اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۸ بهمن ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

کلمات کلیدی
قزوین زمانی پایتخت بود و اولین خیابان مدرن ایران در آن ساخته شد

باغ‌های خوب، بازارهای بسیار

باغ‌های خوب، بازارهای بسیار
صالح تسبیحی

درست همان وقت، همان روزی که شاه اسماعیل شمشیر بر دست، از دروازه شهر باستانی«کاسپین» عبور کرد تا لشکر از پیش شکست خورده ملوک الطوایف گریزنده را بتاراند، باد لشکرش، عظمت و شکوه آینده را به این شهر آورد و قزوین کهن که در شاهراه ابریشم زنده بود و می‌تپید، بزرگ شد و بناهای بسیاری در آن بالا رفت.

 به قزوین که بروی، بیشترین بناهای تاریخی را میبینی و میشناسی و نخستین خیابان ایران را کشف میکنی که صفویان به سبک اروپاییهای زمان خود بنایش کردند و برای نزدیک به شصت سال شاه صفی در آن خیابان از سربازانش سان میدید. گفتهاند افغانها وقتی اصفهان را گرفتند به قزوین آمدند و شهر را اشغال کردند و فرزند شاه سلطان حسین را خلع کردند اما این شهر جلوی افغانها ایستاد و در واقعهای که به «لوطی آباد» معروف است قزوینیان با افاغنه در افتادند و آنها را بیرون راندند.

یک گشت یک روزه در قزوین نشان میدهد این شهر یک موزه بزرگ کمتر شناخته شده است وبرای آنهایی که علاقهمند به آثار تاریخی هستند و از معماری اسلامی لذت میبرند یکی از بهترین جاهاست.

بازار سعد السلطنه و کاروانسرا و تیمچههای خشتی قزوین نمونهای عالی از معماری ایرانیان دورانهای مختلف است.

ناصر خسروی جهانگرد (که خود از داعیان اسماعیلی بود) درباره قزوین نوشت است: «باغستان بسیار داشت؛ بیدیوار و خار و هیچ مانعی از دخول در باغها. و قزوین را شهری نیکو دیدم باروی حصین و کنگره بر آن نهاده و بازارهای خوب»

قزوینیان رسوم جالبی دارند از جمله پنجاهمین روز بهار را در دل طبیعت میگذرانند و به آن میگویند پنجاه به در.

در آب قزوین فرهنگ و هنر رخنه کرده و بیشترین تعداد خوشنویسان ایرانی در این شهر باشنده بوده و زیستهاند. از مشاهیر تاریخ معاصر قزوین میتوان به منیر فرمانفرماییان، عبدالمجید طالقانی، حامد جابرها، سید اشرفالدین قزوینی، دهخدا، عماد الکتاب قزوینی، میرعماد و دیگران اشاره کرد.

فوت و فن‌ حسن صباح و قلعه اش

برای یک گشت دو روزه، شهر قزوین پر و پیمان است اما آنچه این شهر را ممتاز میکند، گذشته از مدنیت دیرپایش، بناها و تاریخ پیرامونی آن است که با خود روایاتی از مهمترین رخدادهای تاریخی به یاد دارند: الموت، قلعه مرموز حسن صباح، در نزدیکی قزوین بر فراز صخرهای بر پا بود و «حشاشین» از دالانهای پنهانی در دامنه رفت و آمد میکردند. میگویند این قلعه را هلاکوی مغول به آتش انداخت و از پشت این آتش، قلعه حسن صباح دیگر هرگز بر نخاست. هلاکو در راه بغداد و به قصد منقرض کردن عباسیان از الموت گذشت و موفق شد به قلعه نفوذ کند. اکنون از این بنای مهم تلی ویرانه باقی مانده است اما همین ویرانه نشان از شکوه رازآمیز قلعه خودمختار حشاشین میدهد. برای رفتن به الموت تا پای کوه جاده هست و مقداری از پایین تا بالا باید پیاده رفت.

‌ بومگردی به قیمت هتل 5ستاره

از وقتی سفر رفتن به خارج گران و سخت شده، اهالی سفر با عشقی فراوان به ایرانگردی روی آوردهاند و درون مرزهای کشور میچرخند و ندیدهها را میبینند. موازی با این رشد اقامتگاههای سنتی نیز رسمی و معروف شدهاند وبسیاری از مردم شب را در «بومگردی ها» به صبح میآورند. بومگردیها اغلب، بناهایی قدیمی هستند که بازسازی شدهاند و کارکرد هتل دارند. اما بسیاری از بومگردیها به شکلی زیرکانه خدماتی کمتر از یک هتل دو ستاره میدهند و نرخ اجاره شبانهشان از یک هتل پنج ستاره بالاتر است. صاحبان بومگردیها باید به یاد داشته باشند نخستین هدف بومگردی ایجاد اشتغال بومی ا ست و مسافران اگر روی خوش و قیمت مناسب نبینند، بزودی بومگردیها از رونق خواهند افتاد./ایران جمعه

 

 

کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.