رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان:

آذربایجان غربی با تولید بیش از 21 هزار تن عسل رکوردار تولید در کشور است

استانها /
شناسه خبر: 521148

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: این استان با تولید بیش از 21 هزار تن عسل و داشتن بیش از یک میلیون و 345هزار کلنی زنبور عسل، امسال نیز مقام اول کشوری را از لحاظ تعداد کندو و تولید عسل به خود اختصاص داد.

رسول جلیلی امروز ۱۳ آذرماه در نشستی با خبرنگاران افزود: بر اساس آمار سرشماری زنبورستان های آذربایجان غربی در سال جاری، ۶۱۷۶ نفر بهره بردار به صورت مستقیم و بیش از ۵۳۳۸ نفر بهره بردار به صورت فصلی در این صنعت مشغول به کار هستند و چرخ این صنعت صادرات محور را در این استان به حرکت در می آورند.

جلیلی اظهارکرد: آذربایجان غربی به لحاظ داشتن منابع لایزال الهی و وجود مراتع و منابع غنی سرشار از شهد و گرده یکی ازقطب های پرورش زنبور عسل در سطح کشوربه شمار می رود.

وی ادامه داد: آذربایجان غربی با تولید نزدیک به 21هزار و 500 تن عسل، هم از نظر تعداد کلنی و هم از نظر میزان تولید عسل مقام نخست کشوری را به خود اختصاص داده است که میانگین تولید از کندوهای بومی 5.5 کیلوگرم وکندوهای مدرن 17کیلوگرم است که نسبت به سال گذشته از نظر تعداد کندو 14درصد واز نظر تعداد زنبوردار 9 درصد افزایش داشته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت : با فرهنگ سازی وآموزش های تخصصی لازم در خصوص تولید سایر فرآورده های زنبورعسل براساس آمارگیری سال جاری 38 هزار و 282 کیلوگرم گرده گل، 19 هزار و 550 کیلوگرم بره موم ، 456 هزار و 634 کیلوگرم  موم و0.36 گرم زهرتولید شده است.

وی همچنین با بیان اینکه این استان دارای یک اتحادیه قوی و فعال بنام اتحادیه تولید کنندگان عسل  است، خاطر نشان کرد:  آذربایجان غربی با 15 تعاونی زنبور داری تحت پوشش در تهیه و توزیع نهاده های زنبورداری فعالیت چشم گیری را دارد و با وجود چهار کارخانه بسته بندی عسل به صورت مدرن و اتوماتیک در شهرستا ن های ارومیه، خوی و مهاباد و نیز با داشتن 8 کارگاه بسته بندی عسل در شهرستان های ارومیه، خوی، سلماس و اشنویه در فراوری و صنایع تبدیلی این محصول نیز فعالیت دارد.

جلیلی افزود: از پتانسیلها و توانمندی های این استان در بخش زنبورداری می توان به تولید سایر فرآورده های زنبور عسل از جمله ژل رویال،بره موم،موم، گرده و زهر زنبور عسل اشاره کرد./ ایسنا

بیشتر بخوانید:

ثبت ملی عسل کُنار استان بوشهر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.