اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
1398/9/12 ، 21:19
کد خبر:521008
بین الملل

گام های لرزان «مرکل» در سیاست آلمان

گام های لرزان «مرکل» در سیاست آلمان

حزب سوسیال دموکرات آلمان (SPD) روز یکشنبه یک زوج رهبری تازه را معرفی کرد اما اکنون با خودداری آنگلا مرکل از مذاکره با رهبران جدید این حزب، ائتلاف این دو حزب که از سال‎ها پیش جریان دارد، در معرض فروپاشی قرار گرفته است.

البته این فروپاشی را پیشتر ساسکیا اسکن یکی از دو رهبر جدید «SPD» کلید زد و در مصاحبه‌ای تلویزیونی ائتلاف طولانی مدت با سوسیال دموکرات‌ها را که سال‌ها است توسط مرکل هدایت می‌شوند، «یک چیز آشغال و نافی دموکراسی» نامید و گفت: همین حالا باید راجع به این ائتلاف و آثار مختلف آن از نو بازبینی صورت گیرد. از همین رو مرکل و شرکایش نیز با قاطعیت این درخواست را رد کردند.
اسکن البته در آرزوهایی دور و دراز که یادآور روش‌های حکومتی مرکل در سال‌های اقتدار وی است، گفت که باید قواعد مربوط به حفظ محیط‌ زیست و شرایط آب و هوایی در آلمان از وضعیت سست فعلی‌اش رهایی یابد و بسیار جدی‌تر انگاشته شود. اضافه بر این او با ناکارآمد خواندن سیستم‌های اقتصادی منتخب دولت مرکل طی دو سه سال اخیر متذکر شده است که باید بسته‌های حمایتی وسیع برای بخش‌هایی عمده از ساختار اقتصادی آلمان و بویژه صنایع سنگین ژرمن‌ها در نظر گرفته شود تا از شرایط ضعیف و لرزان اخیر خود رهایی یابند و اقتصاد آلمان دوباره همان چیزی بشود که 10 سال پیش بود و کل اروپا به آن می‌بالید.
هرچه هست پیروزی قاطعانه اسکن و شریکش نوربرت والتر بوریانز در رقابت‌های مرتبط با شناسایی سران جدید SPD نشانگر این است که این حزب در طراحی اقدامات تازه و ترسیم راه پیش روی خود حرفه‌ای و با هوشیاری عمل می‌کند و از مهره‌های در دسترس‌اش بدرستی بهره‌می‌گیرد. بویژه که در محافل سیاسی آلمان احساس‌ها و برداشت‌های متفاوتی نسبت به جایگاه SPD در ساختار حکومتی این کشور وجود دارد و عمده‌ترین و هشدار دهنده‌ترین آنها این است که در صورت برگزاری یک انتخابات تازه در آلمان این حزب در خوشبینانه‌ترین حالت هم برنده بیش از 15 درصد از آرای مردمی نخواهد شد و با چنین پشتوانه‌ای امکان ندارد یک دولت مستقل و موفق را شکل دهد. در نتیجه بهتر است SPD همچنان در قالب‌های ائتلافی و به‌صورت شراکتی آلمان را هدایت کند. دموکرات مسیحی‌ها در روزهای یکشنبه و دوشنبه یکبار دیگر بحث تغییر و بازبینی خصوصی دولت ائتلافی فعلی آلمان را منتفی دانسته و تأکید کردند که هیچ نشانه آشکاری وجود ندارد که بگوید لغو دولت ائتلافی فعلی، ژرمن‌ها را به سوی خوشبختی سریع‌تر رهنمون خواهد کرد ولی در همین حرف‌ها و در نحوه عمل رنگ باخته مرکل طی دو سه سال اخیر که حتی در بیماری رعشه و لرزش دستهای او نیز طی سال 2019 جلوه گر شد، حس تسلیمی وجود دارد که نشانه تنزل قدرت در جمع دموکرات مسیحی‌ها پس از دو دهه قدرت نمایی محسوس آنها در صحنه سیاسی آلمان است. برخی اعضای کوچک‌تر دموکرات مسیحی‌ها مدعی شده‌اند که بدون مشارکت SPD و حتی در قالب‌هایی بسیار کوچک‌تر و به‌صورت یک دولت اقلیتی هم می‌توان در آلمان حکومت کرد ولی نه این طرح و نه طرح‌دیگری که ائتلاف جدیدی را بین CDU و «سبزها» یا حزب موسوم به «لیبرال‌های آزاد» پیشنهاد می‌دهد، اقتداری را گواهی نمی‌دهند که مرکل در ابتدای دهه جاری داشت و اینک به کلی فاقد آن است.
*‌منبع: Financial Times

نویسنده ‌توبیاس باک و گای چازان
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پیشنهاد سردبیر
آخرین اخبار
پربازدیدها
آخرین اخبار
پربازدیدها