اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۹ اسفند ۱۳۹۸
واکنش رئیس دفتر رئیس جمهوری به اظهارات علی مطهری:

رئیس جمهوری مخالف اصلاح قیمت بنزین نبود

رئیس جمهوری مخالف اصلاح قیمت بنزین نبود

گروه سیاسی/ رئیس دفتر رئیس جمهوری در پاسخ به این گفته علی مطهری که رئیس ‌جمهوری مخالف گران شدن نرخ بنزین بوده است، گفت: آقای رئیس ‌جمهوری مخالف اجرای این طرح نبودند. اگر آقای مطهری این صحبت را کرده باشد که رئیس‌جمهوری مخالف بودند ولی رهبری دستور دادند، من این سخن را تأیید نمی‌کنم.

به گزارش ایرنا، محمود واعظی که روز گذشته در حاشیه نشست هیأت وزیران با خبرنگاران سخن می‌گفت، در واکنش به اظهارات رئیس صدا و سیما مبنی بر اینکه روز پنجشنبه از گران شدن نرخ بنزین مطلع شده‌اند نیز افزود: خود ما هم زودتر از روز پنجشنبه از گران شدن نرخ بنزین مطلع نشدیم. البته در جلسه روز چهارشنبه دولت، آقای رئیس‌جمهوری در جریان همه مسائل بنزین بوده و درباره مسائلی نظیر نحوه پرداخت یارانه‌های آن بحث کردند اما مسأله اصلی موضوع زمان بود. او با اشاره به تجربه گذشته ایجاد صف‌های طولانی، مقابل پمپ بنزین‌ها ادامه داد: روز چهارشنبه آقای رحمانی فضلی در دولت گزارشی ارائه کرد. رئیس ‌جمهوری هم به وزیر کشور گفت زمان اجرای افزایش نرخ بنزین با شما باشد و خودتان مشورت کنید و پس از بررسی، تصمیم‌گیری کنید. رئیس دفتر رئیس جمهوری همچنین با اشاره به تصمیم دولت برای رسیدگی به اوضاع آسیب دیدگان ناآرامی‌های اخیر گفت: کمیته‌ای سه نفره متشکل از وزیر کشور، وزیر دادگستری و معاون حقوقی رئیس ‌جمهوری بررسی موضوع اعتراضات اخیر را بر اساس ابلاغ برعهده گرفتند و قطعاً بخشی از کسانی که در اتفاقات رخ داده حضور داشتند یا رهگذر بودند یا در حال تماشا بودند یا کسانی بودند که قصد آشوب و اغتشاش نداشتند و به نوعی آسیب دیدند. دولت وظیفه خود می‌داند در این زمینه بررسی‌های لازم را انجام دهد تا کسانی که بی‌گناه هستند، حسابشان از آشوبگران جدا شود.  واعظی درباره رویکردهای تخریبی علیه دولت هم گفت: این رفتارها جدید نیست و در این ۶ سال گذشته با این پدیده مواجه بودیم که انتخابات تمام شده اما رقابت‌ها و صف‌بندی‌ها تمام نشده است. الان هم فصل انتخابات است و بسیاری از منتقدانی که یا خود علاقه‌مند رفتن به مجلس هستند یا می‌خواهند دوستان همفکر خود را به مجلس بفرستند؛ دیواری کوتاه‌تر از دولت پیدا نمی‌کنند؛ دولت همیشه از نقد سازنده استقبال می‌کند اما در فضایی که دولت برای نقد گروه‌ها به وجود آورده عده‌ای پا را فراتر از انتقاد گذاشته و دولت را تخریب کرده و اتهام‌زنی می‌کنند. رئیس دفتر رئیس جمهوری درباره رئیس مستعفی هلال احمر هم گفت: وی برای شرکت در اجلاسی در ژنو اجازه گرفت که ما موافقت کردیم و اطلاعی از ممنوع الخروجی وی نداشتیم و من هم تازه شنیدم. او گفت سفر رئیس جمهوری به مالزی و ژاپن احتمالاً در اواخر این ماه (آذر) انجام می‌شوند.
ربیعی: بحث رئیس جمهوری در موضوع بنزین سلب مسئولیت از خود نبود
سخنگوی دولت هم با بیان اینکه همه قوا در تصمیم (اصلاح قیمت سوخت) مسئولیت دارند، گفت: مقام معظم رهبری صرفاً مصوبه سران سه قوه را تأیید کردند. یکبار این مصوبه به محضر ایشان رفت، آن را برگرداندند و گفتند هر سه با هم اتفاق نظر داشته باشید. نهایتاً همه سران آن را تصویب کردند و رهبری آن را تأیید کردند.
به گزارش ایسنا، علی ربیعی به انتقادات مطرح شده پیرامون عملکرد دولت در موضوع اصلاح نرخ بنزین و مواضع رئیس جمهوری پس از آن پرداخت و گفت: «از اینکه دولت اینقدر نقد می‌شود خوشحالم؛ شاید در هیچ دوره‌ای در تاریخ ایران، دولت اینقدر نقد نشده است. قطعاً نظر رئیس ‌جمهوری به این معنا نبود که مسئولیتی از خودش را به دیگری منتقل کند ولی بحث تفویض اختیار به شورای امنیت کشور مطرح بود.» او در ادامه افزود: اجرای کامل و هماهنگ مصوبه سران قوا و تعیین روز و ساعت شروع طرح به شورای امنیت کشور که هم نمایندگان مجلس در آنجا حضور دارند و هم تمامی نیروهای انتظامی و نظامی، قوه قضائیه و صدا و سیما در آنجا عضو هستند، سپرده شد که ملاحظات اجتماعی و ملاحظات سیاسی را در نظر بگیرند با رایزنی با دستگاه‌های تصمیم‌گیر و انتخاب کنند و مخیر بودند که بین یکی از پنجشنبه‌ها تصمیم‌گیری کنند. ربیعی ادامه داد: بنابر این بحث رئیس جمهوری قطعاً به این معنا نبوده که از خود سلب مسئولیت کند و براساس مخیر بودن وزیر کشور و شورای امنیت کشور بوده است. ربیعی در موضعی که احتمالاً به انتقادات از لحن روحانی در بیان
بی اطلاعی‌اش از زمان اجرای بنزین اشاره داشت، گفت: گاهی وقت‌ها میمیک (زبان) صورت من بروزی دارد که با زبان دلم متفاوت است ولی نباید در این زمینه قضاوت سریع انجام دهیم. سخنگوی دولت درباره ادعاهای مطرح شده مبنی بر اصرار رهبری بر افزایش قیمت بنزین تأکید کرد: آنچه رهبری بر آن مصر بودند اصلاح ساختار اقتصادی کشور بود، ایشان به جلوگیری از واردات بی رویه و قاچاق اصرار داشتند و خواهان گسترش صادرات و استقلال بودجه از درآمد نفت هستند. ربیعی خاطرنشان کرد: من فکر می‌کنم حضور مقام معظم رهبری در دفاع از این تصمیم حضور درستی بوده است و تفکیکی که روز اول ایشان  از جوانان هیجانی کردند، بخوبی و هوشمندانه نشان می داد که مردم هم در این اعتراضات حاضر بوده‌اند و این تفکیک راهگشای ما برای اظهار نظر شد تا یکسره همه معترضان را محکوم نکنیم. او در ادامه  افزود: در بحث جانباختگان حوادث اخیر هم که مقام معظم رهبری با مطرح کردن این موضوع، برای ما شرایطی را مهیا کردند تا بتوانیم تصمیمات خوبی را اتخاذ کنیم تا حق جامعه هم از بین نرود.
رحیمی: لاریجانی اجرای طرح بنزین را در جلسه غیرعلنی به نمایندگان اعلام کرد
در بحث‌های مربوط به بنزین، اظهارات عضو هیأت رئیسه مجلس نیز جالب توجه است. به گزارش ایسنا، علیرضا رحیمی در واکنش به سخنان علی مطهری که منکر اعلام اجرای مصوبه بنزین از سوی  لاریجانی به نمایندگان شد، گفت: روز سه‌شنبه در جلسه غیرعلنی، آقای لاریجانی تصمیم سران قوا درخصوص افزایش قیمت بنزین را به اطلاع نمایندگان رساند و گفت ظرف چند روز آینده دولت طرح بنزین را اجرا می‌کند. وی افزود: در آن جلسه حتی آقای نعمتی تذکر داد که این طرح به دلیل اینکه کارت سوخت عده زیادی آماده نشده، مشکلاتی ایجاد می‌کند که آقای لاریجانی به ایشان گفت این اشکالات را به وزیر کشور منتقل کنید تا رفع کند. لذا تردیدی نیست که رئیس مجلس روز سه‌شنبه به نمایندگان اطلاع داده بود که دولت طرح بنزین را عملی می‌کند.
 

کپی
نظرات
نظرات | 0 نظر

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.