اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۹

در سینماهای دنیا چه خبر است؟

در جست وجوی یک شگفتی جدید

در جست وجوی یک شگفتی جدید
وصال روحانی خبرنگار

در هفته‌ای که قسمت دوم کارتون «یخ‌زده» مجموع ارقام فروش‌اش درعرض 12 روز در امریکای شمالی به 287 میلیون دلار و در سطح جهان (با احتساب تمامی قاره‌ها) به 740 میلیون دلار رسید، یک فیلم جنایی-حادثه‌ای جدید که محصول لایونزگیت و نام آن «چاقوها بیرون» است، با آغاز اکرانی 41 میلیون دلاری در رده دوم جدول درآمدسازان سینماهای امریکا و کانادا نشست.

این فیلم فقط «یخ‌زده 2» را که ساخته کمپانی والت دیزنی است، در رتبه‌ بالاتر از خود دید. البته مدیران دیزنی حق دارند که خود را برنده اصلی معادلات این هفته سینمای جهان هم بدانند. چون همزمان با ایام موسوم به شکرگزاری و تعطیلات مرتبط با آن به گیشه‌ای 124 میلیون دلاری در یک بازه زمانی پنج روزه نایل شدند و این برای «چاقوها بیرون» و هر فیلم دیگری رقمی حسرت‌برانگیز و کاملاً دور از دسترس به نظر می‌رسد. چه رقم 124 میلیون دلاری که «یخ‌زده» از چهارشنبه تا یکشنبه کسب کرد و چه 86 میلیون دلاری که فروش این فیلم در روزهای جمعه تا یکشنبه گذشته بود، رکوردهای تازه‌ای در زمینه فروش فیلم‌های سینمایی در ایام شکرگزاری به حساب می‌آیند. سودسازی 287 میلیون دلاری «یخ‌زده 2» طی 12 روز اول نمایش‌اش در امریکا و کانادا فقط پشت‌سر درآمدسازی 350 میلیون دلاری قسمت دوم انیمیشن «شگفت‌انگیزها» در همان بازه زمانی در بدو اکران آن فیلم قرار می‌گیرد ولی بدیهی است که یکی از اهداف این فیلم عبور از دستاوردهای «شگفت‌انگیزها» و سایر کارتون‌های شاخص تاریخ و از جمله قسمت اول «یخ‌زده» باشد که در سال 2013 به نمایش درآمد و با گیشه‌ای 3/1 میلیارد دلاری سودسازترین انیمیشن همه دوران‌ها شد. «یخ‌زده 2» همین حالا نیز در سایه دستاوردهایش در مدت کم اکرانش در جایگاه هفدهم جدول سودسازترین کارتون‌های تمامی ادوار نشسته است.
باورهایی که تغییر کردند
در چنین فضایی که سینمای جهان همچنان در قبضه «یخ‌زده» قرار دارد بیش از پیش می‌توان فهمید که «چاقوها بیرون» با کارگردانی رایان جانسون (سازنده «جنگ ستارگان 8») چه کار مهمی برای مطرح کردن خود و از سایه بیرون آمدن این کارتون بسیار پرطرفدار انجام داده و شگفتی‌ساز شده است. حتی سران لایونزگیت هم فکر نمی‌کردند این فیلم در سه روز پایانی هفته 27 میلیون دلار و با احتساب 5 روزی که از اکرانش در امریکای شمالی می‌گذرد 41 میلیون دلار سودسازی کند.
«چاقوها بیرون» این هفته در 70 کشور و بازار مختلف متعلق به سایر قاره‌ها نیز به نمایش درآمد و در آنها نیز روی هم رفته 29 میلیون دلار کاسبی کرد تا یک آغاز اکران 70 میلیون دلاری را در جهان تجربه کند، بالاترین بازار غیرامریکایی برای این فیلم گیشه 5/13 میلیون دلاری‌ای بود که در چین برای خود رقم زد و پس از آن باید به شروع 8/3 میلیون دلاری آن در بریتانیا و درآمدسازی 2میلیون دلاری فیلم در روسیه اشاره کرد و در استرالیا و فرانسه هم به ترتیب 9/1 و 5/1 میلیون دلار به حساب «چاقوها بیرون» ریخته شد. این فیلم از فردا تا جمعه در کشورهای بالقوه سودساز دیگری مثل کره جنوبی، دانمارک، ایتالیا، مکزیک و نروژ هم اکران خواهد شد تا روند رو به رشدش را استمرار بخشد.
«کوئین و اسلیم» کم آورد
دیگر فیلم تازه اکران شده در این هفته کاری است از کمپانی یونیورسال به‌نام «کوئین و اسلیم» که در سه روز آخر هفته در امریکای شمالی در 1690 سالن 7/11 میلیون دلار پولسازی کرد و این ادعا را طرح کرد که رقم فوق در قیاس با 3461 سالن در اختیار «چاقوها بیرون» رقم اندکی برای سرمایه‌گذاری بوده و این میزان درآمدسازی را باید معقول محسوب کرد. با این حال میزان پولسازی «کوئین و اسلیم» تا ظهر روز گذشته (دوشنبه) هم از 2/16 میلیون دلار فراتر نرفت و به‌رغم دریافت نمره «A» و کارنامه قبولی از منظر اکثر سینماروها و برخی مجامع سینمایی آینده درخشان‌تری در فاصله دو هفته مانده تا کریسمس و 29 روز مانده تا ژانویه (2020) نوید نداد. بررسی‌ها نشان داد که از تماشاگران هفته نخست فیلم 51 درصد زن بوده‌اند و 61 درصدشان 25 سال یا بیشتر از آن سن داشته‌اند. در حالی که این هفته آثاری از پیش اکران شده چون «فورد مقابل فراری»، «روزی زیبا در همسایگی»، «21 پل» و «بازی با آتش» با تغییراتی اندک نسبت به هفته پیش در جمع 10 فیلم پرفروش امریکای شمالی و 30 فیلم نخست گیشه‌های دنیا باقی ماندند. در هفته پیش رو فقط یک فیلم جدید از نعمت اکران وسیع برخوردار خواهد شد که کارتونی با حال و هوای کریسمس و مشخصه‌های سال نو محصول استودیو STX و به‌نام «پلی موبیل» است که از پنجشنبه در امریکا و از جمعه و شنبه در اروپای غربی، آسیای شرقی و امریکای جنوبی به نمایش در می‌آید و با وجود گیشه بسیار خوبی که برایش پیش‌بینی می‌شود این به معنای عدم ایجاد تغییرات اساسی در جداول فروش فیلم‌ها در هفته آتی است.

کپی