وزیر بهداشت و درمان از اقدامات انجام شده جهت تامین مجدد واکسن آنفلوآنزا خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته ظرف هفته آینده واکسن آنفلوآنزا مجددا وارد بازار خواهد شد.

سعید نمکی در حاشیه نشست هیات دولت درباره بیمه ناباروری و برنامه این وزارتخانه برای این موضوع گفت: برای درمان ناباروری به تمام استان‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ کردیم که باید هر کدام از استان‌ها یک مرکز مجهز درمان ناباروری داشته باشند و اینها را تحت پوشش بیمه رایگان قرار دادیم و قرار است تا سه نوبت داروهای آن‌ها به‌طور مجانی داده شود.

وی درباره تاثیر تحریم‌ها بر بخش دارو و راهکار این وزارتخانه در این‌باره گفت: بزرگترین کمک ما این است که در شرایط سخت امروز داروها را با دور زدن تحریم‌ها فراهم کردیم و ارز را روی ۴۲۰۰ نگه داشتیم تا داروهای اساسی گران نشود.

وزیر بهداشت درباره شیوع بیماری آنفلوآنزا در کشور اظهارکرد: آنفلوآنزا شیوع بالایی در سال ۹۴ با ویروس H۱N۱  داشت که یک نوع ژنوتایپ کشنده و پرمشکل نسبت به ویروس آنفلوآنزاهای دیگر است. در سال ۹۵ ، ۹۶ و ۹۷ نوع H۳ N۲ داشتیم که تهاجمش کمتر است. امسال دو هفته زودتر از آنچه پیش‌بینی می‌شد گرفتار موجی از ویروس H۱N۱ شدیم.

وی افزود: از بین بیماران تنفسی بیش از ۴۰۰۰ نفر بستری شدند که تعدادی از آنها H۱ N۱ شان مثبت بود. آمار ابتلا و مرگ و میر را سخنگوی معاونت بهداشت هفتگی اعلام می‌کند ولی در حال حاضر بیماری قابل کنترل است و تا حدود هشت تا ۱۰ روز دیگر این بیماری فروکش می‌کند.

نمکی در پایان گفت: با رعایت اصول بهداشتی مثل شستن دست‌ها و استفاده از ماسک و خودداری از روبوسی نگرانی عمده‌ای در زمینه ابتلا به آنفلوآنزا نداریم. واکسن بیش از ۲۸ تا ۳۰ درصد نمی‌تواند مانع انتقال بیماری شود. بهترین راه‌های جلوگیری از انتقال بیماری این است که مردم آموزش ببینند و واکسن را برای گروه‌های پرخطر توصیه می‌کنیم و ما این را در اختیار مراکز درمانی و بیمارستان‌ها قرار دادیم و داروخانه‌ها نیز آن را تامین کردند و می‌توانند در اختیار مردم قرار دهند.

تامین مجدد واکسن آنفولانزا
 

 

همچنین، به گزارش ایسنا دکتر سعید نمکی_ وزیر بهداشت، صبح امروز از اقدامات انجام شده جهت تامین مجدد واکسن آنفلوآنزا خبر داد و گفت: با پیگیری‌های صورت گرفته ظرف هفته آینده واکسن آنفلوآنزا مجددا وارد بازار خواهد شد. البته پیش از آن نیز واکسن آنفلوآنزا از طریق وزارت بهداشت و داروخانه‌های بخش خصوصی در اختیار مردم قرار می‌گرفت.

وی با تاکید بر اینکه طبق نتایج علمی واکسن آنفلوآنزا بیش از حدود ۲۸درصد نمی‌تواند باعث پیشگیری از بروز بیماری شود،‌ خاطرنشان کرد: بهترین راه جلوگیری از انتقال ویروس مراقبت‌های اولیه و آموزش مردم است.

بیشتر بخوانید:

دانش آموزان برای پیشگیری از آنفولانزا به این نکات توجه کنند

/ایسنا

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.