اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
گزارشی از مراسم برترین های فوتبال آسیا در سال 2019

دست خالی فدراسیون 5 ستاره با 5 کاندیدا

دست خالی فدراسیون 5 ستاره با 5 کاندیدا

گروه ورزش / ناامیدی! این سهم فوتبال ایران از اتفاق‌های چند وقت اخیر است. تیم ملی بازی‌های خود در مقدماتی جام جهانی را می‌بازد و سرمربی تیم ملی بدون هیچ گونه پاسخگویی در دسترس نیست. آینده نیمکت تیم ملی در ابهام قرار دارد. ایران در رنکینگ فیفا سقوط کرده و صدرنشینی چند ساله‌اش به عنوان بهترین تیم قاره آسیا را از دست داده و دیروز هم فدراسیون 5 ستاره، هیچ سهمی در بهترین‌های فوتبال آسیا در سال ۲۰۱۹ نداشت.

مراسم انتخاب بهترین‌های فوتبال آسیا در سال جاری میلادی در حالی دیروز در هنگ‌کنگ برگزار شد که علیرضا بیرانوند (کاندیدای بهترین بازیکن مرد سال)، سردار آزمون (کاندیدای بهترین بازیکن آسیا خارج از قاره)، کتایون خسرویار (کاندیدای بهترین مربی زن سال)، مهدی جاوید (کاندیدای بهترین بازیکن سال فوتسال) و فدراسیون فوتبال ایران (کاندیدای بهترین فدراسیون الهامبخش سال)، 5 نامزد در بخش‌های مختلف این مراسم بودند اما در هیچ کدام دستمان به جایزه نرسید. پیش از آغاز مراسم، علیرضا بیرانوند دروازه‌بان شماره یک تیم ملی و پرسپولیس که جزو کاندیداهای کسب عنوان بهترین بازیکن قاره بود، کنار ژاوی و پارک جی سونگ عکس یادگاری گرفت. جالب اینکه کاپیتان سابق بارسلونا و سرمربی فعلی السد قطر به عنوان نماینده اکرم عفیف در این مراسم حضور داشت تا در صورت برنده شدن عفیف، جایزه بازیکن تیمش را دریافت کند.
در ابتدای مراسم، کلیپی از قهرمانی الهلال در لیگ قهرمانان پخش شد. در این مراسم که جیانی اینفانتینو رئیس فیفا نیز در آن حضور داشت. جایزه «الماس آسیا» اولین جایزه‌ای بود که به عبدالله پاهانگ پادشاه مالزی رسید که نقش زیادی در گسترش فوتبال در این کشور داشته است. این جایزه نامزدهای مختلف ندارد و به صورت مستقیم از طرف پنل AFC  انتخاب می‌شود.
اکرم عفیف؛ بهترین بازیکن قاره کهن
جایزه فدراسیون سال در بخش آینده‌نگری به فدراسیون گوام، جایزه فدراسیون سال در بخش توسعه به فدراسیون هنگ‌کنگ و جایزه فدراسیون سال در بخش الهام‌بخش به فدراسیون ژاپن اهدا شد. آساکو تاکاکورا (ژاپن) برای هفتمین بار به عنوان بهترین مربی زن سال انتخاب شد که یک رکورد محسوب می‌شود. چانگ یونگ (کره جنوبی) مربی مرد سال، توموکی یوشیکاوا (ژاپن) بهترین فوتسالیست سال، سون هیونگ مین (کره جنوبی) بهترین مهاجم لژیونر سال، ساکی کوماگای (ژاپن) بهترین بازیکن زن سال و اکرم عفیف (قطر) به عنوان بهترین بازیکن مرد سال انتخاب شدند.
جنجال در شب قبل از مراسم
در شرایطی که بسیاری از علاقه‌مندان به فوتبال ایران منتظر بودند تا ببینند دروازه‌بان شماره یک تیم ملی و پرسپولیس می‌تواند بالاخره پس از سال 2004 که علی کریمی جایزه بهترین بازیکن سال آسیا را به دست آورد و دوباره یکی از بازیکنان ایرانی را صاحب این عنوان ارزشمند کند، مازیار ناظمی مدیر روابط عمومی وزارت ورزش و جوانان یکشنبه شب در حساب رسمی خود در توئیتر، خبر تلخی منتشر کرد:«با همه شایستگی‌ها، علیرضا بیرانوند بهترین بازیکن آسیا نشد. توپ طلا را جایی دیگر فرستادند.» این موضوع با واکنش تند مصطفی سلیمانی وکیل بیرانوند مواجه شد. او برای مازیار ناظمی نوشت: «ورزشی که شما مدیرش هستید از این بهتر نمی‌شود. کسب این جایزه مدیر لایق می‌خواهد، بازیکن نمی‌تواند هم در زمین بجنگد و هم در راهروهای ای‌اف‌سی.» وکیل بیرانوند به همین موضوع اکتفا نکرد و دیروز هم در مصاحبه‌ای به رادیو تهران گفت:«این رفتار غیرحرفه‌ای بود، شاید آقای ناظمی می‌خواهد بگوید ما از همه چیز خبر داریم. به هر حال هر کس در آن سمت باشد، از این اخبار مطلع می‌شود. کام علیرضا بیرانوند را تلخ کردند. بیرانوند خسته و کوفته به آنجا رسید و مردم می‌خواستند با شور و اشتیاق هموطنانشان را در این مراسم ببینند.»
بیرانوند بامداد یکشنبه با هزار امید و آرزو، تهران را به مقصد هنگ‌کنگ ترک کرد تا بلکه پس از سال‌ها، افتخاری بزرگ را به نام ایران ثبت کند اما عجیب‌تر اینکه مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال هم زودتر از برگزاری مراسم، خبر انتخاب نشدن را به بیرانوند داده بود! براساس خبرهای منتشر شده در رسانه‌های مختلف، تاج که در AFC مسئولیت دارد و زودتر از موعد از نام برترین بازیکن سال 2019 باخبر شده بوده، خطاب به بیرانوند گفت: «برنده جایزه بهترین بازیکن سال آسیا نشدی.» گفته می‌شود این اقدام تاج باعث ناراحتی بیرانوند شده و او گفته که اگر می‌دانست برنده جایزه نمی‌شود، در مراسم شرکت نمی‌کرد. با تمام این اوصاف، به نظر می‌رسد دوست داریم در دادن خبرهای منفی و بد، پیشتاز باشیم. گویا چنین موضوعی، ناخواسته رویه‌ای مرسوم شده و شاید درحال تبدیل شدن به یک فرهنگ در جامعه‌مان است. گرچه اصلاً خوشایند نیست که به استقبال خبر بد و منفی برویم و در انتشار آن پیشتاز باشیم... در همین مورد بخصوص هم لذت تماشا و پیگیری مراسم به کام هواداران فوتبال ایران تلخ شد و اکثر علاقه‌مندان با ناامیدی اخبار مراسم را پیگیری کردند.در این میان، تاج هم تنها دستاوردش در این مراسم، اهدای جایزه بهترین فوتسالیست سال آسیا به توموکی یوشیکاوا از ژاپن بود.
واکنش‌ها به انتخاب نشدن بیرانوند
عبدالحمید احمدی معاون فرهنگی وزارت ورزش و جوانان گفت: «متأسفانه کنفدراسیون آسیا چشم خود را روی واقعیت بست. سال ۲۰۱۸ باید بیرانوند مرد سال آسیا می‌شد و مانند امسال لابی‌های ناجوانمردانه و مغایر با روح ورزش از سوی برخی کشورهای عربی و انتخاب‌های جهت‌دار AFC  براحتی حق فوتبال ایران را در چنین موقعیت‌هایی تضییع می‌کند.» سیدجلال حسینی هم پستی در تمجید بیرو در اینستاگرامش منتشر کرد. کاپیتان پرسپولیس با انتشار عکسی از بیرانوند، نوشت:« فوتبال مثل زندگی، بالا و پایین زیاد دارد و تو که یک مرد خودساخته هستی این را بهتر از هر کسی می‌دانی. نه تنها من بلکه میلیون‌ها ایرانی معتقدند که عنوان بهترین بازیکن سال آسیا، لایق تو بود و شاید اگر این عنوان به تو می‌رسید، زحمت شبانه روزی همه ما به سرانجام می‌رسید. در این روزها همه ما در کنار تو خواهیم بود تا بدانی که تنها قدم نخواهی زد. روسیاهی‌اش هم بماند برای کسانی که لبخندزنان از روز قبل توئیت کردند که جایزه مرد سال آسیا به بازیکن دیگری می‌رسد.»
علیرضا بیرانوند هم عصر دیروز با انتشار متنی در صفحه اینستاگرامش به اتفاقات مراسم بهترین ها واکنش نشان داد. او نوشت:«با هزار امید و آرزو رفتم واسه مراسم برترین‌های سال آسیا، به محض رسیدن خبر دادند که ازآنِ دیگریست! انگار وسط بازی برق رفت و نمی‌دانی کجای بازی هستی!سخت بود، گذشت ... ما هم می گذریم.به رغم تلخ کامی‌ها که همیشه در زندگی ما رخ می دهد،ناامید نیستم و به رویا پردازی ادامه می دهم. خیلی از شما مردم عزیز سپاسگزارم.»

کپی