یک هفته بعد از دیدار با همتای امریکایی

وزیر خارجه عمان با ظریف و شمخانی گفت‌وگو کرد

سیاسی /
شناسه خبر: 520755

گروه سیاسی/ وزیر خارجه عمان برای سومین بار در هشت ماه گذشته به تهران سفر کرد. یوسف بن علوی در اردیبهشت و مرداد و همزمان با اوج تنش‌های ایران با امریکا و همچنین شدت یافتن اختلافات منطقه‌ای به ایران سفر کرده بود. بن علوی پیش از این سفر، هفته گذشته در سفر به واشنگتن با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه امریکا دیدار کرده بود.

عمان از جمله کشورهای منطقه است که تحت تأثیر رابطه خوب و مستمر با جمهوری اسلامی بارها به عنوان میانجی بویژه در روابط و گفت‌وگوهای پشت پرده ایران و امریکا نقش آفرینی کرده است. وزیر خارجه عمان در شرایطی با هدف گفت‌وگو درباره روابط دوجانبه و منطقه ای  به تهران سفر کرده است که جمهوری اسلامی در ماه های اخیر با ارائه ابتکار عمل منطقه ای طرح هرمز کوشیده است زمینه کاستن از اختلافات میان کشورها و ایجاد همگرایی کشورهای منطقه را  فراهم کند. ابتکار صلح هرمز چند ماه پیش و به دنبال افزایش تنش‌ها در منطقه از سوی رئیس جمهوری ایران مطرح شد. حسن روحانی، اوایل مهرماه این طرح را در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مطرح و از کشورهای منطقه دعوت کرد که برای حفظ امنیت، صلح، ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز به آن بپیوندند. این دعوت کمی بعدتر در قالب نامه ای برای مقام‌های کشورهای منطقه فرستاده شد و به گفته سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سه کشور به نامه پاسخ مثبت داده‌اند. به نظر می‌رسد گفت‌وگو درباره ابعاد این طرح یکی از محورهای اصلی گفت‌وگوی بن علوی با مقام‌های دیپلماتیک ایران باشد. وزیر خارجه عمان دیروز در تهران با محمدجواد ظریف وزیر خارجه و علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و گفت‌وگو کرد.
به گزارش ایرنا، در دیدار وزرای خارجه دو کشور، درخصوص طیف گسترده‌ای از موضوعات دوجانبه، مسائل منطقه ای و بین المللی گفت وگو و تبادل نظر شد. همکاری‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فناوری میان دو کشور در سطوح دو جانبه و چند جانبه از جمله موضوعات مورد گفت وگو بود.ظریف در این دیدار با اشاره به نقش خوب و سازنده کشور همسایه عمان، روابط دو کشور را جامع و بسیار خوب توصیف کرد و از گسترش و تعمیق هر چه بیشتر این روابط در همه زمینه‌ها استقبال کرد. ظریف با تأکید بر لزوم کاهش تنش‌ها در منطقه بویژه در یمن افزود: ایران از هر حرکت و ابتکاری که با حسن نیت در راستای کاهش تنش‌ها در منطقه انجام پذیرد استقبال و به آن کمک خواهد کرد. ظریف اراده ایران برای گفت‌وگو با همه کشورهای منطقه را جدی خواند و افزود: پویش صلح هرمز در همین راستا ارائه شد.یوسف بن علوی نیز شرایط منطقه‌ای را نیازمند گفت وگو و تفاهم هر چه بیشتر دانست و افزود: در این زمینه برگزاری یک کنفرانس جامع و فراگیر با حضور همه کشورهای ذینفع می‌تواند مفید باشد.
 ائتلاف‌های منطقه‌ای بدون حضور بیگانگان ضامن امنیت در منطقه است
 دریابان علی شمخانی هم در دیدار یوسف بن علوی گفت: تنها ائتلاف‌هایی در منطقه راه‌گشا، امنیت‌ساز و پایدار می‌ماند که بیگانگان در آن نفوذ و دخالتی نداشته باشند. او گفت: کشورهایی که بیشترین سهم را در ایجاد تنش و ناامنی در منطقه داشته‌اند و با به راه‌ انداختن جنگ‌های متعدد و گسترش تروریسم، منطقه را به آشوب و نابودی کشاندند هرگز به دنبال ثبات و امنیت خلیج فارس نبوده و صرفاً تأمین منافع خود و غارت منطقه را دنبال می‌کنند.شمخانی با بیان اینکه ادامه جنگ در یمن یکی دیگر از نشانه‌های رویکرد جنگ‎طلبانه و امنیت سوز قدرت‌های سلطه‌گر و عوامل منطقه‌ای آنان است، اضافه کرد: ادامه این نسل‎کشی جز در خدمت منافع دشمنان صلح و امنیت منطقه همچون امریکا و اسرائیل نیست و عربستان باید با تسلیم برابر خواست مردم مقاوم یمن بیش از این ثبات و امنیت منطقه را به خطر نیندازد.

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبز با خبر باشد منتشر نخواهد شد.