اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

راهکار نجات هامون چیست؟

تشکیل کمیته مشترک بین افغانستان و ایران

تشکیل کمیته مشترک بین افغانستان و ایران

گرد و غبار که به سیستان و بلوچستانی‌ها حمله می‌کند، بحث حقابه هامون دوباره سرتیتر همه خبرها می‌شود. اما اگر افغانستان راضی می‌شد تا حقابه هامون را از هیرمند بدهد سهم تالاب هامون که یکی از کانون‌های اصلی ریزگردها است از این حقابه چقدر می‌شد؟

 آن‌طور که «وحید پورمردان» مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان به «ایران» می‌گوید: «60 میلیون مترمکعب از 820 میلیون مترمکعب آبی است که باید افغانستان آن را رها‌سازی کند که البته نمی‌کند.» البته در معاهده «هلمند» که سال 1351 بین ایران و افغانستان بسته می‌شود، هیچ اشاره‌ای به حقابه زیست محیطی تالاب هامون نمی‌شود. 820 میلیون مترمکعب تنها برای شرب و کشاورزی دیده می‌شود. این حقابه 60 میلیون مترمکعب آب را در داخل ایران برای هامون انتخاب کرده‌اند. برای همین هم پورمردان اعتقاد دارد که باید حقابه هامون را در داخل استان افزایش داد. او گنجایش تالاب هامون را 11 تا 13 میلیارد مترمکعب آب می‌داند. به گفته پورمردان، کشاورزی در سیستان و بلوچستان با‌ وجود کمبود آب «غرقابی» است. او می‌گوید:«ما فقط ۶۰ میلیون مترمکعب را صرف بهبود محیط زیست کرده و ۴۰۰ میلیون مترمکعب آب را در بخش کشاورزی مصرف می‌کنیم. در کشوری که اولویت اول شرب است و بعد کشاورزی و در نهایت محیط زیست، چگونه می‌توانیم پدیده طوفان و گردوغبار را مهار کنیم؟»
پورمردان معتقد است که افغانستانی‌ها به تعهد خودشان در قبال حقابه ایران عمل نمی‌کنند. به گفته او این کشور همسایه، سیلاب‌هایی را که لاجرم به داخل ایران می‌آید به پای حقابه می‌نویسد. این روزها وضع بارش‌ها در سیستان به گفته او خوب است. پورمردان می‌گوید: «از نیمه دوم سال 97 تا تیرماه 98 وضعیت نزولات جوی خوب بود. پس از سال‌ها خشکسالی و تنش آبی، بارش‌ها کمی شرایط را تغییر داد.» او درباره اینکه چرا با‌ وجود اهمیت تالاب هامون حقابه تعیین شده بسیار کمتر از نیاز واقعی تالاب است هم می‌گوید: «مدیریت و مسئولیت تخصیص منابع آبی وزارت نیرو است.» سال‌ها است که کارشناسان، فعالان و رسانه‌های حوزه محیط زیست خواهان پرداخت حقابه محیط زیست از وزارت نیرو هستند اما این وزارتخانه بارها اعلام کرده که وظیفه آن تأمین آب مورد نیاز شرب و کشاورزی است. باران‌های امسال اما به گفته پورمردان مرز‌بندی وزارت نیرو را شکسته است و تالاب هامون تا 40درصد این پهنه آبگیری شد. پورمردان می‌گوید: «همین بارش‌ها باعث شد تا گردوغبارها تا حدودی آرام گیرد و تعداد روزهای آلوده در استان کمتر شود.»
او خیلی امیدوار به گرفتن حقابه از افغانستان نیست و بلکه چشم به آسمان دارد تا همچنان با روی گشاده با مردم سیستان وبلوچستان برخورد کند و ببارد تا از محل چاه نیمه‌ها، 60 درصد حقابه تصویب شده به تالاب هامون برسد. هرچند این مسأله را هم یادآوری می‌کند که وزارت امورخارجه در تلاش است تا بتواند از محل رودخانه هیرمند حقابه تعیین شده بین دو کشور را از افغانستان بگیرد. او می‌گوید: «اگر این اتفاق بیفتد بی‌شک وضعیت تالاب هامون بهتر می‌شود.» او خشک شدن تالاب هامون را باعث مهاجرت کسانی می‌داند که معیشت آنها وابسته به تالاب هامون بود. بسیاری از آنها صیاد، دامدار و عشایر بودند. او اعتقاد دارد که باید ذینفعان و بهره‌برداران از تالاب هامون را کم کرد و به سمت کشاورزی مدرن، محصولات کم آب‌بر و معیشت جایگزین رفت.
اما هنوز هم در این استان کشاورزی به روش غرقابی انجام می‌شود. کشاورزان همچنان هندوانه، خربزه و گندم می‌کارند. او کشت محصولات پرآب‌بر را یکی از دلایل افزایش گردوغبار در استان می‌داند. به اعتقاد پورمردان «مرز» پتانسیل خوبی برای معیشت جایگزین دارد. سیستان وبلوچستان تنها استان کشور است که به آب‌های آزاد راه دارد اما تا به امروز از این پتانسیل بهره‌برداری نشده است.
او درباره فعالیت‌های محیطی زیستی برای حفاظت از تالاب هامون می‌گوید:«امسال از کشت جالیز در بستر تالاب جلوگیری کردیم.» پورمردان می‌گوید:«اگر یکی دو سال از تالاب مراقبت شود، خودش را احیا می‌کند.» اما به گفته او هیچ طرح احیایی برای تالاب وجود ندارد. او احیای تالاب را مستلزم همکاری همه دستگاه‌های اجرایی مرتبط با ستاد احیای هامون می‌د‌اند و می‌گوید:«باید با نگاه محیط زیستی در منطقه کشاورزی شود. چون تنها یک نگاه جمعی می‌تواند تالاب را نجات بدهد.» او درباره نگاه جمعی روی نظارت سازمان امور عشایری بر علوفه دام تأکید می‌کند و می‌گوید:«سازمان شیلات هم باید روی ایجاد حوضچه‌های پرورش ماهی در منطقه نگاهی داشته باشد و جهاد کشاورزی هم روی تغییر کشت اصرار بورزد.»
نقش مرزنشینان دو سوی هامون در احیای تالاب
پورمردان نقش مرزنشینان دو سوی تالاب را در احیای هامون غیرقابل انکار می‌داند و می‌گوید: «مرزنشینان دو سو فامیل هستند. علاوه بر آن با هم مراودات مرزی دارند. نشست‌های مشترک بین ذینفعان ایرانی و افغانستانی برگزار می‌شود که در آن نشست‌ها مشکلات پایین دستی را که مختص ایرانی‌ها هستند مطرح می‌کنیم. دائماً با ریش‌سفیدها در تماس هستیم.» به‌ گفته او مرزنشینان دو سوی تالاب در فضای مجازی یک گروه دارند که راجع به مسائل مشترک حرف می‌زند. مرزنشینان افغانستان و پاکستان هم تحت تأثیر گردوغبار هستند اما هجوم گردوغبار به آنها بشدت ایران نیست. همین مسأله هم باعث شده تا این موضوع در اولویت این دولت نباشد.
حامد نجفی علمدارلو، عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس اعتقاد دارد وسعت کشاورزی در اطراف تالاب هامون در بخش ایرانی آنقدر زیاد نیست که بتوان روی آب ناشی از صرفه‌جویی به‌ دنبال تغییر الگوی کشت و شیوه کشت خیلی حساب کرد. او در گفت‌و‌گو با «ایران» تأکید می‌کند این تغییرات مفید است اما اتفاق معناداری نمی‌افتد. علمدارلو می‌گوید: «افغانستان در 50 سال گذشته سد‌ها و بندهای زیادی روی هامون زده‌ است.»
این کارشناس محیط زیست را اولویت کشوری چون افغانستان که چند دهه مشکلات امنیتی دارد، نمی‌داند. او می‌گوید: «اقتصاد این کشور به زحمت به 20میلیارد دلار می‌رسد و آن هم کاملاً وابسته به کمک‌های خارجی است. بنابراین طرف مذاکره هیچ گونه دغدغه‌ای برای محیط زیست ندارد.»
او اعتقاد دارد که باید کمیته مشترکی از دو کشور تشکیل شود تا بتوان چنین مباحثی را در آن مطرح کرد و امیدوار بود که کشاورزی در اطراف هامون در دو کشور به سوی توسعه پایدار و حفظ محیط زیست برود. با وجود این او اعتقاد دارد رسیدن به این نقطه هم آسان نیست چون الان اولویت افغانستان تأمین غذا برای شهروندانش است نه حفظ محیط زیست.
باز هم پای ترکیه و امریکا وسط است
به‌گفته علمدارلو خیلی از پیمانکاران افغانستان شرکت‌های ترک هستند. او به یک شرکت ورشکسته ترک اشاره می‌کند که روی هیرمند برای افغانستان سد می‌سازد و می‌گوید: «امریکایی‌ها هم در مهار آب افغانستان فعال هستند.»
این سؤال پیش می‌آید که آیا قوانین بین‌المللی می‌تواند سهم تالاب هامون را از افغانستان بگیرد؟ پاسخ علمدارلو به این سؤال منفی است. او می‌گوید: «این مسأله برای طرف مذاکره (افغانستان) که بالادست آب نشسته است مهم نیست. اهمیتی به پروتکل‌ها و معاهده‌های جهانی نمی‌دهد.» به گفته او هیچ ابزار بین‌المللی که بتواند افغانستان را به سمت احیای تالاب هامون سوق بدهد وجود ندارد. چون کنوانسیون‌ها اختیاری و ارشادی هستند.
کپی
نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در سایت منتشر خواهد شد.

پیام های که حاوی تهمت یا افترا باشد در سایت منتشر نخواهد شد.

پیام های که به غیر از زبان فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

پربازدیدها