اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران

  • شنبه ۲۸ دی ۱۳۹۸
اخبار آنلاین روزنامه ایران (ایران آنلاین) وابسته به موسسه فرهنگی و مطبوعاتی ایران
به دنبال تصویب قانونی جدید از اول ژوئیه 2020 صورت می گیرد

نصب نرم افزارهای بومی، شرط حضور در بازار روسیه

نصب نرم افزارهای بومی، شرط حضور در بازار روسیه
میترا جلیلی خبرنگار

روسیه قانون جدیدی را در آستانه تصویب نهایی دارد که به موجب آن، فروش وسایل دیجیتال ازجمله تلفن‌های هوشمند، کامپیوترها و تلویزیون‌های هوشمند در این کشور، منوط به نصب نرم افزارهای روسی روی این دستگاه‌ها به‌صورت پیش فرض خواهد بود، در غیر این صورت از فروش این وسایل دیجیتال در روسیه ممانعت می‌شود.

یک قانون جنجالی
لایحه منع فروش وسایل دیجیتال بدون نرم افزارهای بومی، رأی اولیه را در مجلس سفلی پارلمان روسیه کسب کرده ولی نیاز به تصویب در مجلس علیا و نیز امضای ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دارد تا به یک قانون لازم الاجرا تبدیل شود که البته احتمال زیادی دارد این اتفاق بیفتد. اگر این موضوع مورد تأیید نهایی قرار بگیرد، این قانون از اول جولای(ژوئیه) سال 2020 به‌عنوان اصلاحیه قانون حقوق مصرف‌کنندگان روسیه اجرا خواهد شد.
گفته می‌شود درصورت تصویب این قانون، دولت روسیه لیست وسایل الکترونیک را که نیاز به اجرای این قانون دارند ، منتشر خواهد کرد و هرچند وسایلی که سیستم عامل پیچیده یا نرم افزار سفارشی اجرا نمی‌کنند از این قانون معاف هستند ولی مطمئناً تلفن‌های هوشمند، کامپیوتر، تبلت، سرورها و تلویزیون‌های هوشمند در این لیست قرار می‌گیرند.
البته این بدان معنا نیست که وسایل دیجیتال تولید شده در سایر کشورهای جهان به روسیه وارد نمی‌شوند یا در این منطقه به فروش نمی‌رسند. درواقع کمپانی‌های فناوری خارجی اگر می‌خواهند در بازار روسیه حضور داشته باشند موظف هستند در کنار نرم افزارهای همیشگی خود، نرم افزارهای بومی روسی را نیز به‌صورت پیش فرض، از قبل روی وسایل دیجیتال خود نصب کنند.
دولت روسیه برای هریک از وسایل دیجیتال، لیستی از نرم افزارهای روسی را در نظر گرفته که فروشندگان موظف هستند آنها را روی این وسایل نصب کنند. در صورت تخطی آنها از این قانون، فروشندگان تا 200هزار روبل معادل حدود 3هزار و 100دلار جریمه شده و درنهایت نیز در صورت تکرار این موضوع، از فروش محصولات آنها در روسیه جلوگیری می‌شود.
به‌دنبال انتشار خبر ممنوعیت فروش وسایل دیجیتال بدون نرم افزارهای روسی در روسیه، این موضوع بازتاب جهانی داشت و بسیاری از کمپانی‌های فناوری خارجی عنوان کردند که در صورت تصویب نهایی، احتمال دارد بازار روسیه را به طور کلی از دست بدهند.
توسعه تکنولوژی‌های بومی از نگاه موافقان
قانون منع فروش وسایل دیجیتال بدون نرم افزارهای بومی، موافقان و مخالفانی در گوشه و کنار روسیه و همچنین جهان دارد. موافقان این طرح می‌گویند دولت، این تصمیم را به منظور کمک به ارتقا و توسعه تکنولوژی‌های داخلی روسیه گرفته است چرا که این کار سبب می‌شود تا مردم و کاربران روس، راحت‌تر بتوانند از وسایل دیجیتال مجهز به نرم افزارهای بومی استفاده کنند.
یکی از کسانی که برای تصویب این قانون تلاش فراوانی داشته، «اولگا نیکلایف» از فعالان و کارشناسان حوزه فناوری است. وی به آژانس خبری اینترفاکس گفت: این قانون به کمپانی‌ها و تولیدکنندگان داخلی کمک می‌کند تا بتوانند در حوزه‌ ای سی تی رقابت راحت تری با رقبای قدرتمند خود داشته باشند. درواقع اجرای این قانون به ارتقا و توسعه محصولات داخلی کمک می‌کند و حتی سبب می‌شود در رقابت با برندهای خارجی موفقیت بیشتری کسب کنند و پیروز میدان باشند چرا که به این ترتیب کم کم به وضعیتی می‌رسیم که اپلیکیشن‌های جایگزین داخلی می‌توانند براحتی جایگزین نمونه‌های پرطرفدار غربی امروز شوند.
وی ادامه داد: به هرحال اکنون همه کاربران هنگام خرید گوشی هوشمند، کامپیوتر یا تلویزیون هوشمند، با اپلیکیشن‌های غربی مواجه می‌شوند که از قبل روی آن به‌صورت پیش فرض نصب شده و شاید حتی با خود تصور کنند که نمونه داخلی جایگزین موجود نیست. ما می‌خواهیم با این کار خود نمونه‌های داخلی را به مردم بشناسانیم و به هرحال آنها حق انتخاب دارند. ازسوی دیگر با کمک این قانون، شرکت‌های اینترنتی روسی در برابر سوء‌استفاده شرکت‌های بزرگ خارجی که در حوزه‌ ای تی فعالیت دارند، محافظت می‌شوند.
برخی دیگر از این کارشناسان نیز معتقدند در شرایط فعلی که شاهد تلاطم قیمت نفت و فراوانی تحریم غربی‌ها هستیم هرگونه کاهش وابستگی به واردات، منطق