک شرایط خطیر کشور و فشارهایی که بر گرده مردم سنگینی می‌کند، بر ضرورت استفاده از ظرفیت‌های کشور برای پیگیری خواست و مطالبات مردم، از همه نخبگان، زنان و مردان واجد صلاحیت و سلامت  دعوت می‌کند تا در مهلت مقرر در انتخابات یازدهمین دور مجلس شورای اسلامی ثبت نام کنند و اجازه ندهند شأن و جایگاه نهاد قانونگذاری کشور از رأس به حاشیه رود.
در عین حال فرزند مهدی کروبی نیز دیروز در توضیح پیامی که فاطمه کروبی در نشست استانی حزب اعتماد ملی به نقل از همسرش قرائت کرد و در آن بر شرکت فعال در انتخابات تأکید شده بود، گفت که سخنان پدرش دعوت از چهره‌های شاخص سیاسی همه احزاب بوده است که از ترس رد صلاحیت، خودسانسوری نکنند بلکه در انتخابات نامزد شوند.
بر اساس آمار اعلامی از سوی سخنگوی ستاد انتخابات کشور تا پایان ساعت ثبت نام در روز چهارم 4 هزار و 781 نفر در انتخابات مجلس یازدهم ثبت نام کردند. از این تعداد ۸۸ درصد مردان و ۱۲ درصد را زنان تشکیل می‌دهند. سیداسماعیل موسوی ادامه داد: ۴ درصد از این میان تحصیلات حوزوی، ۱۳ درصد دکترا و ۷۷ درصد کارشناسی ارشد دارند و مابقی لیسانس و دیگر رده‌های تحصیلی را دارا هستند. سخنگوی ستاد انتخابات تأکید کرد: استان‌های تهران، اصفهان و خراسان رضوی بیشترین داوطلبان را داشته‌اند و ۳ نفر هم از خارج از کشور ثبت‌نام کرده‌اند و در نهایت به طور متوسط ۱۶ نفر برای هر کرسی رقابت می‌کنند.
روز گذشته معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات در گفت‌وگو با ایرنا، درخصوص تأثیر گذاشتن وقایع هفته‌های گذشته درخصوص افزایش قیمت بنزین، گفت: مردم خودشان را برای تعیین سرنوشت کشورشان مسئول می‌دانند و انتخابات را با مسائل فرعی خلط نمی‌کنند. جمال عرف در عین حال تأثیر اعتراضات را به کلی نفی نکرد اما گفت: به عنوان متغیر تأثیرگذار قطعی هم نباید به آن نگریست.
آیت‌الله جنتی، دبیر شورای نگهبان نیز در جلسه روز گذشته این شورا با تأکید بر اینکه مردم افراد شایسته را به عنوان نماینده راهی مجلس کنند، گفت: مجریان و ناظران در برگزاری انتخابات دقت لازم را داشته باشند تا انتخابات به شکل سالم برگزار شده و برای مردم اطمینان‌بخش باشد.
جنتی با بیان اینکه شایسته‌گزینی با این قانونی که در اختیار داریم برای شورای نگهبان امکان‌پذیر نیست، افزود: لذا ما براساس شروطی که در قانون فعلی و به صورت حداقلی است، صلاحیت‌های داوطلبان را بررسی می‌کنیم.‌

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.