اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹

پنج رویداد جهان

پنج رویداد جهان

زن 24 ساله هندی خلبان جنگنده شد

«شیوانگی» 24 ساله نخستین زن هندی است که در نیروی هوایی کشورش به‌عنوان خلبان جنگنده مشغول به‌کار شد. او که دانش آموخته رشته مهندسی مکانیک است، آموزش‌های اولیه خلبانی را در سال 2018 در آکادمی نیروی هوایی هند گذراند و امروز به‌طور رسمی طی مراسمی کار خود را به‌عنوان نخستین خلبان زن جنگنده در ارتش هند آغاز کرد. این در حالی است که تا سال 1992 نیروی هوایی هند تنها به زن‌ها اجازه می‌داد که در بخش خدمات درمانی نیروی هوایی کار کنند.
 
 
فیس بوک تن به انتشار اصلاحیه داد
فیس‌بوک به درخواست دولت سنگاپور برای نخستین بار برای پست یکی از کاربران خود اصلاحیه منتشر کرد. اتفاقی که این سؤال را در ذهن مخاطبان ایجاد می‌کند که آیا فیس‌بوک از این پس در محتواهایی که کاربرانش منتشر می‌کنند به درخواست دولت‌ها دخالت خواهد کرد؟ و اگر چنین است، این دخالت چگونه خواهد بود؟ در اصلاحیه‌ای که فیس‌بوک منتشر کرده و مخاطب آن کاربری است که متهم شده پستش حاوی اطلاعات جعلی است، آمده است: فیس‌بوک از نظر قانونی ملزم است به شما بگوید که دولت سنگاپور می‌گوید این پست حاوی اطلاعات غلط است. فیس‌بوک این اصلاحیه را دقیقاً در زیر پست این کاربر قرار داده است.
 
---
  اعتراض قابلمه ای 
سنت «اعتراض قابلمه‌ای یا تابه‌ای» که در آن معترضان با در دست داشتن قابلمه یا تابه و ضربه زدن به آن با یک قاشق سر و صدا ایجاد می‌کنند تا صدای اعتراض‌شان به گوش مسئولان برسد، به چند قرن قبل برمی‌گردد، اما در کشورهای امریکای لاتین از جمله کلمبیا این سنت دوباره زنده شده و در ماه‌های اخیر هزاران نفر تقریباً در12 کشور امریکای لاتین به این شیوه اعتراض کرده‌اند.
 
 
 
امید به کنترل ایدز در آفریقای جنوبی
در آفریقای‌جنوبی، کشوری که مشهور به داشتن بیشترین مبتلایان به ایدز است، یک شهر کوچک به‌نام «اِشووه» در سال‌جاری میلادی نه تنها موفق به کنترل اپیدمی بیماری ایدز شد بلکه توانست از هدفی که سازمان ملل متحد برای کنترل این بیماری تعریف کرده بود، فراتر رود. این اتفاق امیدها به امکان کنترل ایدز در سراسر آفریقای‌جنوبی را بالا برد.
 
---
بی‌خانمانی  به‌خاطر تغییرات اقلیمی
روز دوشنبه همزمان با آغاز به کار بیست‌وپنجمین کنفرانس تغییرات اقلیمی سازمان ملل در مادرید اسپانیا، سازمان خیریه آکسفام گزارشی منتشر و اعلام کرد، بلایای طبیعی مرتبط با آب و هوا سالانه 20 میلیون نفر در سراسر جهان را وادار به فرار از زیستگاه هایشان می‌کند. بنا بر گزارش آکسفام، اگرچه هیچ کس در سراسر جهان از این اتفاق در امان نیست، کشورهای فقیر مانند نیجریه و بولیوی 4 برابر بیش از کشورهای ثروتمند مانند امریکا در خطر از دست دادن زیستگاه‌های انسانی خود بر اثر تغییرات اقلیمی هستند. قاره آسیا هم بیشترین آسیب را از تغییرات اقلیمی دیده است به طوری که حدود 80 درصد از افرادی که در سراسر جهان در یک دهه اخیر به خاطر تغییرات اقلیمی بی‌خانمان شده‌اند، در قاره آسیا ساکن بوده‌اند.
 

 

کپی