مراقب فرصت طلبان فروش کره تقلبی غیر بهداشتی باشید

استانها /
شناسه خبر: 520802

«کره طبیعی یا حیوانی» یکی از مواد خوراکی پرخاصیت و لذیذ است که طرفداران زیادی دارد، اما بد نیست بدانید که انتخاب کره مناسب کار ساده ای نیست و حساسیت های خاص خود را دارد.

کره، شامل میزان زیادی ویتامین «آ» است که در جلوگیری از بیماری های قارچی، حفظ تعادل بدن و ایجاد قدرت در عضلات مفید بوده ضمن آنکه برای پوست هم مفید است.
این محصول لبنی معمولا به رنگ زرد و سفید است که کره زرد از ماست گاو و کره سفید از ماست گاومیش، گوسفند و یا بز تهیه می شود.
درست است که کره طبیعی بیشتر توسط عشایر و روستائیان دارای دامداری تهیه  می شود و بخشی را هم مراکز تهیه لبنیات تولید می کنند، اما فروش آن به صورت فله ای و آن هم در فضای باز مشکلات بهداشتی را بوجود می آورد که نیازمند توجه مسئولان مربوطه و ساماندهی این وضعیت است.
در اکثر بازارهای استان هائی چون اردبیل که پرورش دام در آن ها رونق دارد، می توان کره باز(فله ای) را که گفته می شود کره طبیعی است مشاهده کرد، اما نظر مسئولان بهداشتی در خرید از اینگونه کره قابل تامل است.
عرضه کره به صورت دستفروشی
آنطوری که روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل اعلام کرده، بر اساس آزمایشات اولیه انجام شده بر روی کره  عرضه شده به صورت دستفروشی مشخص شده که محصول مزبور سالم بوده و فاقد آلودگی است. با توجه به اینکه این محصول کره نباتی یا مارگارین است اطلاق کره حیوانی به کره نباتی تخلف صنفی محسوب می شود.

علیرغم سالم بودن این محصول، به دلیل اینکه عرضه کره باید در یخچال صورت گیرد، نحوه عرضه کره به صورت دستفروشی و در فضای باز کاملا غیر بهداشتی بوده و باعث فساد آن می شود. ازطرفی، به دلیل موارد اعلام شده، خرید کره از عرضه کنندگان غیر مجاز توصیه نمی شود و لازم است هم استانی ها همه مواد غذایی مصرفی را از مراکز و اماکن دارای شرایط بهداشتی تهیه کنند.
همچنین این معاونت اعلام کرده، در روزهای اخیر مطابق هماهنگی های انجام شده با مراجع قضایی، تعزیرات،اماکن نیروی انتظامی و بازرسان سازمان صمت با عرضه کنندگان کره به صورت دستفروشی برخورد شده و هم استانی ها در صورت مشاهده عرضه کره به صورت دستفروشی می توانند موارد را از طریق سامانه ثبت شکایات مردمی 190 پیگیری کنند.
در همین حال،«داود مورخ» کارشناس بهداشت محیط شهرستان اردبیل نیز معتقد است که اطلاق کلمه «کره حیوانی» به «کره نباتی» یا همان «مارگارین» تقلب بوده و مثل این است که مس به جای طلا فروخته شود، چرا که کره طبیعی منشا حیوانی دارد و کره نباتی منشا گیاهی.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.