پنج رویداد جهان

بین الملل /
شناسه خبر: 520992

شهر مدرن کیم به بهره‌برداری رسید

شهر کوهپایه‌ای کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی که به‌خاطر کمبود مصالح در نتیجه تحریم‌های امریکا روند ساخت و ساز کندی داشت، بالاخره امروز سه‌شنبه طی مراسمی افتتاح شد. شهری که امضای کیم را به‌عنوان تأسیس‌کننده یدک می‌کشد و اتفاقاً در منطقه‌ای در نزدیکی یک کوه مقدس ساخته شده که گفته می‌شود سرزمین آبا و اجدادی کیم است. تلویزیون دولتی کره‌شمالی در گزارش مراسم افتتاح این شهر، از آن به‌عنوان «چکیده‌ای از تمدن مدرن» کره‌شمالی یاد کرد. این شهر که «سامجیون» نام گرفته ظرفیت اسکان 4 هزار خانواده را دارد.
 
 
---
انتخابات نیوزیلند سختگیرانه‌تر شد
دولت نیوزیلند که در سال 2020 مسئول برگزاری انتخابات سراسری است، از قوانین جدید انتخاباتی خود رونمایی کرد. به موجب این قوانین جدید، کاندیداها مجاز به دریافت کمک‌های مالی خارجی تا سقف حداکثر 33 دلار هستند. در شبکه‌های اجتماعی نیز انتشار تبلیغات سیاسی گمنام ممنوع است و تبلیغات باید دارای نام و مشخصات انتشاردهنده باشد. وزیر دادگستری نیوزیلند درباره چرایی وضع این قوانین انتخاباتی گفت، نگرانی‌های جدی درباره تهدیدهای بین‌المللی فزاینده علیه دموکراسی نیوزیلند وجود دارد. وی با اشاره تلویحی به رسوایی اوکراین گیت که دامن ترامپ را گرفته، افزود: ما نمی‌خواهیم انتخابات‌مان در راهی که نمونه‌های خارجی اخیر در آن افتاده‌اند، بیفتد و درگیر مداخله خارجی شود.
 
---
احتمال محکومیت عمر البشیر به اعدام
دادستان کل سودان تحقیقاتی را درباره کودتای نظامی سال 1989 این کشور که باعث شد عمر البشیر، دیکتاتور سابق سودان به قدرت برسد، آغاز کرده است. اگر این تحقیقات به نتیجه برسد بعید نیست البشیر به خاطر نقشش در کودتا محکوم به اعدام شود. البشیر در سال 1989 با ترتیب دادن یک کودتا علیه صادق المهدی، نخست‌وزیر وقت به قدرت رسید اما پس از سه دهه به همان سرنوشت دچار و با کودتای ارتش سرنگون شد.
 
 
---
 احضار پسر دوم ملکه انگلیس به دادگاه
در پی جنجالی شدن شکایت 5 زن از جفری اپستین، سرمایه دار سرشناس امریکایی به‌خاطر روابط نامشروع، وکیل این 5 زن قصد دارد پرنس اندرو، پسر دوم ملکه انگلیس را به‌عنوان شاهد در دادگاه احضار کند. این وکیل می‌گوید، پرنس اندرو اطلاعات مهم و ارزشمندی درباره روابط نامشروع این سرمایه دار امریکایی دارد.
 
---
بقایای «ماه گرد» هندی در ماه پیدا شد
ناسا می‌گوید، یکی از ماهواره‌هایش تکه‌های «ماه گرد» هندی «چادریان 2» را که در ماه سپتامبر با سطح ماه برخورد کرد و خُرد شد، پیدا کرده است. این ماهواره تصاویر تکه‌های خرد شده چادریان 2 را ثبت کرده و ناسا این تصاویر را منتشر کرد. چادریان 2 قرار بود در روز 7 سپتامبر یعنی یک ماه پس از پرتاب، در قطب جنوبی سطح ماه فرود آید. این «ماه گرد» طبق برنامه به ماه نزدیک شد اما چند دقیقه مانده به فرود یعنی حدود 2.1 کیلومتر مانده به سطح ماه، یک خطا باعث شد ارتباطش با زمین قطع شده و در برخورد با سطح ماه، خُرد شود. قرار بود چادریان 2 نخستین ماشین فضایی ساخت هند باشد که بر سطح ماه فرود می‌آید. البته هند قبلاً هم با فضاپیما به ماه رسیده بود اما آن فضاپیما را به عمد روی سطح ماه کوبید تا محققان به مطالعه گرد و خاک برخاسته بپردازند.
 
 
 

 

کلمات کلیدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.